Re: Libri që ke në duar.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Goca, 14 Nov 2002.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Goca

Goca Primus registratum

Re: Libri që ke në duar.

Po lexoj, " Il ritratto di Dorian Gray" i Oscar Wilde.
    Shprehja qe me ka bere me shume pershtypje deri tani eshte kjo:

" Ci sono solo due tipi di persone veramente interesanti; quelli che nella vita hanno conosciuto tutto e quelli che ignorano tutto".

Dreamer, rikima, Lisa.B and 1 other person like this.
  2. tutu

tutu Primus registratum

Re: Re: Libri që ke në duar.

Meqe si puna e kolonelit te Blendit no tengo quien me escriba, pues leo las correspondencias de los demas /pf/images/graemlins/laugh.gif ( ia thashe kete nje shoku dhe kujtoi se jam duke lexuar emailet e dynjase..lol)
    Ne fakt nuk mund te them po lexoj tamam se thjesht lexoj tre-kater letra at a time, when I feel like..

1) Witness to my life (Korrespondence-kryesisht-midis Sartrit dhe S. De Beauvoir
    2) Correspondence of W. Benjamin (kryesisht me Adornon)

3. tutu

tutu Primus registratum

Ok, kerkoj falje qe nuk durova dot...kur e kam marre per here te pare ne duar nuk e di pse "Portretin e Dorian Gray-t" e kam pare shume me skepticizem...megjithate duket qe ne faqe te pare qe eshte kryeveper...me ka pelqyer jashte, jashte, mase....ika se e teprova /pf/images/graemlins/smile.gif

Lisa.B likes this.
  4. albana

albana Lara Croft

The Meaning of the Glorious Koran

5. Goca

Goca Primus registratum

Javen e kaluar me ra ne dore nje liber shqip, qe me thene te drejten me pelqeu , po e gjetet lexojeni, sidomos studentet dhe studentet, titullohet " Puthja e henes". /pf/images/graemlins/smile.gif

6. Ian

Ian amos

Metamorphoses Vol 1 dhe 2 OVID

7. moonlight

moonlight Primus registratum

Sapo mbarova: "Primera memoria" te Ana Maria Matute.
    Jam duke lexuar: "Nada" te Carmen Laforet.

8. manga

manga Primus registratum

9. bebi

bebi Primus registratum

jam duke lexuar Nostradamus "the profecies"...
    flet per parshikimet e nostradamus. ma merr mendja qe te gjithe ja keni idene sadopak, prandaj nuk po zgjatem me teper.

thjesht mund te them: Interesant!

10. Miss_Juda

Miss_Juda Primus registratum

Po lexoj "Girls' guide to hunting and fishing" te Melissa Bank
    Disa rrjeshta qe me mbeten ne mendje?
    "Archie asked me if I knew Dante's definition of hell.
    I sipped my cappuccino. "Give me a minute" I said.
    "Proximity without intimacy" he said" :rolleyes:

11. skodrinon

skodrinon Primus registratum

Un jam tu lexu librin "Tre shoket" ja vlen ta rilexosh .

12. GaP

GaP Primus registratum

une sapo mbarova se rilexuari "Dreri i trotuareve" Djana Culi. per here te pare e kam lexuar ne klase te 5 fshehurazi mamit se me thoshte jam e vogel ta lexoj dhe me s'me linte ta lexoja.
    me ka ngel ne mendje takimi i fredit me te motren pasi kishim kohe qe s'flisnin me njeri-tjerin sidomos kur flasin se si prinderit si kane fole kurr per te ardhem e per martesen. sa e vertete qe eshte ne nje fam fanatike shqiptare.
    tani kam ne duar "Edhe yjet nuk vishen keshtu" Elvira Dones qe pershkruan jeten e prostitutave shqiptare ne it. eshte rrenqethes e te le pa gjume /pf/images/graemlins/frown.gif

13. Guest

Blue, pikerisht kete liber e kam hapur per te paren here para 4 vjetesh dhe kaq shume me terhoqi sa m'u ngul ne mendje te filloja universitetin per kimi dhe ti futesha astronomise, alkimise e anatomise autodidakt. Me falet besoj se kalama hesapi, c'fluturonte hahej ne ato dite... Nejse ...

Tani jam duke lexuar The Garfield Honour te Frank Yerby-t. Flet per nje djalosh qe e shkon jeten i perndjekur nga pasojat e nje momenti euforik te nje ndjenje hakmarrese ndaj dynjase qe i ushqehet qe ne femijerine e hershme nga rrethanat kryenece te jetes. Lexojeni, I strongly advise it.

14. Guest

Skodrino mos eshte gje nje liber i holle per femije? Kam pasur nje te tille prandaj te pyes.

15. Lori

Lori Primus registratum

Une po lexoj "1984" Nga : George Orwell. Nuk me pelqen hic fareee po dua te di se si eshte fundi. Ben fjale per nje bote imagjinare ne vitin 1984. Shumica e ka pelqyer shume , po mua s'me duket edhe aq . Kshu qe mos e merrni mundimin . Po lexoj edhe nje liber tjeter titullohet "Beloved" jam vetem ne faqet e para dhe duket i lexecem. Bye now /pf/images/graemlins/wink.gif

16. DAC

DAC Primus registratum

Un kam ne dor romanin "E KUQJA DHE E ZEZA" e STENDAL,,,kam nja i muj qe e kom fillu po se kur do ta maroj as vet se di ,,,,,Po munt te them qe esht terheqes,,,,

17. assassino26

assassino26 Primus registratum

O Daco per ta maru paske plako ai eshte edhe me vellime mee...
    Eshte liber shume i bukur un per 1 jave i kam lexu te 3 vellimet... /pf/images/graemlins/smile.gif

18. Lori

Lori Primus registratum

Vellime ....Hihiiii /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif

19. DAC

DAC Primus registratum

ca vellimesh thu ti mer se le nom.....po ik e futi i gjum ,,,se te paska ardh qorri me termen ,,

20. kaprollja

kaprollja Primus registratum

Season of Passion e Danielle Steel

Thread Status:
Not open for further replies.

Shpërndajeni këtë faqe