Pyetje te ndryshme filozofike

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga alinos, 3 Jul 2006.

 1. harap

  harap Guest

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  q
   
 2. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  po i pergjigjem vetem kesaj te fundit se nuk kam kohe per te gjitha!

  Shpejtesia e erresires eshte e barabarte me shpejtesine e drites!

  [/ QUOTE ]
  /pf/images/graemlins/rolleyes.gif
  shpejtesia e eres ndryshon, ndonjehere ajo eshte shume shume e vogel (per te mos thene "fare")
  do te thote kjo qe shpejtesia e drites varion gjithashtu ??? shkon ajo deri ne "fare" ??? /pf/images/graemlins/rolleyes.gif

  filozofia vertet eshte abstrakte, por gjithsesi ngelet koherente mendoj un.

  pytje, a mundemi te shpjegojme gjithshka ne menyre koherente/shkencore apo...???
   
 3. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Nje pytje kisha une!

  Jemi ne me kembet tona qe ecim mbi toke apo toka rrotullohet rreth kembeve tona? /pf/images/graemlins/booki.gif

  [/ QUOTE ]

  /pf/images/graemlins/lol.gif
  beji pak llogarit me miliarda kembe qe ka ne rruzullin ton /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


  /pf/images/graemlins/lol.gif
  beji pak llogarit me miliarda kembe qe ka ne rruzullin ton /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [/ QUOTE ]


  S'te vej faj, Nejse.... /pf/images/graemlins/grin.gif
   
 5. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  po i pergjigjem vetem kesaj te fundit se nuk kam kohe per te gjitha!

  Shpejtesia e erresires eshte e barabarte me shpejtesine e drites!

  [/ QUOTE ]
  /pf/images/graemlins/rolleyes.gif
  shpejtesia e eres ndryshon, ndonjehere ajo eshte shume shume e vogel (per te mos thene "fare")
  do te thote kjo qe shpejtesia e drites varion gjithashtu ??? shkon ajo deri ne "fare" ??? /pf/images/graemlins/rolleyes.gif

  filozofia vertet eshte abstrakte, por gjithsesi ngelet koherente mendoj un.

  pytje, a mundemi te shpjegojme gjithshka ne menyre koherente/shkencore apo...???

  [/ QUOTE ]

  MUndohemi por smundemi.E mistershmja eshte me e fuqishme se dijet tona.Nese do shpjegonim gjithcka ne koherenc sdo kishim nevoje per hyjnezime.Fakti qe sja dalim dot me shkencen nderthurim mitologjine,hyjnoren ,etj
   
 6. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  pula beri vezen apo veza pulen?
   
 7. dimir

  dimir Forumium praecox

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Veza beri zoçken!
   
 8. dusho

  dusho Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  .......zocka u rrit e beri vezen........e kshtu me rrall........ /pf/images/graemlins/smash.gif

  Ahhhhhh se mu kujtua po kur veza beri gjelin siiiiii??????????????? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  beri eshe gjeli veze /pf/images/graemlins/grin.gif
  ja psh e mbani mend ate gjelin ne librazhd qe beri veze pare ca vitesh /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 10. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  1- Pse vetem trafikantet e droges dhe zhvilluesit e software-ve i quajne klientet e tyre "perdorues"?


  2 - Si ka mundesi qe nje lufte te jete civile?

  3 - Nese Zotit do t'i binte nga dora acid, a do te ishte ne gjendje t'i shihte njerezit?


  4 - Nese ti perpiqesh te deshtosh dhe ia arrin, cilen prej ketyre te dyjave ke bere?

  5 - Pse quhet stina e turisteve, kur nuk nuk t'i gjuajme?

  6 - Nese kutia e zeze eshte e perbere nga nje lende qe nuk demtohet gjate perplasjes se nje avioni, atehere pse nuk eshte i gjithe avioni i ndertuar nga ajo lende?

  7 - Nese njeriu evoloi nga majmuni, atehere pse kemi ende majmune sot?

  8 -Cila eshte shpejtesia e erresires?

  [/ QUOTE ]

  3- Kush eshte Zoti? Nese do ishte ai qe mendoj une se eshte e nese do kishte frike se sdo dallonte njerezit atehere sdo kish shpikur acidin.

  4-Kam realizuar Deshtimin dhe kam deshmuar qe mund tja dal perpjekjeve te mia.

  5- Teoria e evoluimit nga majmuni nuk eshte vertetuar.Pyetja ime ne kete rast do ishte ...pse ta quajme teori dhe jo hipoteze?
   
 11. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  patrimoni gjenetik midis primateve superiror, shimpaze ose gorill( fam. pongidés )dhe Homo sapiens sapiens(fam.homidés) paraqit me teper se 98% ngjashmeri, dhe teoria mbi evolumin thote me sakte qe majmuni dhe njeriu NDAJNE te njejtin paraardhes.
   
 12. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Por ne vazhdojme te jemi 2% te ndryshem nga ata prandaj sot ka njeri ka dhe majmun.
   
 13. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Qe kemi te njejtin pasardhes nuk jam fort i sigurt. Shkencetaret e harvardit vetem disa muaj me pare krijuan nje pule me sqep papagalli. Kete e bene me nje ndryshim fare te vogel gjenetik, qe adapton hunden e nje shpendi, apo kemben doren e nje njeriu. Mendohet se ndryshimet brenda llojit te shpendeve ne galapagos te kene arritur aty ku ishin ne nje evolucion gjenetik, shume me te shpejte se evolucioni miljonavjecar qe imagjinoi Darvini.
  Kjo do te thote qe krijesat/qeniet adaptohen vetevetiu, shume me natyrshem (gjenetikisht) dhe shume me shpejte se c'dinim. Kjo do te spjegonte se si njeriu dhe te tjeret munden t'i mbijetonin epokes se akullit.

  Prandaj supozohet se ne rast se majmunet do kishin potencialin te beheshin njerez, kane patur kohe te mjaftueshme per ta kryer kete kapercim, por nuk ka ndodhur.
   
 14. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Edhe sikur 0.000000000001 % te ishte mosngjashmeria ,ajo teori hidhet poshte.
   
 15. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Edhe ti vete ke me shume pangjshmeri me prinderit e tu se 0,000000001%. E kupton se cfare del nga "teoria" jote? I bie qe cdo gje e gjalle te jete specie me vete.
  Blendi. Mos ngaterro EVOLUCIONIN me REVOLUCIONIN. Ajo qe kane bere ata profesorat e Havardit per pune disa vjet eshte NDRYSHIM GJENETIK ARTIFICIAL (revolucion).Teoria e Darvinit eshte PERSHTATJE NATYRALE (evolucion) dhe prandaj do shume kohe te behet.
  Po ne nje kohe qe shkenca ka krijuar jete artificiale (klonet, shartimet etj) dhe kur biles eshte krijuar edhe sperma artificiale (e minjve) nuk po ju duket se gjithmone e me shume po i afrohemi aftesive te "Zotit"? Se tani ka ngelur vetem te krijojme njerez nga plasmasi i Lushnjes (megjithese prisni edhe ca vjet se rruges eshte).
   
 16. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  dhe do te shtoja pervec asaj qe jimmy ka thene mesiper, qe shumicen e ketyre krijesave artificiale dhe hipotetike, i quajme specie "chimère" (chimera cf. mitologjin) pasi midis teorise dhe praktikes existon a wide margin. mbiekziston ajo qe vetem natyra lejon te jetoi.
   
 17. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Edhe ti vete ke me shume pangjshmeri me prinderit e tu se 0,000000001%. E kupton se cfare del nga "teoria" jote? I bie qe cdo gje e gjalle te jete specie me vete.
  Blendi. Mos ngaterro EVOLUCIONIN me REVOLUCIONIN. Ajo qe kane bere ata profesorat e Havardit per pune disa vjet eshte NDRYSHIM GJENETIK ARTIFICIAL (revolucion).Teoria e Darvinit eshte PERSHTATJE NATYRALE (evolucion) dhe prandaj do shume kohe te behet.
  Po ne nje kohe qe shkenca ka krijuar jete artificiale (klonet, shartimet etj) dhe kur biles eshte krijuar edhe sperma artificiale (e minjve) nuk po ju duket se gjithmone e me shume po i afrohemi aftesive te "Zotit"? Se tani ka ngelur vetem te krijojme njerez nga plasmasi i Lushnjes (megjithese prisni edhe ca vjet se rruges eshte).

  [/ QUOTE ]

  Atehere me thuaj pse kemi akoma majmune rreth nesh?Pse nuk evoluan te gjithe majmunet ne rrace njerezore sic evoluan te paret tane?
   
 18. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Sepse Lips, njeriu nuk vjen nga majmuni,but they share the same ancestor! dhe kjo para 1 milion vjetesh, kur Australopithecus nuk e kishte adoptuar akoma " the biped posture"
   
 19. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Atehere dalim te argumenti im i pare dhe ajo qe diskutuam der tani ishin thjesht diskutime ciklike.
   
 20. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Pyetje te ndryshme filozofike

  Lips. Sa t`u be qejfi qe ti (ne dmth) nuk rrjedh nga majmuni...po e ke kusheri /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

  (Afrimi nga Burundi pershendet te gjithe komshinjte dhe te gjithe kusherinjte kudo qe ndodhen.)

  Megjithate vazhdojme idene tende. Meqe ne bote ka edhe çita edhe shimpaze edhe gorrilla edhe orangutang atehere te gjithe keta nuk kane lidhje me njeri-tjetrin. As tigri s`ka lidhje me leopardin (lere me macen pastaj).
  Per te mos folur pastaj per speciet e zhdukura.
   

Shpërndajeni këtë faqe