Re: Libri që ke në duar.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Goca, 14 Nov 2002.

Thread Status:
Not open for further replies.
 1. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Po lexoj, " Il ritratto di Dorian Gray" i Oscar Wilde.
  Shprehja qe me ka bere me shume pershtypje deri tani eshte kjo:

  " Ci sono solo due tipi di persone veramente interesanti; quelli che nella vita hanno conosciuto tutto e quelli che ignorano tutto".
   
  Dreamer, rikima, Lisa.B and 1 other person like this.
 2. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Meqe si puna e kolonelit te Blendit no tengo quien me escriba, pues leo las correspondencias de los demas /pf/images/graemlins/laugh.gif ( ia thashe kete nje shoku dhe kujtoi se jam duke lexuar emailet e dynjase..lol)
  Ne fakt nuk mund te them po lexoj tamam se thjesht lexoj tre-kater letra at a time, when I feel like..

  1) Witness to my life (Korrespondence-kryesisht-midis Sartrit dhe S. De Beauvoir
  2) Correspondence of W. Benjamin (kryesisht me Adornon)
   
 3. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Ok, kerkoj falje qe nuk durova dot...kur e kam marre per here te pare ne duar nuk e di pse "Portretin e Dorian Gray-t" e kam pare shume me skepticizem...megjithate duket qe ne faqe te pare qe eshte kryeveper...me ka pelqyer jashte, jashte, mase....ika se e teprova /pf/images/graemlins/smile.gif
   
  Lisa.B likes this.
 4. albana

  albana Lara Croft

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  The Meaning of the Glorious Koran
   
 5. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Javen e kaluar me ra ne dore nje liber shqip, qe me thene te drejten me pelqeu , po e gjetet lexojeni, sidomos studentet dhe studentet, titullohet " Puthja e henes". /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. Ian

  Ian amos

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Metamorphoses Vol 1 dhe 2 OVID
   
 7. moonlight

  moonlight Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Sapo mbarova: "Primera memoria" te Ana Maria Matute.
  Jam duke lexuar: "Nada" te Carmen Laforet.
   
 8. manga

  manga Primus registratum

 9. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  jam duke lexuar Nostradamus "the profecies"...
  flet per parshikimet e nostradamus. ma merr mendja qe te gjithe ja keni idene sadopak, prandaj nuk po zgjatem me teper.

  thjesht mund te them: Interesant!
   
 10. Miss_Juda

  Miss_Juda Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Po lexoj "Girls' guide to hunting and fishing" te Melissa Bank
  Disa rrjeshta qe me mbeten ne mendje?
  "Archie asked me if I knew Dante's definition of hell.
  I sipped my cappuccino. "Give me a minute" I said.
  "Proximity without intimacy" he said" :rolleyes:
   
 11. skodrinon

  skodrinon Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Un jam tu lexu librin "Tre shoket" ja vlen ta rilexosh .
   
 12. GaP

  GaP Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  une sapo mbarova se rilexuari "Dreri i trotuareve" Djana Culi. per here te pare e kam lexuar ne klase te 5 fshehurazi mamit se me thoshte jam e vogel ta lexoj dhe me s'me linte ta lexoja.
  me ka ngel ne mendje takimi i fredit me te motren pasi kishim kohe qe s'flisnin me njeri-tjerin sidomos kur flasin se si prinderit si kane fole kurr per te ardhem e per martesen. sa e vertete qe eshte ne nje fam fanatike shqiptare.
  tani kam ne duar "Edhe yjet nuk vishen keshtu" Elvira Dones qe pershkruan jeten e prostitutave shqiptare ne it. eshte rrenqethes e te le pa gjume /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 13. Guest

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Blue, pikerisht kete liber e kam hapur per te paren here para 4 vjetesh dhe kaq shume me terhoqi sa m'u ngul ne mendje te filloja universitetin per kimi dhe ti futesha astronomise, alkimise e anatomise autodidakt. Me falet besoj se kalama hesapi, c'fluturonte hahej ne ato dite... Nejse ...

  Tani jam duke lexuar The Garfield Honour te Frank Yerby-t. Flet per nje djalosh qe e shkon jeten i perndjekur nga pasojat e nje momenti euforik te nje ndjenje hakmarrese ndaj dynjase qe i ushqehet qe ne femijerine e hershme nga rrethanat kryenece te jetes. Lexojeni, I strongly advise it.
   
 14. Guest

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Skodrino mos eshte gje nje liber i holle per femije? Kam pasur nje te tille prandaj te pyes.
   
 15. Lori

  Lori Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Une po lexoj "1984" Nga : George Orwell. Nuk me pelqen hic fareee po dua te di se si eshte fundi. Ben fjale per nje bote imagjinare ne vitin 1984. Shumica e ka pelqyer shume , po mua s'me duket edhe aq . Kshu qe mos e merrni mundimin . Po lexoj edhe nje liber tjeter titullohet "Beloved" jam vetem ne faqet e para dhe duket i lexecem. Bye now /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 16. DAC

  DAC Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Un kam ne dor romanin "E KUQJA DHE E ZEZA" e STENDAL,,,kam nja i muj qe e kom fillu po se kur do ta maroj as vet se di ,,,,,Po munt te them qe esht terheqes,,,,
   
 17. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  O Daco per ta maru paske plako ai eshte edhe me vellime mee...
  Eshte liber shume i bukur un per 1 jave i kam lexu te 3 vellimet... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 18. Lori

  Lori Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Vellime ....Hihiiii /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 19. DAC

  DAC Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  ca vellimesh thu ti mer se le nom.....po ik e futi i gjum ,,,se te paska ardh qorri me termen ,,
   
 20. kaprollja

  kaprollja Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  Season of Passion e Danielle Steel
   
Thread Status:
Not open for further replies.

Shpërndajeni këtë faqe