Qellimi justifikon rrugen?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga juxhoxhjaj, 16 Aug 2007.

 1. juxhoxhjaj

  juxhoxhjaj Primus registratum

  Qellimi justifikon rrugen?

  Nje thenje e perdorur kryesishte nga diktatoret,jeni dakort me kete? une mendooj se jo pasi rruga ka me shume rendesi se vete qellimi
   
 2. truth_hurts

  truth_hurts Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon rrugen?

  jo jo jo absolutisht kundra...
   
 3. unique

  unique Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon rrugen?

  Mund te thuash edhe “qellimi justifikon rrugen” varesisht nga konteksti qe perdor por kur kjo thenje eshte e lidhur me diktatoret thuhet “qellimi justifikon mjetet” ("the ends justify the means") e perdorur nga Makjaveli ne shekullin 16 ne vepren e tij Princi.
  A mund te jesh pak me i qart se cfar teme do shtjellojm ketu per “rrugen” apo per “mjetet”? Ose mundet te flasim per te dyja dhe dallimi midis tyre!?

  Pershendetje! /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wave.gif
   
 4. ahridas

  ahridas Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon rrugen?

  Jo. qellimi eshte piknisje. rruga eshte fillim trajtim mbarim. si mund te justifikoje piknisja?
  Madje shpesh qellimi ndryshon ne praktike gjate rruges, dhe pikerisht prej rruges..
   
 5. ezhderha

  ezhderha Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon rrugen?

  vatikani ka thene se qellimi justifikon mjetin kur po bente kryqezatat
   
 6. Mortal

  Mortal Guest

  Re: Qellimi justifikon rrugen?

  Po ti c'thua?
   
 7. The_Libertine

  The_Libertine Primus registratum

  Re: Qellimi justifikon rrugen?

  Il fine giustifica i mezzi?? Ne fakt kjo eshte nje shprehje e Niccolò Macchiavellit...shkrimtar i politikes italian ne 1500...
  nese jam dakort ose jo??
  nuk mund te jap nje pergjigje koncize dhe konkrete...mendoj se varet nga situata...varet nga rendesia e qellimit dhe nga menyra se si pershkohte...jo cdo gje eshte e justifikueshme...dhe jo cdo qellim meriton te justifikohet..(nuk dua te hy pa dashur tek filozofia e relatives)
   
 8. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Qellimi eshte rruga qe ne kemi per te ardhmen,per te realizuar ato qellime qe i kemi vene vetes tone.Qellimi eshte rruga qe ne duhet te ndjekim.
   
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Eshte si te thuash se kur ke qellim te shkosh ne shtrat me nje vajze, ky qellim te justifikoje rrugen qe ndjek per ta plotesuar qe mund te jete perdhunimi. Jo. Jo ne te gjitha rastet qellimi e justifikon rrugen. Por, ka raste kur mund te thuash se po.
   
 10. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Jusitfikimi ne rrugen e Qellimit eshte Qellimi yne nga e Drejtojm Qellimin tone per Jeten...
   
 11. Diablos

  Diablos Primus registratum

  Inspirimi yt për të shkruar këtë temë vjen nga thënja mjaft e njohur e filozofit politik italian Nikolo Makijaveli “Qëllimi justifikon mjetin..”
   
  Mirabel likes this.
 12. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Sa do ta thoja po e paska thene ky miku siper
  qellimi justifikon mjetin....
  njesoj si shprehja -
  ne lufte e ne dashuri ska ligje!
  Dhe jane kaq te verteta ne fakt
   
  joetisti_ likes this.
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  jo gjithmone
   
 14. Balahk

  Balahk Locus omnem

  qellimi,justifikon mjetin ka dashur te thote autori ;):p
   
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  eshte e njejta gje.
   
 16. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Jo domosdoshmerisht deshe te theshnje o mendjendritur? :p
   
 17. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Ashu ashu
  sikur ke the kastravec sikur ke thene sallator...ne fund nje mbetet i ziu trongull
   
  joetisti_ and Lisa like this.
 18. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Qellimi qe te shkosh ne shtrat me nje femer, me qellimin per ta perdhunuar ...jane dy gjera te ndryshme. Por nuk besoj qe c'do qellim ka justifikime te tilla.

  C'do rruge e ka nje qellim... por jo ne k'te forme qe e ke shtjelluar ti.

  Tema nuk me duket jo e qarte, gjithsesi.
   
  joetisti_ likes this.
 19. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Kur te vjen femra ne shtrat vetem po e perdhunove(me pelqim te saj) si stil per ta shijuar, por ndryshe s'ke arsye sepse aty e ke zgjat doren dhe ia keput nje gjethe nga pjeshka :)

  Thashe se kur qellimi te jete te "besh" nje femer, s'do te thote se rruga qe zgjedh, si pershembull ta marresh me force, te justifikoje kete qellim madhor, pra futjen brenda femres :)

  Jo, jo. Une jam kunder perdhunimit. Nje rruge e tille s'e justifikon qellimin !!
   
 20. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  pse ku eshte ndryshimi?
   

Shpërndajeni këtë faqe