Re: prostitucioni ne shqiperi

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga alinos, 17 Dec 2003.

 1. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: prostitucioni ne shqiperi

  Jo mer lal! S'ka pas ma perpara!
  Biles dhe ime nuk e bajn shqiptaret, por aliena qe hiqen si shqiptare /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 2. Billy

  Billy Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  LALE SI E SHPJEGON NUMRIN15000-20000 PROSTITUTA SHQIPTARE NEPER BOTE.KUSH E KA FAJIN
   
 3. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  Jam moldave ose ruse /pf/images/graemlins/wink.gif :devil: :lol:
   
 4. Billy

  Billy Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  ke te drejte shqiptaret se bojne kurre ate pune.osht turp pu pu pu
   
 5. arbi

  arbi Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  t'ju tregoj nje histori:
  nje dite nje vajze studente (shqipe) po ecte rruges me çanten ne shpine pa e pasur mendjen kur duke kaluar para nje vitrine dallon nje njeri qe po i hapte çanten i kthehet dhe fillon e i bertet kur ky i thote io albanese io povero atehere kjo ja fillon duke e share ne shqip ky personi s'po kuptonte. Nuk e di per qytetet a shtetet e tjera po ketu ne bolonja per çdo shqiptare ne rruge ke 20 moldave/rumune a ku di une. Keshtu eshte kur s'identifikohen me dokumenta po me fjalen e tyre ju leverdis me thene qe jane shqiptare sepse jane me afer e kur i rikthejne kursejne me shume se gjysmen e rruges pa llogaritur qe pjesa me e madhe e protektoreve jane shqiptare(kjo po) e keshtu mund t'i rekuperojne vajzat e rikthyera.
   
 6. arbi

  arbi Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  nuk eshte puna aty eshte thjesht qe ne fillim te viteve '90 ndoshta edhe mund te kishte nje perqindje te madhe prostitutash shqipe sepse s'kishin informacion, sepse s'kishin rruge tjeter etj po tani sidomos pas 96-97 jemi mbuluar kaq shume me informacion neper media mbi fenomenin sa vajzat e dine se drejt cfare po shkojne dhe nuk mashtrohen me e atehere jane te pakta ato vajza qe zgjedhin ate jete me vetedije.e mos me thuaj qe i çojne ne rruge me zor se mjafton nje denoncim i kesaj e atehere protektori merr espulson nuk leverdisin me vajzat shqipe se kane pune me u binde,jane te rrezikshme se denoncojne menjehere ndersa moldavet jane shume me te bindura. Kam punuar nje muaj ne nje shoqate per largimin e prostitutave nga rruga e kur vjen puna s'kam takuar asnje shqiptare. Madje njehere ndersa kthehesha ne shqiperi me albanian solli policia tre vajza per ti rikthyer me stuardesen flisnin shqip ndersa mes tyre flisnin nje gjuhe tjeter :shrug:
   
 7. Billy

  Billy Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  ARB shkrimi yt me duket lnteresant ,por ajo qe nuk e tres dot eshte qe ne para viteve 90 pasuri kishim vetem nderin,prostituta shqiptare ka jo vetem ketu ne itali por ne gjithe evropen .me vjen per te qeshur kur lexoj qe i kan detyruar me forc e
   
 8. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  Billy

  pse të vjen për të qeshur? prostitutat, me shumë pak përjashtime, janë të detyruara; herë me forcë, herë me mënyra të tjera, po gjithsesi pa dëshirën e tyre

  e njoh personalisht një vajzë shqiptare që ishte përkohësisht prostitutë në Itali; do qeshje më pak po ta njihje
   
 9. Billy

  Billy Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  DARIEN, NUK ME KE KUPTUAR MIRE .ESHTE PER TE VENE KUJEN PER KETE QE PO NDODH.POR TE SIGUROJ QE PJESA ME E MIRE E PROSTITUTAVE E DINE MIRE PARA SE TE FILLOJNE ATE PUNE .POR NE KUSHTE MESJETARE KU JETOJNE PREFEROJNE ME MIRE NJE JETE TE TILLE NE PERENDIM,SESA NJE SKETERRE NE KATUND
   
 10. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  Prostitucioni eshte profesioni me i ndershem.
   
 11. ashiku

  ashiku Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  ne duhet te jemi nkrenare per kto bashkatdhetare kaq qeflie.
   
 12. xhoni

  xhoni Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  Darien une e mendoj krejt ndryshe dhe jam dakort me Billyn.Pjesa me e madhe ,ose me mire 99% e tyre jane te vetedijshme per ate qe bejne.Them se ky i yti mund te jete nje rast nga me te rrallet se ajo shqiptarja qenka e detyruar te beje kete pune.A keni degjuar se shume djem shqipetare jane futur ne burg nga vajza te cilat i kane denoncuar ne shqiperi pas 3 , 4 apo 5 vjetesh.Kane thene se kane punuar per te vite me pare ..Po a ka llogjike kjo?Gjithmone jemi mesuar te degjojme historira nga me te ndryshmet nga ana me e dobet pra nga vajzat,por ka dhe shume djem te cilet vuajne kot ,vuajne per nje kapricio ose per nje permesso di soggiorno.Nuk e di a e lexuat ate artikullin tek Bota Shqipetare para nje jave qe tregonte per ate djalin nga Fieri qe e kishte denoncuar nje romune ne kembim te nje lejeje qendrimi, pra per nje permess:confused:se ka plot qe punojne si prostituta me deshire pastaj dashurohen me ndonje polic qe i premdon se do ti beje dokumentat dhe trillojne histori nga me te ndryshmet.Thone se i kane rrahur torturuar etj.Pra nuk duhen degjuar shume here perrallat e femrave.Ka dhe nga ato te cilat i kane pasur vertet keto probleme ,por jane shume te pakta.Me sa kam degjuar te Top Chanal,ne shqiperi ka bere buje historia e asaj goces 16 vjecare qe tha se e kishin perdhunuar dhe detyruar te kryente maredhenie me shume vete .Kjo gje ndodhi ne repartin ushtarak te Bisht palles ne durres. Te gjithe te akuzuarit tashme ndodhen ne burg dhe te gjithe punonjesit e repartit u shkarkuan.Dje nje gazatare e top chanel i kishte marre nje interviste drejtoreshes se nje qendre riedukimi ne durres,tek e cila ajo vajza kishte ndenjur disa kohe.Drejtoresha thoshte se ishin munduar ta fusnin ne rruge te mbare por ajo ishte shume e "levizur",pinte cigare pinte hashash dhe nuk i merej vesh abetarja.Per disa kohe e kishte marre dhe nje cift gjerman per ta riedukuar dhe rritur por pas nje muaji kishte ikur dhe nga ata .Ne shtepi nuk donte te shkonte sepse nuk e pranonin.Pra si thoni a duhet besuar 100% kjo 16 vjecare.Por si gjithmone shteti yne e ben qimen tra per gjera te vogla, nuk shikon krimin e organizuar, trafiqet,vjedhjet apo korrupsionin e qeveritareve,por merret me vogelsira per ti hedhur hi syve popullit per ti treguar se gjoja shteti eshte i forte etj etj.
   
 13. oktapodi

  oktapodi Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  pune eshte dhe ajo,

  ku punoni,

  qerojme koka peshku,thone.


  ka pasur djali edhe para viteve 90',

  jo me diplome.
   
 14. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  xhoni,

  shumica e ideve që përmend janë pasojë direkte e natyrës njerëzore... këtu në Amerikë mund të ta shkatërrojnë jetën shumë kollaj duke të akuzuar për pedofil; sa të dali e vërteta që je i pafajshëm është bërë një seri "njollash në biografi" që ta vështirësojnë shumë punësimin dhe jetën pas akuzës

  unë vazhdoj të jem i mendimit që shumica e prostitutave janë të detyruara, sepse edhe kur nuk është detyrim me forcë prapë detyrim është; këtu nuk e kam fjalën vetëm për ato femra nga vendet e Europës lindore që "punojnë" në perëndim

  në gjithë historinë që njohim janë shumë të rralla ato shoqëri ku profesioni "person që paguhet për të dhënë kënaqësi" ka qenë diçka që mund ta zgjidhje me plot vullnetin e lirë
   
 15. xhoni

  xhoni Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  darien......jam pjeserisht dakort me ato qe thoni por nuk duhet harruar se prostitucioni ka egzistuar qe ne greqine e lashte dhe vazhdon e do te vazhdoje.pse?:pervec shqiperise pothuaj te gjitha vendet e evropes e kane dhe e quajne te domosdoshem (denojne shfrytezimin dhe jo prostitucionin si profesion).per mendimin tim kjo eshte dicka e mire sepse ulet numri i perdhunimeve dhe i incesteve.nuk dua te behem banal por kur njeriu pi dy gota dhe del nga diskoteka ne 4 te mengjesit dhe ska ku te shfryhet se dashnore ska,si do tja beje?
   
 16. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  e keqja është që unë prostitucionin e konsideroj një formë skllavërie dhe historia tregon se nuk ndahet dot shfrytëzimi nga profesioni; është çështje që debatohet në çdo qytetërim, që nga më të lashtët

  në vende the kohë të caktuara është kthyer në kancer për gjithë jetën në atë vend (Tajlanda sjell shembull të mirë)

  edhe pse natyra njerëzore e bën të pamundur eliminimin e prostitucionit, uroj që për Shqipërinë të vijë në ulje si problem; nuk është problem i izoluar, por shoqërohet nga shumë dukuri të tjera të paligjshme
   
 17. Billy

  Billy Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  NE ITALI JAM QE NE MARS 91 .KUR NJE ITALIAN ME THA QE SHQIPTARE PROSTITUTAT SHQIPTARE SONO BELE PER PAK SA NUK E RRAFA ,BEHET KJALE PER NE DHJETOR 1993.ISHTE TABU PER MU PASI KUR MENDOJNE CFARE AMBJENTI JEMI RRITUR.I THOSHA BRESHKAXHINJVE SE NE MUND TE BEHEMI KRIMINELET ME TE MEDHENJ POR PROSTITUTA KURRE NUK KANE PER TE ARDHUR NGA SHQIPERIA,POR ISHA GABUAR.PROSTITUTAT NJANE NGA VERMOSHI DERI NE KONISPOL PA DALLIM ZONE.PROBLEMI ESHTE SE SHUME NGA KETO KANE ARDHUR NGA MIRDITA DIREKT NE MILANO,PA PAR ALA TIRONEN KUSURI KUPTOHET VETE. PS .KAM VENE MIRDITEN SE BON RIME ME MILANON,NJO SE KAM NDONJE GJE
   
 18. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  Kohe me pare lexova nje liber te Elvira Dones ,(Yjet nuk vishen keshtu)
  Nje roman teper i rende per mendimin tim,dhe bente fjale per prostitutat Shqipetare ne Itali.
  Pershkruante se si i mashtronin adoleshentet nen premtimin e nje jete me te bukur ose fejesen me njeriun e enderrave......
  Ben fjale per marrjen me dhune te vjzave ose deri ne shitjen nga ana e famijles per nje grusht para.
  Rrahjet dhe perdhunimet ne grup ishin nje loje rutine per keto gra dhe vajza,per me teper perdhunimi moral qe ushtrohej nga ana e pronareve .
  Per mua nuk perben ndonje ndryshim te madh,prostitute ne Itali,Shqiperi apo ne Afrike te jugut,mbiemri mbetet po i njejte PROSTITUTE,dhe me e keqja eshte se disa e kane zgjedhur vete kete mbiemer dhe disa te tjera e kane marre kunder deshires.
   
 19. devolution

  devolution Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  Ore po pse bre, pse bre talleni me memedheun tone te dashur.
  Po nuk lind prostituta ai vend bre, ai vend linden vetem "xhevahire"
  Kemi nje vend te begate ne, mos e ngateroni me ndonje vend per v.k., si p.sh. Andora ,apo gjilbratari.
  ore jemi vend me kulture ne.( dhe ... Pike!)
  Mbylleni kete teme se late nam ne syte e te huajve,... lexojne AF.

  P.S.: Ne baze te ligjit me te fundit, te gjithe jemi nen syrin e SH.K.SH.
   
 20. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Re: prostitucioni ne shqiperi

  nuk kam koment për këto fjalë, po doja t'i nxirrja pak më në dukje se përputhen me mendimet e mia dhe me ato që shkrova më lart për detyrimin
  :shrug:
   

Shpërndajeni këtë faqe