Puna: Cfare kane thene iluministet franceze per punen

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga astronaut, 12 Aug 2003.

 1. astronaut

  astronaut Primus registratum

  Puna: Cfare kane thene iluministet franceze per punen

  Volteri thote qe puna nga largon tre te keqija
  <ul type="square">
  [*]Merzitjen
  Vesin
  Hallin
  [/list]
  Sami Frasheri thote
  <ul type="square">
  [*]Jeta eshte e pamundur per njeriun pa punuar
  [/list]

  <ul type="square">
  [*]Karakteri i njeriut nga jashte duket i fshehur, por nga puna e tij del sheshit se c´eshte
  [/list]
  Naimi thote
  <ul type="square">
  [*]Te punojme nate e dite
  Qe te shohim pakez drite
  [/list]
  Asdreni thote
  <ul type="square">
  [*]Kujt si pelqen te punoje
  Ay, smund te quhet njeri
  Se kerkon gjithnje te rroje me genjeshtra dhe djallezi
  [/list]
  Gjecovi shkruan keshtu
  Lulezome, bir,zbukurome bir
  Emnin n´drite- ti ma qit
  Punen kqyr´-kohen mos dir
  Se puna te rrit, nderes t´avit
   
  joetisti_ likes this.
 2. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Puna: Cfare kane thene iluministet franceze per punen

  E keqje e domosdoshme. /pf/images/graemlins/smile.gif

  Mund te jete burim motivimi, kenaqesie, stresi, perballjeje, testimi i limiteve dhe vlefshmerise se nje personi, etj por ne cdo rast i jep jete mendjes dhe trupit.
   
 3. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Mendoj se rrethanat te ndikojne te besh edhe nje pune qe s'te pelqen. Dhe s'ke c'te besh, pershtatesh. Por kjo "zoresi" ka te keqijat e veta. Askush nuk jep dicka per te qene te nje pune qe s'e ben me deshire.

  Kurse kur puna behet me qejf, jep gjithcak nga vetja.
   

Shpërndajeni këtë faqe