Qellimi justifikon mjetin?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga HeavenBesideHellWithin, 19 Mar 2003.

 1. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  pershembull... nje leve, ...apo jo!
   
 2. fabiola

  fabiola Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  nese qellimi eshte suksesi,karriera,realizimi personal,te behesh si bill gates ose richelieu,atehere patjeter pikesynimi i justifikon mjetet e perdorura per te mberritur aty.nje ambicje e jashtezakonshme e konsideron gjithe boten si cifligun e vet dhe ngjarjet qe ndodhin ne te thjesht si statistike. [/QB][/QUOTE]
   
 3. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Eshte vrare nje njeri i pafajshem,e kapin vrasesin dhe e burgosin me burgim te perjetshem, por me vone nxirret nga burgu ( per t'a shperblyer ) sepse personin qe kishte vrare kishte qene i padeshirushem per qeverine - ( i ndjeri kishte patur fakte te korrupsionit qeveritar ).Kshtu e fituan nje vrases per ruajtjen e qetesise,kurse populli vazhdon te vuajne nen hijen e " Qellimi justifikon mjetin " .. dhe le te vuajne ne qetesi - sepse kshtu duan ata qe kane ne dore Mjetin dhe Qellimin !!!! :smash:


  shnet
   
 4. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Fillimisht postuar nga Kordelja: Asgje nuk eshte absolute pervec relativitetit.

  - Nuk eshte absolute qe toka e merr driten nga dielli, nuk eshte absolute qe qeniet e gjalla per te egzistuar kane nevoje per oksigjen?

  Nje pjese e postimit editohet. Nuk lejohet fyerja e anetareve ne forum!
   
 5. edy

  edy Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  eshte sikur te te shduk nga forumi ty sepse keshtu ndihmoj forumesit nga tema te tilla. Qellimi eshte per te miren e forumit por nuk e di nese menyra eshte e drejte. Mu pergjigj ti ideator i kesaj pyetje apsurde.
  Po shkoj me larg: Fakti qe Enver Hoxha ka bere çfare ka bere e ka bere per Shqiperine, po mjetet Si te duken?
   
 6. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

   
 7. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Jashte teme!
   
 8. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  qellimi apo rrezultati?


  shpeshhere perpara rezultatit bejme nje sy qorr e nje vesh shurdh
  Kur kemi mundesi te gjykojme perpara mendoj se nuk do te isha dakort.

  Qellimi eshe LUMTURIA AFATGJATE

  Eshte i papranueshem cdo mjet qe mund te preke "lumturine" e te tjereve dhe qe mund te preke preke fjalen AFATGJATE


  (mendoj se dilema egziston vetem per mjete "jo normale" - keshtu heqim disi teorine e relativitetit nga loja)
   
 9. Futbollisti

  Futbollisti Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Hmmm, c'fare eshte "lumturia afatgjate"?

  Une
   
 10. blabla

  blabla Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  How should I know...? :rolleyes:
   
 11. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Hmmm, mjeti justifikon qellimin apo qellimi mjetin? /pf/images/graemlins/tongue.gif
  Fajin e ka "nick" si pasthirrme qe ke vene! LOL. :devil:


  -------------------
  "Have I told you lately..."
   
 12. Futbollisti

  Futbollisti Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  E di une kush eshte Hmmm, po e rregullojme dhe ate ceshtje.
  A di ndonje te ma sqaroje kete "lumturin afatgjate" ?

  une
   
 13. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Futbollisti, ti perse po pyet?!Te pakten duhet ta dish si term c'eshte "lumturia afatgjate", apo jo...flas si percaktim.

  Ne realitet se c'eshte mbetet pershtypje personale.

  Une psh jam e lumtur per familjen qe kam dhe kjo lloj lumturie ka qene konstante qe diten qe u bera e vetedijshme per kete gje, e per rrjedhoje ka zjgatur ca. A nuk eshte kjo nje lumturi afatgjate.

  Ma merr mendja qe te tille shembuj ka shume.

  ...ne mos po po flisni per lumturira sublime tip enderrimtaresh juve :confused:

  Aaaa, ato i gjeni vetem neper libra, edhe pse me sa kam lexuar une neper libra thuhet qe lumturia zgjat vetem nje cast e hidherimi pafundeisht.

  Kam pershtypjen qe ne kerkojme te perkryeren duke harruar qe ajo nuk ekziston.

  P.s.Totailsht jashte teme, Futbollisti e ka fajin qe jep drejtime te gabuara ceshtjeve :book: Makiaveli ka qene mese i qarte. E nxorri lakuriq felliqesin e pushtetit dhe gjithe makinacioneve te tij. Mjere ne qe keto metoda s'kane ndryshuar aspak.
   
 14. blabla

  blabla Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Coincidental, qe kjo tema po diskutohet ne dy fronte (sa i ngjahem presidentit time una).
  As for the "nick", ne kte rast, ky do ishte mo shum para-thirrme dhe jo pas. :rolleyes:
   
 15. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  lojtaret e nje skuadre drogohen mire, fitojne disa ndeshje, jane te lumtur po pastaj droga fillon e jep efektet anesore

  lojtaret e nje skuadre tjeter bejne shume stervitje, humbsin ndeshjet e para kunder atyre te droguar por pastaj fillojne e fitojne gjithmone

  te paret ishin te lumtur kur fituan
  te dyten jene te lumtur me teper e me gjate

  Ps. sa poshte bien diskutimet me keto lloj spjegimesh
   
 16. Futbollisti

  Futbollisti Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Sipas meje ketu po flitet per qellimin dhe mjetin dhe relacion prej tyre. Gene percaktoi qellimin si "lumturi afatgjate". Per mua ky koncept eshte shume pakuptueshem ose me mire shume i gjere per tu percaktuar me nje term te tile ose.. etj etj. Une thjesht i kerkova gene (ose dikush tjeter qe edi ta percaktone pak kete). Ti Kordele i dhe nje shembull qe do permbushte termin "lumturi afagjate". Per sa e drejte eshte ky percaktim kismet mbas fundjaves e diskutojme, por nuk e kuptoj perse une jam jashte teme ose po i jap nje drejtim te gabuar. Aq me teper une po them ec ti shkojme deri ne rrenje ceshtjes qe ta kuptojme me mire.

  Sa per Makiavelin, une vi nga Tepelena e dashur, dhe Aliu jone kur lexoi Makiavelin tha di me mire se ky une /pf/images/graemlins/wink.gif

  Pershendetje
  Une
   
 17. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  :confused:

  Mua nuk me dukej dhe aq e veshtire o futbollisto

  mjeti -> qellimin

  qellimi eshte lumturia (apo kenaqesia apo quhe si te duash)
  dhe kjo lumturi (apo si e quajte ti) nuk duhet te teje dicka e perkoshme qe pastaj te kthehet kunder ( si droga e sportistit qe te permenda me lart)

  kjo lumturi - afatgjate (shpresoj qe u kuptuam tani) arrihet me disa mjete qe jane te pranueshme vetem kur ti e shek kete qellim si te perbashket per shoqerine njerezore e jo vetem si qellim individual

  sqarohem thjesht - E drejta jote (mjetet e tua te pranueshme) mbaron (behen te papranushme) kur fillon e drejta ime (per te arritur qellimin - lumturine afatgjate)

  Kjo eshte ne nje nivel ideal "engjellor" sepse ne realitet punet kompliken disi
  Rendesi ka qe sejcili te nise arsyetimin gjithmone nga nje parim i tille, apo i ngjashem, kur do te vleresoje mjetet (cdo mjet te mundshem) qe do t'a ndihmojne te realizoje qellimet (do ishte irracionale te mendojse se qellimi nuk eshte lumturi) personale.

  ky ishte thjesht mendimi im mbi qellimin dhe mjetet e pranueshme per t'a realizuar
   
 18. true confidental

  true confidental Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Kur dikush ka nje qellim ne jete i duhet te kaloje ne dy faza “te arrije ate qe kerkon” dhe se dyti “te shijoje rezultatin” , nese mjetet e perdorura dalin kunder kesaj te dytes ath kjo faze e dyte e shijimit smund te arrihet. Pra qellimi duhet te jete sfidues to make us stretch, but not so fat that we can break.
  Por ne disa raste smund te kete kthime mbrapsht, qellimi na ben te shikojme vetem perpara dhe zbeh gabimin e cdo lloj mjeti te perdorur , edhe pse parimet ekzistojne , nuk ekzistojne me limite per veprimet qe ndermarim , askush smund te pretendoje se e ka 100% ne dore veten ne momente te caktuara dhe keshtu qe cdo mjet i perdorur edhe pse bie ndesh me ndergjegjjen apo parimet, eshte njelloj i barasvlefshem…………dhe i justifikueshem ( ndoshta per shoqerine jo) per personin.
  :rolleyes:
   
 19. shendetiplus

  shendetiplus Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  Mendoj se qellimi justifikon mjetin per aq kohe sa nuk shkel mbi njerezit e tjere dhe nuk rrezikon integritetin e njeriut. Po qe se je gati te japesh gjithshka qe ke per nje arritje ne jete go for it, por nese integriteti yt si njeri shkelet atehere jam i mendimit qe s'ja vlen.
   
 20. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Qellimi justifikon mjetin?

  qellimi nuk e justifikon mjetin. Cdo kush duhet te kete disa vlera qe duhet te perputhet me vlerat e te tjereve ne nje a me shume pika. Pika e domosdoshme ku duhet te perputhen te gjithe eshte te mos i behet keq dikujt qe nuk eshte vetja!
  Per veten cdo njeri mban pergjegjesi me vete. Ne universin individual nuk hyj, po s'me ftuan, thirren, luten te vete!
   

Shpërndajeni këtë faqe