Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

Diskutime tek 'Arkivi' filluar nga olti, 5 Nov 2002.

Thread Status:
Not open for further replies.
 1. une_une

  une_une Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  ahaha klasike!

  megjithate harruat qe energjia varet nga shpejtesia. Kur shpejtesia eshte e vogel detyrimisht dhe energjia eshte e vogel (fizike klasike).

  Spektri(transform) i sin(300*t) eshte pikerisht figura e meposhteme ose pi*i*A{ delta(w-300)-delta(w-300) *, delta eshte impulse, A = amplituda, i=sqrt(-1), time domain ne fourier domain.

  [​IMG]

  Spektri, ose fourier transform i sin(300). Vija e gjate eshte impuls. Dhe i(ose j) eshte numer imagjinar dhe impulsi ka nje gjatesi imagjinare. Mos u ngateroni me A. Eshte pune me vete.


  "Dhe me se fundi, valet elektromagnetike (fotonet) nuk kan nevoje per nje mbajtes (carier) per te udhetuar neper kozmos." --- asnjeri nuk e tha kete(ose te kunderten) pervec teje. Deri me sot nuk jemi aq te zhvilluar sa te kuptojme kush ka carrier dhe kush nuk ka ne permasat e fotonit. Per nje grumbull(disa qindra milione) fotonesh PO.

  "Me thene te drejten nuk e kuptoj se cfar ke shkruajtur. Natyrisht qe ke perdorur formulen:
  shpejtesia(v) = gjatesia e vales (lambda) x frekuenca (f)
  Kuptohet qe shpejtesia e fotoneve eshte konstante, 300000 km/sec." --- KLPD kush tha se 1 foton i vetem nuk ka 300000 km/sec. Ne baze te formules del qe nje grumbull fotonesh (disa qindra milione) kane(duhet se basgku) shpejtesi me te vogel.

  Me duket se kemi nje keqkuptim. Si e kuptoni ju gjatesine e vales?

  Lexojeni: Gjatesi e vales eshte gjatesia, distanca 1mm, 2metra(AM radio) kur nje vale (sinusiod) ka plotesuar 360 grade. Nje rrotullim i plote. Distanca qe ka pershkuar ky sinusoid kur vajti nga 0 pi ne 2pi eshte gjatesia e vales.

  [​IMG]

  sinjali 1

  Ky sinusoid(te tera quhen sinusiod) i mesiperm(sin por shifted me 90 grade=cosine i mesiperm) ne 0 grade eshte A(ose 1, whatever) ne 90grade vete zero. Ne 180 grade vete -1. Ne 270 grade vete prape zero. Dhe ne 360 grade vete prape 1. Kjo quhet nje period. Distanca qe pershkoi nga nje ekstrem ne po te njejtin ekstrem quhet po ashtu gjatesia e vales ne elektromagnetike. Quhet gjithashtu dhe perioda ne trigonometri. Mesuat dhe nje gje te re.


  Si vjen infrared ne toke?

  [​IMG]

  Sinjali 1 po e zeme infrared. I cili modulon carrier (driten). Eshte per cudi si infrared vjen ne toke po me te njejten shpejtesi qe vjen dhe drita. Kete ju nuk e dinit.Drita e sjell infraredin ne toke dhe ne vende te tjera.

  Sikurse dhe ne radio ju decode AM signal nga 180Khz radio stacion, nje sinjal 3Khz per te u interpretuar me vone si nje sinjal qe permban zera ashtu dhe infrared "decodohet" ne kozmos/atmosfere me vone ne menyre speciale nga trupa qe nuk kane paisje si radio por kane strukturen e tyre ose 1) mungese elektrones etc, qe shtyn infrared te perplaset ne to ose 2) ne trupa te ftohte duke ditur se infrared ben balancin e sistemeve, entalpi etc 3) ose ne struktura (si ozoni) qe hyjne ne reaksion kimik me keto rreze dhe disa arsye te tjera qe une skam kohe.

  Infrared ka perdorim te paket.

  Po ju pelqeu mesojeni.
 2. une_une

  une_une Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  [​IMG]

  Tani e Vura re. Mos ngaterroheni me "Time" label me lart. Valet ecin ne 2 drejtime(dhe dy drejtime IMAGJINARE sepse nuk arrijme dot te i perceptojme). Jane Transverse.

  Imagjinare sepse ne baze te llogaritjeve hesapet na dalin mire por ne asgje nuk kuptojme dhe me e keqja eshte se ne aparatet asgje nuk del si matje. vetem duke e menduar se ajo ekziston ne imagjinaten tone arrijme te nxjerrim hesapet ne rregull

  E cuditshme por e vertete. Vala elektromagnetike ka 2 komponente reale dhe 2 komponente imagjinare. 2 Komponentet Reale te valeve kapen nga aparaturat. 2 Komponentet imagjinare i kemi programuar aparaturat te imagjinojne keto dy komponentet e tjere qe te dalin kalkulimet sakte. Asgje aparaturat nuk kapin nga keto komponente. Te pandieshem.

  Si puna e Zotit. Imagjinoje se ekziston. Nuk e sheh, nuk e ndien por ja qe ekziston.

  Cool? Imagjinojeni Zotin!
 3. jack owar II

  jack owar II Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  kush jeni ju qe s'pe merrni vesh?
 4. une_une

  une_une Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  Vetem cecen nuk jam dhe per kete jam krenar! haha! Kur do zgjidhet ceshtja e Cecenise? I jepni pavaresine
 5. Darien

  Darien Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  Shadow of Self,

  e përmenda edhe më parë që fotonet me frekuencë më të ulët se drita e kuqe (infra të kuqe = infra red = infrared) udhëtojnë me shpejtësinë e dritës sepse janë edhe ato dritë

  të njëjtën gjë tha edhe KLPD

  të solla edhe shembuj kur këto fotone udhëtojnë në errësirë, pa i sjellë gjë fare (bëje këtë eksperiment në errësirë të plotë... merr një objekt të ngrohtë dhe afro dorën; objekti lëshon fotone infra të kuqe; sytë tanë nuk janë të aftë të perceptojnë (të kapin) fotonet infra të kuqe, po lëkura jonë e ka këtë aftësi; afroje dorën tek një objekt i ngrohtë dhe e ndjen ngrohtësinë në sajë të enrgjisë që fotonet infra të kuqe e kanë marrë nga objekti dhe e lëshojnë tek lëkura jote kur përthihen prej saj - në këtë rast këto fotone nuk mund të mbarten nga drita e dukshme sepse nuk ka fare dritë të dukshme)

  koncepti i sinjalit mbartës nuk është koncept fizik siç do ta nxjerrësh ti, është koncept logjik; hollësitë i ke të shpjeguara shumë mirë tek artikujt që postova unë më sipër; mos përsërit vazhdimisht të njëjtin koncept të gabuar
 6. Darien

  Darien Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  një artikull shumë interesant

  metoda që përdor "Space Shuttle" për të shkuar në hapësirë është shumë e shtrenjtë, prandaj po përpiqemi të krijojmë mënyra të reja

  një nga këto mënyra kaloi një provë kyçe pardje

  artikullin e plotë e keni tek kjo lidhje:
  Private spacecraft performs crucial test flight
 7. une_une

  une_une Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  Se pari per here te pare ne jeten time po lexoj mbas kushedi sa librave, sa qindra artikujve me data, journals teknike me fakte, datasheets, empirical observations etj etj. qe te bej nje eksperiment qe te kuptoj ndonje te fshehte mbi "fotonet" me "ngjyre te kuqe".

  1) Drita ska ngjyre (ngjyra eshte llogjike ne baze te effektit ne materiale)
  2) Do me duhej te mas fotonet "e rekomanduara" ne permasat e "medhaja" qe kane ne shpejtesine qe zoterojne, ne fazat komplex/jo-complex qe levizja e tyre mban, dhe me terma "frekuenca", terma qe po i mesojne ne HowToStuffWorks.com ne erresire qe eksperimenti te dale me sukses

  Ose ti je i cmendur ose me shume i cmendur jam une qe vertet jam midis komunitetit shqiptar te Albforumit por qe Kujtojne se HowToStuffWorks.com shpjegon boten.

  Dikur u hap lajmi se u klonuan njerezit. Megjithe arritjet qe jane pasur asnje nuk pati guximin te dilte ne shesh te burrave (te jepte prova konkrete) por dolen ne shesh te grave (ose gazetareve) te genjenin mbare boten se "KESHTU ESHTE!". Nje version deri diku i pademshem eshte dhe "HowToStuffWorks.com" dhe qindra web-sites qe amatore "HTML geniouses" merren me terma si "frekuenca" etj. Kane bere dhe skemat se si behet bomba atomike! Nuk tregohet ZANATI or miq!. Shkollat (sidomos ne Amerike) jane bizness dhe me te futur ta kane. Nese doni rekomandim: JANE me te NDERSHEM dhe te drejta te beni SHKOLLAT e LARTA teknike ne Izrael apo ndonje vend tjeter te AZISE.

  Me falni dhe beni cfare te doni
 8. Darien

  Darien Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  Shadow of Self,

  hiqesh vetë si i paditur, apo e je në të vërtetë? kur thotë dikush që dielli ngrihet në lindje, i thua ti që e ka gabim se dielli nuk ngrihet, po është toka që rrotullohet?

  kur një fizikant (ose ndonjë si puna ime që i pëlqen fizika dhe shkenca në përgjithësi) flet për fotone blu, të kuqe, infra të kuqe, po e thotë këtë si shkurtim të këtyre tre frazave

  (1) fotone që kur bien në syrin e njeriut krijojnë një sinjal që truri e interpreton si ngjyrë blu
  (2) fotone që kur bien në syrin e njeriut krijojnë një sinjal që truri e interpreton si ngjyrë të kuqe
  (3) fotone që kur bien në syrin e njeriut nuk kanë energji të mjaftueshme për të krijuar sinjal, por po të kishin pak më shumë energji, do krijonin sinjalin që truri e interpreton si ngjyrë të kuqe

  këto tre thënie janë ekuivalente me thëniet

  (1) fotone me frekuencë 750000 GHz
  (2) fotone me frekuencë 428570 GHz
  (3) fotone me frekuencë paksa nën 428570 GHz

  këto janë ekuivalente me thëniet

  1. fotone me gjatësi vale 400 nm (nanometër)
  2. fotone me gjatësi vale 700 nm
  3. fotone me gjatësi vale pak më të madhe se 700 nm

  sidoqoftë, rëndësi ka që mos të na ngatërrosh lexuesit e forumit me thënien e gabuar: fotonet e përshkruar në (3) nuk vijnë dot nga dielli në tokë pa ndihmën e atyre në (1) ose (2)
 9. Darien

  Darien Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  themi gjithmonë që Shqipëria është malore
  shteti i Kanzasit në Amerikë është shumë fushor
  një shprehje në gjuhën angleze thotë "it is flat as a pancake" - "është e sheshtë si petull"

  dikush që s'ka pat ditur çfarë të bënte gjeti se çfarë është më e sheshtë, petulla apo Kanzasi

 10. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  po mir o darien po ti shpjegohu qe dhe ne populli fukara te kuptojme dicka se ne pamje te pare ca kishe shkruajtur ishin shume te veshtira te deshifroheshin sipas kesaj pikpamje qe ke pasur ti(e ata si puna jote dhe ...fizikantet e shkenca e ku ta di une)
 11. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  po lexoja numrin e gushtit te focusit dhe ishte nje artikull per teorite deri me sot per formen e universit ku permendeshin "falsi vuoti",hapesira paralele 1mm larg nesh etj etj.nje pjese emadhe dukej loje fjaleshen po qe normalisht nuk jane po qe s'arrija ti kuptoja.tani ate qe doja te pyes:ekziston nje "teoria delle stringhe".a di ndonje gje per kete teori dhe a mund ta shpjegoje me fjale te thjeshta se ca eshte dhe nese ka ndonje teori tjeter a mundet ta thote po me fjalete thjeshta?
 12. jack owar II

  jack owar II Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  http://www.geocities.com/cyberghega/thema20210.htm
 13. une_une

  une_une Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  Zoterinj ju nuk e keni idene! Nuk eshte fizike njutoniane! Shpejtesia e drites 300,000 km/sec eshte shpejtesia e fazes se drites dhe te jesh rigorozisht eshte qe faza e vales (se drites ne kete rast) ndryshon 300,000 km/sec dhe ne baze te frekeunces del gjatesia e vales.

  Qe te i biem shkurt me nje rast se qe ju e kuptoni mire.

  A dhe B jane routers. A<--------------->B
  lidhur me fiber optic psh. (xham) boshti x, waveguide medium.
  A eshte 10Mhz router (10Mbit)
  B eshte 10Mhz router (10 Mbit)

  A(router A) e leshon valen si y(x,t)=2*sin(2*pi*10^6*t-0.2649*x) --- 2 eshte amplituda

  permeativity i xhamit(glass) idealisht eshte 1.6

  1) Sa shpejt ecen drita ne kete xham?
  2) Sa eshte gjatesia e vales

  3) Kur per "here te pare" (mbas sa cm,meters,km?) sinjali fillon te dobesohet?

  4) Mbas cfare distance (mbas sa cm,meters,km?) Router B nuk merr sinjal fare (mbas 3dB power 10log sinjali bie ne 50% e vleres dhe router B nuk shikon asgje sepse me poshte se 3dB konsiderohet noise!) dhe asgje nuk komunikon?

  Injoroheni noise, rezonancen qe krijohet, enclosure effects, parasitic coupling, scattering etj qe zvogelojne me shume driten. Rast ideal.

  Mbas ketij shembulli do bindeni se 1 foton ecen vertet 300,000km/sec dhe 10milione fotone se bashku ecin disa here me pak.

  jepni numra. fizike e thjeshte por me nje shembull konkret.
  Do e postoj solution me vone.

  Te shikojme sa te zgjuar jeni ne praktike se ne teori jeni ORATORA!

  Ku e keni bere fiziken o njerez? ne Hene?

  Eshte rast si ata te telecomm (AT&T) i bejne paret. Rast teper (shume jashtezakonisht!) i thjeshte.

  EDHE NJE HERE: y(x,t)=2*sin(2*pi*10^6*t-0.2649*x) (10mbit routers)

  1) Sa shpejt ecen drita ne kete xham?
  2) Sa eshte gjatesia e vales

  3) Kur per "here te pare" (mbas sa cm,meters,km?) sinjali fillon te dobesohet?

  4) Mbas cfare distance (mbas sa cm,meters,km?) Router B nuk merr sinjal fare (mbas 3dB power 10log sinjali bie ne 50% e vleres dhe router B nuk shikon asgje sepse me poshte se 3dB konsiderohet noise!) dhe asgje nuk komunikon?

  Numra! Dhe si e gjetet qe te ju ngre kapelen ne shenje nderimi! Jeni kompjuter geniouses! Network Analyst job!
 14. jack owar II

  jack owar II Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  a) 23,56*10^6 (ke harru me na dhone njesite)
  b) 23,56
  c) pytja per distance shtrohet me pytsorin ku, e jo kur...pergjigjja asht: menjiheri, fill mbas burimit, ruterit a...
  c) n'pakufi...

  me pase kene anjshtajni gjalle, tash t'kish hype shkelma e grushta turinjve...
 15. une_une

  une_une Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  1)meso shqip dhe njesite.
  2)trego si i gjeta ato rezultate te gabuara
  3)eshte ne range 10^8 m/s(as njesite nuk di ceceni!) dhe jo 10^6 m/s (xhami te uli 100-fish shpejtesine(e fazes) e drites???? vetem ne bjeshket e namura!!)
  4)akoma je orator ne teory por "i zgjuar" ne praktike.
  5)vala nuk eshte e gjate 23metra por eshte aq e gjate per 10mbit vetem ne centralin tend.
 16. Almir

  Almir Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  Sa ju duken interesant piramidat

  Qka mendoni piramidat jane te ndertuara nga fareonet, apo mendoni se i ka ndertuar dikush tjeter,

  Po ne qoftese i kan ndertuar fareonet ateher le te del dikush dhe te me shpjegoj se si, apo qka kan te ngjashme fareonet me yjet, cudi.
  :rockband: :rockband: :rockband: :rockband: :rockband: :smash:
 17. une_une

  une_une Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  Ahahahhahahhhhhaaahahahaha! AHAHAHAhahahahahahahhahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahhahahahahahahahahaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!1

  Ajo qe me beri te shkruan dhe nje here ishte fjalia e mesiperme ne BOLD.
  Zoteri shko e bej Zef Ndocin me ndonje vend po leja punet e tilla atyre qe e kane mesuar gjuhen e "frengut".
  Ti as shqipen zyrtare nuk e meson dot ehuuu pastaj gjuhen e frengut! Sinqerisht po ta them! Shiko te behesh si ndonje Zefi te na bosh te qeshim

  Tek pergjigja e ketij d): Mos mendoni se eshte vakum (por xham-glass) dhe pas nje distance x m/km routerB nuk shikon asgje qe routerA dergon.

  hehe cecenet e malesise tone. zefi prape ka hyre ne akademine e shkencave!
 18. jack owar II

  jack owar II Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  <font size="2" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">you have a sick desperation in your smile...

  ps. a ka fare moderatori kjo liste a jo?
 19. une_une

  une_une Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  degjo ketu ti cecen (dikur: nalok).

  Nuk desha te ofendoja por as mos e bej veten te ofendojne sepse per mua eshte ofendim kur ti fillon te tallesh dhe te vesh shifra fiktive dhe te pasakta.

  Mua me duket(qofsha i vetmi) kuri ti dhe rraca (duhet te jeni rrace!) FILLON dhe shkruan gjepura te bindesh boten se INJORANCA eshte virtyt dihet se cfare pritet.

  Me duhet te shtoj se problemi qe shtrova (ta degjoni dhe ju te tjeret) ka te bej me faktin se ORATORA jemi te tere por sa e vlefshme eshte ORATORIA? Gjuha kocka ska dhe kocka bluan thuhet nga ana ime. Problemi (ushtrim shume-shume jashtezakonisht i thjeshte) qe shtrova eshte nje nga problemet e nje Network Analyst(communication analyst) ne profession. Do dukej qesharake dhe do pergenjeshtronte vetveten dhe njeriun me te thjeshte se ORATORIA(e injorancise of course) e nje ceceni ben "MUUUU." kur nxjerr shpejtesine e drites 100fish me pak se e pengon xhami(glass)???!!! (LEXO ME LART per info)

  Ceceni refuzon te mesoj zyrtaren, ceceni ta thote hapur ta fus me grusht surratit se keshtu si them une eshte.
  Zoterinj mendohuni mire kur te i mesoni armet ketyre banoreve te cecenise. Sepse kur do i mesosh si shtihet me pistolete, proven e pare ceceni ka per ta bere ndaj jush!

  Nuk jam rracist, por dhe rri shtrembert qe te flas drejt. Kjo eshte bota, ky eshte qendrimi im, kjo eshte e tashmja dhe keta jane njerezit.

  per piken a) shpejtesia eshte 3*10^8/(sqrt(1.6))=2.3717*10^8m/s ose 237,100 km/sec (goxha me e vogel se 300,000 km/sec)

  pika b) 2.3717*10^8/(10*10^6) = 23.717 m ose 24metra
  ** kjo gjendet dhe nga numri "0.2649" qe eshte beta ose phase number. beta = (2*pi)/llambda

  0.2649 = (2*pi)/llambda
  llambda = (2*pi)/0.2649 = po ashtu 24 metra.


  pika c) *idealisht* (si e kemi problemen) = llamba/2 = 11.859 metra

  pika d) ???? skam kohe kur te vij prape mbas 3 javesh. gjejeni vete sepse une do e kem harruar per cfare kam shkruar.

  Mos harroni njesite: ne SI-meter,kg, etj.
 20. Darien

  Darien Fillestar

  Re: Pyetje - Pergjigje dhe kuriozitete rreth planeteve, yjeve, kozmosit ne pergjithesi!

  nemesis,

  edhe shpjegimet më të thjeshta të spektrit të dritës përdorin shprehje të tipit 'fotone të kuqe' ose 'fotone infra të kuqe'

  ajo që shpreha unë nuk është pikëpamje, është shpjegim i gjuhës që po përdorim; që t'i kursejmë mundimin vetes themi fotone infra të kuqe, sepse përtojmë të themi fotone me gjatësi vale pak më të madhe se 700 nanometër
Thread Status:
Not open for further replies.

Shpërndajeni këtë faqe