Pyetje: Magjia ne Fe

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Mirabel, 28 Aug 2015.

 1. gurax

  gurax Pan ignoramus

  [​IMG] [​IMG]

  Ne keto lloj pyetjesh, pergjigjet i kane dhene Malinowski dhe Frazer.
   
 2. hareid

  hareid Papirus rex

  Historia e magjise daton qe ne kulturat antike. Besimet dhe praktikat magjike kane ekzistuar qe kur kane filluar te lindin qyteterimet. Karakteristikat jane te ngjashme, ndersa menyra e zbatimit ndryshon. Magjia njihej ne Babilonine e lashte, ne Indi, Persi tek Egjiptianet e vjeter, te Greket e vjeter, Kine, Tibet, etj. Ne librin “Historia e civilizimeve” te Will Durant thuhet: “Ne mendjet e njerezve ne kohet e hershme mbreteronte ideja, se neper male dhe xhungla jetojne xhinet, shejtanet, magjistaret, lugeterit, kukudhet, behen dasmat e xhineve...”.

  Ne te gjitha kohet dhe ne te gjitha vendet, si ne perendim ashtu edhe ne lindje, magjia eshte trajtuar dhe konsideruar si dicka e keqe dhe jo e mire. Ne shume vende dhe shoqeri ne te kaluaren jane praktikuar denime nga me te rendat per ata qe merreshin me magji. Denimi me i lehte per magjistaret ishte varja, ndersa ata qe akuzoheshin se merren me magji i denonin me tortura te ndryshme nga me te rendat. . Gjermania, Franca, dhe Italia i gjykonin magjistaret me ekzekutim duke i djegur per se gjalli. Ne Angli i ekzekutonin me varje neper vende publike. Kurse ne Skoci i ekzekutonin duke i hedhur ne nje ene te madhe te mbushur me uje te vluar. Me te ashprit ne denimin dhe gjykimin e magjistareve ishin inkuizitoret ne Spanje. Ne ate kohe magjia ishte shume e perhapur dhe shkaktonte rreziqe te medha. Dikund nga fundi i shek. 18 u hoq denimi i magjistareve me ekzekutim dhe u zevendesua me burgosje. Pas kesaj kohe prape u ngjall interesimi i njerezve per magjine. Keshtu u hapen disa vende, klube, qe mblidhnin njerezit e taboreve te ndryshme, te cilet mesonin dhe praktikonin magjine, fallin dhe profecine.... Pas kesaj kesaj kohe njerezit filluan ra shikojne magjine me nje sy pak me te mire.... Nese dikush akuzohej per magji, atehere ai e mbulonte veten me pretendimin se eshte njohes i shkences se kimise dhe veprimet qe bente kishin te benin me eksperimente kimike. Keshtu filloi te perhapet magjia te njerezit ne nje forme tjeter dhe pranimi i saj te njerezit ishte me i lehte.

  Sa i perket fese islame, sic eshte permendur me heret ne disa raste, me duhet te them se si magjia ashtu edhe falli llogariten si akte te rrezikshme, besime te kota dhe praktikimi i tyre si dhe besimi ne to jane rreptesisht te ndaluara ("Haram").
   
  Lisa likes this.
 3. odeon

  odeon Forumium maestatis

  Ne periudhat e evoluimit njerezor jane njohur dukuri, veti, ndodhi, etj me emra te ndryshem, dhe persa i perket asaj qe quhej dikur magjia, sot mnd te perkthehet fale shkences Fenomene Paranormale, Paranormalja eshte e vetmja forme qe i perafrohet magjise. Psh, Hipnoza, Parashikimi, Bioenergjia, dhe padyshim Inteligjenca.
   
 4. Johana

  Johana Forumium praecox

 5. Johana

  Johana Forumium praecox

  Xhaxhai im pilot konsultoi nje palm-reader ne Kine e cila i kishte thene, nder te tjera, daten e vdekjes. Xhaxhai im vdiq pikerisht ne ate date.

  Gjyshja para se te vdiste na thirri te gjithe nje e nga nje prane shtratit te vdekjes. Ishte shume e gezuar qe me ne fund po shkonte ne banesen e saj te fundit. Mua me tha se do te udhetoja me avion (e papare deri atehere ne Shqiperi) dhe se do te martohesha ne fund te botes. Kjo qe vijon eshte shume private dhe per te qeshur por po marr guximin e madh per t'a thene. Ngriti krahun e majte larte dhe preku berrylin duke thene: Kaq do t'a kete llozin. Dhe qeshi me gjithe shpirt.
  Kur i tregova kete bashkeshortit, ai qeshi me gjithe zemer dhe tha se gjyshja ime duhet t'a kishte patur krahun e vogel.
  U habita kur erdha ne Kanada. Fshati i prinderve te bashkeshortit eshte vetquajtur dhe gjithashtu mbahet si « Kryeqyteti Boteror i Fundit te Botes».

  Vellai u fejua me nje vajze arsimtare te quajtur Gladiola. Ajo vinte nga nje familje matriarkale dhe kerkonte te terhiqte prej hunde jo vetem vellain tim por edhe anetaret e tjere te familjes. I mungonte respekti per tim ate. Kur u ndane vellai u semur rende. Njesoj sikur t'i kishin futur nje bombe ne koke. U be shume agresiv dhe i papermbajtur. Asnje gje nuk i beri derman. Mamaja ime gjeti rreth e qark shtepise objekte te dyshimta (qime floku te perziera me gozhde dhe thonj dhe ca tip shkrimesh me germa te panjohura. Motra me ne fund gjeti dike qe «e shkrinte » magjine. Plumb i shkrire.
  Me kete te vene nen jastek vellai mundi, me ne fund, te flinte rehat. Forca e besimit tek ky objekt ishte aq e madhe sa sherimi i tij u be realitet.

  Kur u martova nje nga dhuratat qe vellai i beri bashkeshortit ishte nje plumb revolveri. I tha se ishte i bekuar dhe se do t'a mbronte nga cdo lloj rrezikshmerie. Ai plumb ka udhetuar me mijra e mijra kilometra. Eshte objekt i shtrenjte. Ishte beselidhje dhe mbrojtje qe im vella i ofronte baxhanakut te vet.

  Te gjithe e kane patur shansin te shprehin nje «wish». Nese «the wish» keqperdoret apo perdoret per magjira, personi perfitues e ka marre ate qe ka kerkuar. Nuk eshte e veshtire te kuptohet ku eshte perdorur, mbi ke dhe per cfare arsye.


  JC
   
  Last edited: 24 Apr 2018
  Jorina_ likes this.
 6. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Vec injorantet nuk besojn se egziston magjia, po flas prej eksperiences qe kam par gjera te tmershme mirpo sa jam e informuar une, magjia nuk sherohet me magji, por me rukje per ne besimtaret e fese islame.
  Sa me shume te meresh me gjera te kqia, te diskutosh apo ta mendosh aq me shume i afron...
  Celsi nga futet shejtani te njeriu eshte muzika dhe pikllimi, keshtu qe jetoni te lumtur se nuk do jetojme 100 vjet :)
  Keshtu nuk i jep shanse shejtanit!!!
  Une per vete kam lexu 6 jave Pa nderpre 24 ore kuran dmth flija me liber. ne dore dhe pastaj shkova ne xhami te nje imam i studiuar i cili me ndihmoj shume, dhe u bera prap njeri!!
  Magjit egzistojn sic egziston jeta dhe vdekja, vec nje budalla i mohon, mirpo per tu mbrojtur nga kto pislliqe ne muslimanet duet te bejm namazin dhe ti bejm detyrat tona si musliman qe mos te zu japim shkaq gjerave te kqia!!
   
 7. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  E din si parashikohen gjerat?
  Magjistari punon me ato qe nuk i shohim ne egzistencen e tyre dhe u con ato ne vendin e duhur qe mer info, ato vin i tregojn....dhe keshtu te thot magjistari se ca te ka ndodh...
   
 8. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Pranaj te kerko emrin, ditlindje, emrin e prindit etj
   
 9. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Faleminderit Jorina. E njihja kete lloj teorie.

  Une nuk besoj ne xhind dhe ne hije. Me vjen keq qe tre maget e Bibles quhen mage per arsye te urrejtjes qe kam per fjalen magjistar apo fallxhor. Magjistaret apo iluzionistet e skenes se tipit David Cooperfield, me pelqejne.

  Une besoj se njeriu ka fuqi te madhe te sygjestionoje dhe te sygjestionohet.

  Sa me e madhe te jete forca e besimit aq me te medha jane edhe shanset e manifestimit te ketij besimi.

  Ajo kinezja kishte jo njohuri por leshte e pupit ne dore.

  Xhaxhai im jetoi me kete frike gjithe jeten ndaj edhe e manifestoi.


  Eleonore

  (Ti japesh fuqi psikopateve dhe fjaleve te tyre budallalliku me i madh)
   
  Jorina_ likes this.
 10. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Po kjo eshte e vertet, se me kujtohet nje Fjale e magjistarit me tha ty ste ka pas magjia se ti nuk me beson mua hahahahaha
  Pergjigja ime ishte kjo: une thash i besoj vec zotit jo ty, pastaj magjistari me mori inat, u mundua te me bej namin por une si dreq qe jam vet ja futa edhe atij
   
  Eléonoré likes this.
 11. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Good girl Jorina!

  EK
   
  Jorina_ likes this.
 12. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Kto gjera me kan ndodh 2016-2017, edhe une si kam besu biles edhe jam tall me kto gjera mirpo per te egzistu egzistojn, nuk jemi vec ne, ne kte univers :)
   
 13. MrCool

  MrCool Oldschool

  Ku ka magji qe te kap ty mi amon :p
   
  Jorina_ likes this.
 14. Jorina_

  Jorina_ Forumium praecox

  Truri i njeriut eshte interesant o njerz, naj here ndodh edhe qe shkallon naj cik ,mirpo per kte debatin me siper kam bisedu me njerz profesional dmth njerz qe e kan ate profesion dhe jan te studiuar per kte pune dhe shohin me mijra raste cdo dite!
  Nje nga ato njerzit profesional eshte nje shoqe e imja me te cilen jemi ritur, shkolluar bashk dmth edhe banken e shkolles e ndanim me te!
  Vitin e kaluar kur ndodhnin gjera qe nuk i shpjegoja dot e mora ate shoqen ne tel, edhe ndejtem gjith naten duke ja shpjeguar te gjitha.
  Ajo punon prej 2004 deri tani ne nje reha klinik dhe eshte e specializuar per keto lloj rastesh!!
  I shpjegova Pike per pike edhe e prisja me sy hapur pergjigjen e saj.....
  Ajo me njeh me mir se cdo njeri tjeter i familjes edhe me tha, ri e qete se kto qe i thua ti skan asnjera te bejn me psikologjin, sepse smundjet psikologjike kur shfaqen nuk zhduken pas 6 jave madje tha eshte e pamundur!!
  Kur i shpjegova rastin me tej se ku kisha qen, tani tha ca pret mi eshte e logjikshme se nga te erdhen ato gjera... dmth nga magjistari :)
  Sa per informacion une nuk jam nga ato qe kan frike, kam ndejtur mes varezash, kam jetuar vetem etj etj
  Nga me erdhi ai ankth atehere akoma nuk kam shpjegim racional, keshtu qe te gjith fajet i ka ai magjistari!!!!

  Ja kam harru emrin se do ta denoncoja te mi kthente leket pisi
   
 15. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Ky eshte kuptimi i vertete i mageve Biblike apo Kuranike.

   
 16. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  White hair signifies eldership and wisdom. Normally judges are dressed in black which denotes seriousity in the matter.
  Curly white hair signifies the Collective. The Ram and the Sheep (The shepherd)
  Straight white hair signifies the Goat or the Individual.

   
  Last edited: 25 Apr 2018

Shpërndajeni këtë faqe