Pyetje: Magjia ne Fe

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Mirabel, 28 Aug 2015.

1. Mirabel

Mirabel Locus omnem

Pershendetje

Dua te ngre nje pyetje paksa me spec. Kam degjuar se ekziston mundesia e ketyre Magjive, edhe pse realisht une nuk i besoj.
    E thene kshu si ndryshe, nje e njohura ime dyshon se dikush i ka bere nje gje te tille. Personalisht jam munduar tia heq nga mendja kete ide koti, por fakti qe ajo insiston dhe thote se feja e njeh nje fenomen te tille , me ben te pyes ata persona qe kane njohuri me shume.
    Magjite e vetme qe kam pare apo degjuar jane ato neper filma me "uksi-fuksi"

dua te dij ekzistojne vertet? dhe nese po kush do ishte zgjidhja per mike time?

Balahk likes this.
  2. Balahk

Balahk Locus omnem

Ekzistojn e dashur.
    ka njerez qe vertet kane aftesin te bejn keq.

3. Mirabel

Mirabel Locus omnem

se di por llogjika ime si pranon, por fakti qe shoh nje person te ndryshuar se fundmi dhe te fiksuar keqazi me kete ide , me ben te ndjej nje lloj dyshimi. por do doja nje mendim me bindes dhe me te argumentuar

Balahk likes this.
  4. -Zana-

-Zana- e...Thjeshte

Kjo mikja je ti ? Lol

Jo nuk egzistojne, ka njerez qe fiksohen pas gjerave te tilla, pa lidhje.... Pra prb e ka mikja ne fjale , qe mendon dicka te tille ... Nderkohe qe ka prb te brendshme me veten e saj , ne k'te rast krijon prb edhe tek te tjeret .

Johana likes this.
  5. Lisa

Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

Uiii.une i kam frike keto gjera dmth me ngjallin frike,,por jo qe i besoj...:D

6. Balahk

Balahk Locus omnem

As une nuk kam besuar,por kam pare me syte e mi nje magji te bere kusherirea time.
    nje bertham kur nuk kishte pisllek ne bote qe nuk ishin futur.
    ajo po e ndante nga burri i po i prishte familjen.
    eshte shume e keqe me beso.
    ka vertet njerez te "lig"

7. Mirabel

Mirabel Locus omnem

mikja nuk jam une sepse sdo e kisha per turp ta thoja, per aq kohe sa nuk kam nje besim te formuar dhe kultivuar nuk kam sesi ti besoj ketyre gjerave qe per mua jane gjera te pavlera.
    thjesht doja te merrja nje mendim nga ata njerez qe lexojne e studiojne kuranin nese ne fe njihet si fenomen.

Lisa likes this.
  8. -Zana-

-Zana- e...Thjeshte

Nuk ju beson , ama prape se prape mendon qe ky eshte prb ? E kupton se c'fare perplasje Ben .. Nderkohe qe ngre nje pyetje te tille ...kur nuk beson ne to .

It doesn't make sense .

Johana likes this.
  9. Balahk

Balahk Locus omnem

Do i japesh prgj pyetjes,apo do besh lojra fjalesh?

10. Aki

Aki Paint It Black

Kerkoj ndjese qe do dal pak nga tema sa per te pershkruar nje rast: kam njohur njehere nje grua amerikane qe besonte se djali i tij po manipulohej nga nje demon, e po flisja me nje shok ato dite qe poashtu e njihte mire dhe reagova se duhej sqaruar gjerat, se para saj ai vec me ishte diagnostifikuar me cregullim bipolar por kishte leme terapine dhe me sa duket semundja ishte keqesuar. Shoku me tha po nuk eshte puna jote t'i tregosh asaj se ne cfare te beson, respekto mendimin e tjereve kane arsye pse e besojne ate :)
    Keshtu qe do te thoja kete gje, ne fe nuk ekziston magjia sa eshte bestytni nga ata qe kane bastarduar fene ne shume menyra, do thoja eshte paganizem qe cdo njeri e ka ne zemer e ne menyre te pavetedijshme mundohet t'i kthehet rrenjeve :), por sidoqofte pasi qe ajo beson dhe me beso qe truri ben 'magji' ne vete, gjeni ndonje hoxhe qe 'fryn', binde se eshte i mire dhe do t'i ndihmoje dhe le te shkoje, do i ndihmoje nga qe vete do e besoje dhe do e qetesoje kjo gje, oh thuaji dhe se ben more te lutet. Nese rasti keqesohet atehere rruga me e more eshte psikiater.
    @Mirabel kerkoj ndjese nese kjo renditje gje te duket jo e drejte sipas mwmyres qe e shkruajta por shpresoj te ndihmoje :)

Almaa'95 and Balahk like this.
  11. Balahk

Balahk Locus omnem

Nuk mund te flas per fe te tjera por ne muslimanizem ekziston magjia.

Gjyshim ka qene hoxhe,edhe thoshte magjia eshte hak,qafir eshte ai qe e ben.
    fola me fjalet e tij,por e perkthyer ndryshe ne fene time ajo njihet
    (Magjia)

12. Aki

Aki Paint It Black

Shiko duhet ta kesh parasysh se hoxhallaret tone nuk jane dhe aq te gjithdijshem, shiko prapavijen nga cfare mentaliteti vijne
    Ne islam besohet vetem ne Zot, keshtu qe te besosh se nje qenie njerezore ka fuqi mbinjerezore te beje keq???? Magjine e kane shpikur vete njerezit, s'ka te beje me fene

Balahk likes this.
  13. Balahk

Balahk Locus omnem

Ok jam dakord me ty,por ajo magjia ka fuqin te shkaterroj dike.
    i besoj asaj qe kam pare

Aki likes this.
  14. Aki

Aki Paint It Black

Nuk e ka magjia jo, e ka psikologjia e vete njeriut ajo qe ti vertete e beson, me fjale te tjera ia ben vetes

Lisa and Balahk like this.
  15. Balahk

Balahk Locus omnem

Ok kemi mendime te kunderta.
    une besoj qe ka.
    po kjo nuk do te thote qe nuk respektoj mendimin tuaj.
    e respektoj personin tuaj :)

Aki likes this.
  16. Mirabel

Mirabel Locus omnem

Aki e mendoj si ty , fakti qe e ngrita si pyetje ishte per ti dhene me shume force mendimit tim te cilin sigurisht do ia percoj asaj. Duke degjuar menyren si shpjegon disa gjera , sdi pse pata disa luhatje ..ne fund te fundit jemi njerezor dhe teksa shohim nje njri te dashur sesi po i rrezohet bota nen kembe ke prirje te besosh edhe keto.
    Mgjth neper internet ne te gjitha sitet ku flitet per teologji , edhe ato te huaja ekziston fenomeni.
    Ne familjen time jam edukuar qe njeriu eshte zot i vetes dhe duke pare padrejtesite rreth e perqark jo rralle here kete fakt "se zoti ekziston" e kam vene ne dyshim.
    gjithsesi se dola e vete jashte teme.
    flm per opinionin

17. Aki

Aki Paint It Black

Shiko kur te hapesh teme duhet ta kesh parasysh qe jo te gjithe do pajtohen ose do empatizojne me ty, do te kundershtojne, do te perdorin cinizem, do te tallin, do te sulmojne etj etj, por s'ka pse kjo te jete arsye qe te zmbrapsesh, pavaresisht kush e beson dhe kush nuk e beson ky fenomen ekziston ne shoqerine tone, so pyetjen e ke me vend, chill :)

Mirabel likes this.
  18. Mystique

Mystique Larg Anëtar i Shtabit

Dje me rastsi te degjoja nje bisede rreth ketyre gjerave, e cfare skame degjuar...sa ngela me goje hapur. Sa per nje moment fillova te dyshoj edhe une ne ate qe gjasme keto "budallalliqe" nuk ekzistojne.

joetisti_ likes this.
  19. bobo

bobo marksist-enverist

mira&bela ;)
    per sqarim: e ka me dhimbje magjin kjo shoqja?, dmth i dhemb ndokund, i vjen e perzier, pagjumsi, ska fitu bingo..., duket akute, se ke femrat boo namin magjia..., nejse e kalon me i hajmeli, e ferkon kur shfaqen simptomat... ;)

gurax and joetisti_ like this.
  20. joetisti_

joetisti_ Locus omnem

kur isha i vogel isha shume kureshtar per keto gjera. Si edhe per ekzistence e qenieve te padukshme qe sipas disave kishte edhe qe te benin mire, edhe qe te benin keq.

Tani vetem kur jam ndonjehere i pire shume, them: po pse jo?!

Shpërndajeni këtë faqe