Re: Altruizmi.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga durrsakja, 16 Nov 2002.

 1. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Altruizmi.

  Eshte nje ndjenje e perbashket e gjithe njerzimit, qe nuk mund te shohim te tjeret te vuajne....Kjo ndjeshmeri (ndaj vuajtjes) eshte shenja e pare e Humanizmt. ( MENCIUS)

  Dikur mbaj mend te jene thene gjera me vlere ne kete teme!
  Kthehuni! /pf/images/graemlins/smile.gif|Altruizmi.|durrsakja|Amira*|Sat Nov 16 09:48:00 2002|67.224.95.19|1|0|0|1
  0011000040000002|0011000040000000|11|109|altruizmi? egoizmi?

  shume nuk ja dine diferencen. i ngaterroni shume nga ju /pf/images/graemlins/smile.gif|Re: Altruizmi.|bebi|Blue|Sat Nov 16 11:08:00 2002|203.220.101.17|1|0|0|0
  0011000040000003|0011000040000000|11|393|Altruizem eshte te berit mire pa interes pra e kunderta e egoizmit.
  Ti NEO je djal i mencur. Pse keput kumblla pa pjekur?

  Ti Serenity qe hape kte teme te sterkonsumuar a nuk ke gje te re te hedhesh ketu ..apo hajt futja.

  Psh.

  Dje i biri i miljarderes bukuroshe arta dade godet me revole nji zagar tirane.
  zagari i gjakosur shtrihet ne rruge dhe vllezrit dade jo vetem nuk e marrin ta cojne ne spital viktimen por me shpejtesi mbledhin gezhojat per te shmangur problemet me gjykaten dhe ja mbathin e fshihen ne leshin e pi-hit te Arta dades.
  Disa njerez kalimtare lene hallet e tyre dhe nxitojne ti japin ndihmen mjekesore te vrarit duke e cuar ne Spital.

  ketu kemi dy shembuj.

  Vllezrit Dade, kriminele anti-humane dhe kalimtaret fukarenj, altruiste te mire.

  ok|Re: Altruizmi.|receli|Guri|Sat Nov 16 13:14:00 2002|62.181.125.252|1|0|0|0
  0011000040000004|0011000040000000|11|402|Mua do te me interesonte te dija nese ekziston me te vertete ne mase mendimi se sjelljet altruiste jane thjeshte nje mit. Eshte e vertete qe pas cdo veprimi sado vetmohues ne dukje fshihet nje arsye sado e vogel egoiste. Ne fjale te tjera, Aekziston altruizmi i kulluar? Tani jua kaloj fjalen juve.

  -------------
  Kur te tjeret jetojne per vete e ti per ta
  Pikerisht atehere dekorohesh Budalla
   
 2. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Altruizmi i kulluar?! Altruizmi me duket thjesht nje ide apo term i krijuar nga njeriu per te pershkruar akte miresie. I kulluar do binte ndesh me vete natyren jo te kulluar te njeriut.
  Ne "The brighter side of human nature" Alfie Kohn ben perpjeke te sjelle argumenta qe esenca e qenies njerzore eshte pozitive....dhe egoizmi apo mentaliteti pesimist qe kemi per boten qe na rrethon eshte me shume rrejdhoje e ekspozimit te tepert ndaj aspekteve te erreta te realitetit. Megjithate nuk mu duk se e solli perkufizimin e "Altruizem" si nje ndjenje e paster dhe e pamotivuar nga synime vetiake.
  Gjithnje merret shembull i pare nene Tereza. Ajo ishte nje shpirt i udhehequr nga bindjet e saj fetare dhe jeten ia dedikoi bamiresise, por mund te shihet thjesht dhe si nje perkushtim ndaj Krijuesit, me idene e shperblimit.

  Besoj se miresia ka rrenje dhe mund te ekzistoje ne cdo krijese njerzore, por Altruizmin e shoh si nje utopi edhe pse ka akte altruiste.
  Ndoshta ndjenja e sakrifices prinderore i afrohet me shume!
   
 3. enderr e njomet

  enderr e njomet Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Altruizmi eshte menyra me e mire e njeriut per ti rritur rendesine vetes, me apo pa koshience qe po e ben vepren e mire per kete arsye...
   
 4. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Serenity me mir te kishe hapur nje teme per Miresine, mbase do ishte me e lehte per tu kapur /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 5. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: Re: Altruizmi.

  Nuk e di pse me ka ndodhur qe te gjithe "altuistet" te kene qene njerezit me te pasigurt ne vetvete qe kam takuar. And the way to cope with their failing self image, is to "help" others in order to have something to cling to, to hide behind, and ilude oneself. Altruism does not exist, it was a vice created by mankind to adress, and surpress their innate insticts. After all we created god for that purpose too.
   
 6. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Fiksimi, miresi, altruizem e quaje si te duash...relative gjithcka!

  Ju lutem mundohuni te evitoni shkrime ne gjuhe te huaj!
   
 7. TDSH

  TDSH Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  jashte teme lal
   
 8. Essenza

  Essenza Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Eh altruismi... bla bla bla.. ne fund te fundit mbetet arma me e mire per te vrare individualitetin /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 9. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  E trishte si nje genjeshter me goxha emer vret individualitetin!
  Ke te drejte! /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 10. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Re: Altruizmi.

  Fjala "Altruist" (zemergjere - me zemer te madhe - qe ben gjithcka per te tjeret --- ne shqip) eshte sinonim i fjales "komunist".
  Sepse komunisti po nuk qe altruist ne radhe te pare, nuk ka si te jete komunist.
   
 11. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Komunizem = ide qe bie ndesh me karakteristikat natyrore te njeriut
  komunist = enderrimtar i pashprese! /pf/images/graemlins/smile.gif

  Meriton pergjigje po do i nderrohej esenca temes e do levizej nga ketu! /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 12. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Njeri - qenie karakteristikat e se ciles jane te papercaktueshme
  Natyre - kur perdoret si argument vlera i barazohet me zero
   
 13. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Njeriu eshte i vertete, komunizmi eshte ide!!!
  Po devijojme nga tema me duket! /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 14. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Re: Altruizmi.

  Altruizem, ide me te cilen perkedhelet vetja
   
 15. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Re: Altruizmi.

  Altruizmi , i nevojshem, per t'i dhene te kuptosh veten qe mundesh te besh dicka edhe per te tjeret.Te qenet i vlefshem edhe per te tjeret= ushqim per shpirtin e gjere.
   
 16. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Altruizem do te thote kuptim,te kuptuarit te dikujt.Me altruizem(nga latinishtja alter-tjetri),tregohet cilesia morale e interesimit per mireqenien e te ngjashemeve tane.Eshte e kunderta e egoizmit,ky term eshte perdorur ne biologji,psikologji,sociologji,antropologji dhe ne filozofi.
   

Shpërndajeni këtë faqe