Pyetje te ndryshme filozofike

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga alinos, 3 Jul 2006.

 1. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Pyetje te ndryshme filozofike

  1- Pse vetem trafikantet e droges dhe zhvilluesit e software-ve i quajne klientet e tyre "perdorues"?


  2 - Si ka mundesi qe nje lufte te jete civile?

  3 - Nese Zotit do t'i binte nga dora acid, a do te ishte ne gjendje t'i shihte njerezit?


  4 - Nese ti perpiqesh te deshtosh dhe ia arrin, cilen prej ketyre te dyjave ke bere?

  5 - Pse quhet stina e turisteve, kur nuk nuk t'i gjuajme?

  6 - Nese kutia e zeze eshte e perbere nga nje lende qe nuk demtohet gjate perplasjes se nje avioni, atehere pse nuk eshte i gjithe avioni i ndertuar nga ajo lende?

  7 - Nese njeriu evoloi nga majmuni, atehere pse kemi ende majmune sot?

  8 -Cila eshte shpejtesia e erresires?
   
 2. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  po i pergjigjem vetem kesaj te fundit se nuk kam kohe per te gjitha!

  Shpejtesia e erresires eshte e barabarte me shpejtesine e drites!
   
 3. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  6. sepse evoluoi nga nje specie majmuni qe sot nuk ekziston me
   
 4. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Perse vetem nga ajo specie majmuni dhe jo nga majmunet e tjere?
   
 5. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  kjo pyetje nuk ka lidhje me filozofine por me biologjine /pf/images/graemlins/shrug.gif
   
 6. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  4- Them se Perpjekjen ke arritur ,pak rendesi ka per cfare je perpjekur per humbje apo per te fituar
  Rendesia qendron tek perpjekja per dicka .
   
 7. mozaiku

  mozaiku Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Ndoshta ngaqe civiliteti ka lindur nga lufta...
   
 8. mozaiku

  mozaiku Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Shirazoooooo
   
 9. ^Ira^

  ^Ira^ Forumium praecox

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Kush i fshiu pergjigjet e Shiros?
  Mua me pelqeu filozofia alla Shiro
   
 10. mozaiku

  mozaiku Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  E ka fshi vete me duket se zbertheu lojen /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  kur nje njeri eshte fatkeq?
   
 12. ^Ira^

  ^Ira^ Forumium praecox

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  kur nuk eshte fatmire /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  kur konsiderohet fatmire? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. ^Ira^

  ^Ira^ Forumium praecox

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  ok, te bej cik seriozen,
  Te konsideruarit fatmire apo jo, sipas meje, varet nga kendveshtrimi, keshtu une ty mund te te quaj me fat, nga menyra ime e te konceptuarit apo e te parit te gjerave, fenomeneve, dukurive etj, nderkohe qe ti nuk e quan veten me fat, ti fatin mund ta perceptosh ne nje menyre tjeter, ose mund ta mendosh ndryshe
   
 15. dusho

  dusho Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Ama c'pyetje !?!?!?
  Shume e thelle dhe filozofike.
  Nese nuk e ke mesur gjer tani...ik e flej /pf/images/graemlins/sleep.gif ose shiko ndeshjen. /pf/images/graemlins/idea.gif
   
 16. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  pse nuk te pelqeu ty? /pf/images/graemlins/rolleyes.gif
   
 17. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  E thelle,por pa vlere.
  Flej dhe mos u mendo shum sante.
  Si i thojne te "moçmit" : "mendimin e mrames lene per nade(mengjes)"....
   
 18. dusho

  dusho Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Mas fol ma gjate se e prish fare. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
   
 19. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  kur nje njeri eshte fatkeq?

  [/ QUOTE ]

  Kur vuan pafajsisht.
   
 20. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Nje pytje kisha une!

  Jemi ne me kembet tona qe ecim mbi toke apo toka rrotullohet rreth kembeve tona? /pf/images/graemlins/booki.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe