Qeni, miku më i mirë i njeriut? Vjen prova që e hedh poshtë.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga HipHop-Girl, 15 Oct 2013.

 1. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  Ideja e një lidhjeje të pazgjidhshme midis kafshës shtëpiake dhe qenies njerëzore, rezulton si e pasaktë.
  Vërtet qeni është miku më i mirë i njeriut, ashtu siç thuhet? Realisht, një eksperiment i udhëhequr nga një grup studiuesish hungarezë tregon se kafsha shtëpiake është mik me këdo që i ofron ushqim. Prandaj, ideja e një lidhjeje të pazgjidhshme midis kafshës dhe të zotit, rezulton e pasaktë. Për të konfirmuar dyshimin e tyre, studiuesit kanë marrë një robotë që nuk i ngjanin aspak një njeriu, por thjesht lëviznin si ai.
  Kështu, të zotët e disa qenëve, i kanë lënë ato në shoqërinë e robotëve, të cilët të kontrolluar në distancë, lëviznin vetëm një krah për t'u treguar qenëve një kuti të mbushur me ushqim. Gjëja më e pabesueshme ishte të shihje që miqtë tanë besnikë u afeksionuan në një farë mënyre me makinën robotike, duke ndërvepruar me atë dhe duke shfaqur lumturi e plot bujari.

  Pra, nëse është një robot, apo një qenie njerëzore, qenit duket se i intereson më shumë që ta ushqejë. "Shpesh - ka shpjeguar një nga studiuesit - ngatërrohet familjariteti me ngrohtësinë". Kush ja një qen e konsideron shpesh atë si një anëtar të familjen, që provon ndjenja komplekse të ngjashme me ato njerzore, por sipas shkencëtarëve nuk është kështu. "Qenëve, mjafton që dikush apo diçka t'u japë për ngrënë". Në një farë mënyre, eksperimenti i shkencëtarëve hungarezë, i publikuar në revistën shkencore "Animal Cognition", ka treguar se ngrohtësia e qenit për padronin e tij nuk është dashuri e pakushtëzuar, por thjesht mirënjohje për ushqimin e marrë. Me pak fjalë, besnikëria e qenit nuk duhet të jetë shumë e ndryshme nga ajo e maces, e cila shfaqet në disa aspekte edhe shumë "oportuniste".
   
  Hektor12 likes this.
 2. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Hahaha kjo e di qe eshte e vertete, kjo eshte edhe per disa llojw njerezish qe kane si parim shprehjen Miremengjes interes
   
  HipHop-Girl likes this.
 3. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  Hahaha nji shprehje , Jo me kot njeriu e do qenin , se edhe ky bredharak dhe i mjere eshte si ai!
   
  Hektor12 likes this.
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Per mua qente jo se si pelqej po adhuroj fwlinet ose macet i dua te zgjuarat
   
  HipHop-Girl likes this.
 5. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  Une kam qejf shpendet...zogjte , pllumat... ah po edhe peshqit... Maroj krejt.
   
 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nga shpendet vetem fajkojtw dhe shqiponjat kur ka qene ne diber kam pas rrit shqiponja te vogla dhe skifterw vellai i adhurontw.. une me macet sve asnje kafshe
   
  HipHop-Girl likes this.
 7. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

 8. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  qeni dhe disa njrëz janë të njejt.qeni maspari është kafsh e egër,dhe nuk i zihet besë.njerëzit jo krejt disa tipa deri sa ti dhash me hangër e i ndihmon je i mirë për ta,qat ditë që ski midhan dhe nuk i ndhmon,për ta je ma i keqi,kshtu qe kjo vlenë jo vetëm per qenin po edhe për njerëzit.funi funit qeni është kafsh,po njeri ?
   
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Jane dinake lozonjare kuptojnw shume ledhatohen intriguese me duken
   
 10. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  Cila është kafsha më e egër?
  -NJERIU!

  Sterjo Spasse.
   
  Hektor12 and Sahit Rexhepi Keca like this.
 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Dihet grabitqari me arsye, qenie me e rezikshme ne planet
   
  HipHop-Girl likes this.
 12. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  një qen i mirë ti runë 1o.antar të familjes dhe një shtëpi.
  një mashkull i keq ti prish 1o antar të familjes dhe një shtëpi apo më shumë....
   
 13. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Qeni qe do preferoja nje haskey ose ato te eskimezeve .. e durojne te ftohtin dhume
   
 14. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  ku shkove aq larg te eskimezët për qenë,ku ne e kemë një racë të qenvë të mirë.qenin e sharrit edhe ajë e duron ftoftin,ajë nuk është vetëm per mi rujt delet ajë ta runë edhe shtëpin edhe ka bukuri dhe është i madhë.po ne qëta e kemë të keqe që të hujen e dojm dhe e lavderojm,kurse tonën e poshtërsoj, qka do që të jetë ajo...
   
 15. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Skam dele shoku as dhi eshte ceshtje preferencash ai me pelqen e ke dhe per pune terheq si kale ...
   
 16. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  un kam dy kotele ne shtepi, sa her ik ne shtepi vjen macoku i vogel tek autobusi duke me pritur e sa her me sheh ven putren e tij tvogel tek kemba ime
  kot sthojn qe e macet jan miqt e njerezve
   
  Pinky and scadarsko like this.
 17. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  [​IMG]
   
  Narkomane likes this.
 18. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  SHA I BUKUR QENKA, POR JO MA I BUKUR SE XML IME
   
  scadarsko likes this.
 19. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Nuk besoj ne kte studim... Jam rritur mes qensh, nuk jemi zhgenjyer asnjehere. I love dogs, jane te beses...nuk largohen kollaj dhe nuk te lene ne balte/vetem .

  Ju prezantoj bukuroshen time - nje nder to :p

  [​IMG]
   
  Almaa'95 and scadarsko like this.
 20. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  JO KY QENUSHI YT PO TE LE NE BALTE DIRECT SE KA FRIGE TE HYJ NE UJE AI .....
   

Shpërndajeni këtë faqe