Pyetje per Mjekun Popullor.

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Diavolessa, 12 May 2003.

 1. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  cfar me rekomandon qe te jem me pak nervoze ose e acaruar mentalisht perpara menstucioneve. Nganjeher kam dhimbje te forta barku

  Faleminderit

  I-aspire
   
 2. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Ju rekomandoi te pini nga kater caja ne dite nga bima "Bime Mali", Alkemile, Alqemile apo Alchemilla Vulgaris vetem fletet), ne kohezgjatje per 10 dite para menst.

  Lexo pregaditja e cajave.
   
 3. e fejuara Zeqos

  e fejuara Zeqos Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Gjate menstruacioneve me shtohet deshira per maredhenie seksuale por i fejuari im ndodhet ne Itali.Ju lutem çfare me rekomandoni?Flm /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. Kuqalashja

  Kuqalashja Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Shko urgjent te dentisti.
   
 5. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  E cka te bene dentisti per mish te dhembeve?
   
 6. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Gjat kohes se periodes nuk duhet patur fare maredhenie seksuale...

  Ju rekomandoi te pini nga nje caj nga bima Preshti (Lulebasami apo Hypericum Perforatum)
  Lexo pregaditja e cajave.
   
 7. rexi-sexy

  rexi-sexy Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Kam 1 pyetje per mjekun!para 4 vjetesh kam bere operacion bajamet,gryket dmth.me dhimbnin dhe i kisha kronike,semuresha aq shume sa antibiotiket fillova ti merrja te shoqeruara me nistatin(per mykun).tani qe i kam hequr nuk kam problemet qe kisha me pare kur beheshin kronike por vetem se pjesen e grykes(faring ose laring, nuk e di se cmund te jete)e kam gjithmone te acaruar dhe sidomos kur ha ose pi gjera te ftohta me acarohet shume.dhe kur ngrihem ne mengjes gojen e kam te hidhur dhe fryma ka nje ere jo te mire.nqs mund te me jepni ndonje keshille,Faleminderit.
   
 8. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Me bimen Bari Magari pregaditni caj (lexo pregaditja e cajave me uje shume te val) dhe beni gargare ne mengjes ne mesdite dhe ne mbremje, gjithashtu duhet pir nga 5-6 caja nga bima (vetem fletet) Barishumefletesh.
   
 9. rexi-sexy

  rexi-sexy Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  faleminderit.
   
 10. L-bora

  L-bora Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Pershendetje!

  I nderuari mjek, kisha edhe une nje pyetje ne lidhje me diagnozen "Tu moropharingis", keshtu qe deshta te dij se cilat jane shkaqet e kesaj semundjeje, duke e marre parasysh se personi i cili eshte i semure (femer) nuk eshte perdorues i duhanit, alkoolit, apo dic te tille. Na kane thene se ehste semundje trashiguese, por edhe kjo nuk eshte e vertete me sa duket, per arsye se nuk kemi pasur asnje anetare tjeter te familjes qe ka vuajtur nga kjo semundje! Eshte bere operacion para tre muajsh, me sakte ne Prill!

  Pervec tjerash, doja te dija, po te jete mundesia, cfare bari rekomandoni per kete semundje duke pasaur parasysh se personi i semure i ka keto veshtiresi (simptome):

  -e ka te veshtire te haje ushqim per shkak te fytit qe e ka te zene,
  -kollitet shume, si dhe
  - peshtyn cdo 5 minuta

  Edhe pse momentalisht eshte duke bere terapi "rrezatim" ne Radiologji, ka gati nje muaj qe po ben kete terapi, por nuk verrehet asnje lloj permiresimi. I vetmi bar (ilac) qe i ka ndihmuar deri me tani ka qene (Diflazon) ne forme kapsulash, mirepo meqenese ky lloj ilaci eshte shume i forte, mjeket kane rekomanduar qe mos e pije rregullisht!Por ne momentin qe ndalet se marri kete ilac, gjendja serish keqesohet!
  Pra cfare rekomandoni per nje sherim ne menyre natyrale!

  Me respekt,
  l-bora
   
 11. bona

  bona Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Mjeku popullor

  e ke seriozisht qe s'ka ca te ben dentisti?

  gingivitis= gjak ne mishrat e dhembeve.
   
 12. bona

  bona Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Fairy of the Woods

  visito kete faqe. sic do ta shikosh dhe vete gingivitis mund te shkaktohet dhe nga probleme te tjera.

  lexo.

  http://www.perio.org/consumer/gingivitis.htm

  nuk e di si quhet ne gjuhe te tjera nqs je ne vende qe nuk flasin anglisht.

  kerko se do gjesh shume info.

  bona
   
 13. bona

  bona Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  L bora

  persa i perket dickaje qe trashigohet nuk behet fjale vetem per nje brez , as per njerez nga ana a mamit apo e babit por dhe per genes qe jane trasheguar nga mamat e babat e te tjereve dhe munt te kete ardh ke nje person.

  kaq maj men per tani, por kerko pak vete si behet trashigimi.

  me mire e dine ato qe studiojne genetics.

  gjithashtu do te desha si quhet ne anglisht megjithese une kerkova vete dhe nuk e gjeta, kjo diagnoze qe shkruan ti.

  kam ne pune docs nga cdo lloji qe te duash ti dhe mund te ndihmoj dhe une.

  bona
   
 14. Shqiptarja

  Shqiptarja Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Pershendetje Mjeku Popullor!

  Nje pyetje edhe une kisha:

  Cfare rekomandoni per te perdorur per zenien e hundeve ne raste te gripit.
  Eshte nje ilac (merret ne forme pikash) "Benil" mirepo nuk e preferoj dhe aq, pasi ky lloj ilaci, menjehere pas lirimit te hundeve serish ben zenien e tyre, keshtu qe eshte nje ilac qe duhet vazhdimisht te perdoret dhe kjo gje s'me pelqen!

  Me respekt,
  Shqiptarja
   
 15. bona

  bona Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  hundet mund te zihen sepse MUND te jete nje infeksion sinusesh , doc ti thote cilat, dhe merr nje antibiotik te sherohen nje here e mire . ajo qe merr ti mund te jete thjesht per te lehtesuar dhe jo per te sheruar.

  eshte njesoj sikur te lesh nje gote uje duke u derdhur dhe cezma esthe e hapur.
  shko mbyll cezmen jo thaj ujin qe derdhet anash gotes .
   
 16. L-bora

  L-bora Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Bona

  Te faleminderit sinqerisht shume per interesimin qe ke treguar per te me ndihmuar.
  Ne fakt, une vij nga nje shtet sllav, Maqedonia, dhe diagnoza eshte e shkruar ne latinisht dhe eshte pikerisht ashtu sic e kam shkruar "Tumoropharings" dhe qe ne anglisht s'kam ide se si do te quhej, mirepo behet fjale sigurisht per nje lloj tumori (karcinomi) ne fyt.

  Do te doja me shume deshire te dija ne lidhje me kete lloj diagnoze, per ate se si ka mundesi sherimi, ne qofte se ka. Me e keqja eshte se mjeket nuk na kane treguar se per c'lloj tumori behet fjale, malign apo benign, e qe na ben pak edhe te habitemi, pasi sido qe te jete, mjeket duhet te tregojne per diagnozen, respektivisht per llojin e tumorit.

  Sic edhe thashe me larte, tani personi, i nenshtrohet akoma terapise rrezatim ne Radiologji, mirepo akoma nuk po shohim ndryshime per te mire, por akoma gjendja e pacientit eshte e njejte sic edhe ka qene para operacionit, kollitje. peshtyrje, afro cdo 5 minuta.

  menyren popullore qe m e thane ta praktikoj, ishte, te vendosen nga nje koke hudhre ne secilin prej vesheve, ne menyre qe lengu i hudhres te depertoje ne fyt dhe keshtu do te kishte ndryshime per te mire, mirepo eshte paksa e rrezikshme kjo, per arsye se nje; personi akoma eshte nen terapine rrezatim, e qe mendoj se nuk do te ishte e udhes te praktikohen gjera te tilla popullore, dhe dy, pasi behet fjale per hudher, gje qe pak edhe eshte e veshtire, pasi eshte nje person i vjeter, afer 55 vjecare dhe frigohemi se kjo lloj terapie popullore mund t'i shkaktonte veshtiresi me shume, e jo permiresime.

  Vertete nuk e dijme se c'te bejme.Sahere qe pacienti i mer barnat (kapsullat) "Diflazon" behet shume, shume me mire, ndalohet e kollitura, peshtyrja (sepse nga ndikimi i ketyre kapsullave fyti thahet) dhe fillon te haje ushqim shume normal, pa asnje lloj veshtiresie, por ne fakt sic edhe kam thene me larte, keto lloj kapsulash konsiderohen si shume te forte dhe nuk guxohen te merren regullisht, andaj me ndlaimin e pirjes se ketyre kasulave pas nje kohe te shkurte gjendja serish keqesohet.

  Une te falenderoj shume bona, qe shprehe interesim per te me ndihmuar, dhe akoma edhe me tej do ta cmoja cdo perpjekje per ndihme, si nga ju ashtu edhe nga Mjeku Popullor.
  Me rrespekt dhe ju deshiroj cdo te mire,
  L-bora
   
 17. bona

  bona Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  L-bora

  sa kerkova per diflazon- diflucan- fuconazole. futet ne grupin e antifungal - myk ne shqip.

  tek librat e mi ky ilac perdoret per :
  oropharyngeal candidiasis.

  candidiasis esthe yeast infection qe mund te jete i fytit, i vagines dhe udheton ne pjese te tjera te trupit.

  le te shpresojme qe nuk esthe tumor esthe just myk dhe myku nuk trajtohet me rreze me sa di une.

  kushedi goca huj po merr rreze kot.

  une nuk e di si mund te te ndihmoj edhe ndonje doctorr nga interneti ne kete situate.

  une do pyes si e diagnositcojne tumor ne fyt dhe do te them ne menyre qe ti ta krahasosh me rastin e personit.
  qe docs atje te thone ka kancer tjetra duhet ta shofin me ndonje MRI nqs ke films une vetem te premtoj qe te mi dergosh ne mail dhe te pyes docs ketu ne pune.

  good luck
  bona
   
 18. fairy

  fairy Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Kam edhe une nje pyetje, nuk e di sesi me erdhi ne mendje, ndoshta sepse cdo bar qe shoh dua ta bej caj.

  A behet caj Marijuana? Ka efekte dehese (droguese, si kur eshte cigare)? Te ben mire per ndonje semundje apo shqetesim, apo te ben keq?
   
 19. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  Nje here zjeva bar (marihuane) me qumesht... e kullova dhe e piva sipas udhezimeve te nje mikut tim... Ishte e mrekullueshme, ja u rekomandoj.

  PS. KUJDES! Pasi ta keni pire me eks, uleni shpejt perdhe goten, sepse ne te kundert do mbeteni te ngrire dhe te trullosur me gote ne dore per 30-45 minuta.

  Ju vafte mbare /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. peson

  peson Primus registratum

  Re: Pyetje per Mjekun Popullor.

  (Nje here zjeva bar (marihuane) me qumesht... e kullova dhe e piva sipas udhezimeve te nje mikut tim... Ishte e mrekullueshme, ja u rekomandoj.)
  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


  me thuaj me ke rri te te them kush je
   

Shpërndajeni këtë faqe