Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga PrInCiPiEl, 5 May 2003.

 1. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  ...hajde filloi rekrama MC donald ketu...
  po mc donald BK KFC e kane punen me te vertete keq ne north amerika....
  eshte e vertete se ne north america konsumohet me shume mish vici dhe lope por.....aman vetem mish vici e lope s'quhen......i ushqejne me GM food dhe me antibiotike...sa edhe njerezit qe ushqehen me ate lloj mishi jane kthyer ne tip derrash...lere pastaj se c'ere te qelbur qe ka si mish.....(vetem kur e imagjinoj me vjen te vjell).. /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
  mos flasim sa eshte e perhapus GM FOOD.....
   
 2. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  me duket se wall street eshte bere per te mbrojtur NY nga sulmet e indianeve ne te kundert do ishte FENCE STREET /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 3. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Te hash mcDonald dhe Burger King eshte cmenduri. Kualiteti i mishit dhe perberesit e tjere qe perdoren atje jane nga me surrugatot. Tani po behet problem me femijet qe hane ne keto vende dhe po behen mbipeshe, te shikosh vajzat 9 vjecare te kthyera ne "gra" nga extra homonet e mishrave te ketyre vendeve... eshte vertet per te ardhur keq. Keto jane kompani aq e fuqishme sa i kane mbyllur gojen studiuesve qe kane nxjerre demet e ushqimeve te McDonald dhe BK. Shtresa me e varfer dhe e paditur e North America eshte ajo qe shkon ne keto vende, ushqen dhe femijet atje. Nuk e imagjinoj dot qe nje doktor, profesor apo dikush me dy pare tru ne koke te ushqeje femijet me nje ushqim te tille. Jam komplet KUNDER. Mos te them per KFC qe perdorin pjese pulash te rritura artificialisht ne epruveta, nuk jane as pule e vertete! :eek:
   
 4. olti

  olti Neo

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Blendi me vjen keq, por as qe e kam pasur te te nxjerr genjeshtar, por vertete ketu ku jam, keshtu eshte, tani me sa shoh varet nga vendet. :shrug:

  Une vete dikur kam punuar ne nje proshuteri dhe ishte aq absurde gjendja ime aty ku kish vetem produkte derri sa po me benin barsaleta /pf/images/graemlins/laugh.gif :smash:
   
 5. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  ...100% dakord me ju ANA BLUE....
   
 6. jula

  jula Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Blend :thumbsup: ... interesant, mu kujtua rasti i insulines...
  .......................................
  OK, mu nderrua mendja, jam e bindur nga "argumentimi juaj i pakundershtueshem" se derri ka gjithe te zezat e botes, ato qe pershkruat dhe te tjera ne studim e siper.
  Ju ftoj thjesht te respektoni kulturen tone (e cila perfshin edhe gastronomine)...ndonese tejet inferiore, ne shkaterrim e siper, te mbytur nga nje milion dukuri te peshtira qe mungojne pltesisht ne shoqerite e lavdishme ku derri nuk haet!

  Se dyti (dhe me duket e rendesishme), ju ftoj te mos biem "theror" tek pikat "derri dhe alkoli", kooot... per te mos u ribindur se moderatorja pati plotesisht te drejte ne spostimin fillestar te temes. :smash:
  Si i thone nje fjale, u beme derr! /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Pershendetje, çufo fan club. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. olti

  olti Neo

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Keto qe permend Ana jane pasoje e kohes se sotme, ku gjithcka tentohet te behet me linja industriale. Ketu eshte bere problem sepse pulat i rrisnin ne menyra te tilla, sikur te ishin makina. Shoqatat ambjentaliste dhe mbrojtesit e kafsheve protestojne vazhdimisht dhe ne mos gaboj ketu shpjet do dale nje ligj qe do i ndaloje keto linjat industriale te prodhimit te mishit dhe vezeve gati artificialisht dhe ne menyra "cnjerezore" per kafshet e shkreta.

  POR problemet nuk mbesin vetem ketu. Jane tashme te njohura frutat, zarzavatet dhe agrumet e modifikuara gjenetikisht. Tentohet (dhe ia kane arritur deri diku) qe prodhimet bujqesore te jene sa me masive, me kosto me te ulta dhe me jetegjatesi me te madhe. Psh prodhojne domate qe jane shume me te medha, te forta dhe jetegjata, por kur i ha vetem domate nuk duken. PO bej dy vjet ketu, por gati asnjehere nuk kam ngrene prodhime bujqesore me shije te vertete /pf/images/graemlins/frown.gif :smash:

  Shyqyr qe ka ngelur kebapi i dyqaneve turke, qe ketu jane aq te shumte :cool: Edhe se nje Doner kebap eshte shume me i mire dhe me shije se nje McDonald's perseri per cudi njerezit shkojne tek ky i dyti. Eshte ajo qe permend Ana. Keto shoqeri perdorin aq shume reklamen dhe marketingun sa njerezve u duket se ato jane me te mira edhe se ne te vertete hane dicka te ngjashme me kashten.
   
 8. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Diku po lexoja qe industrializimi i ushqimit eshte per te plotesuar nevojat e rritjes se popullsise te Botes, dicka qe nuk ma mbush mendjen aq shume. Duke ditur fare mire se ne vendet e industrializuara ku perdoret ky ushqim pothuaj "artificial" jane vende ku ka me shume ushqim sesa duhet, dhe shtresat e varfera jane ato qe jane konsumatoret me te medhenj dhe vuajne me shume nga mbipesha. Per mendimin tim, industria e ushqimeve eshte bere thjesht industri per te nxjerre perfitime, dhe si i tille, askush nuk can koken per kualitetin apo per demet qe mund te shkaktoje ne popullsi, persa kohe nuk publikohen keto deme dhe perfitimet nga kjo industri vazhdojne te rriten. Sa vjet dhe sa lufte u desh per te publikuar demet e duhanit? Kushedi kur do i vije radha ushqimeve... nese do i vije.

  A e dini se Europa e ka ndaluar te importoje mishin e prodhuar ne USA duke e konsideruar "not safe"?
   
 9. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Te morrsha te ligen e tregut t'katnarve ne Tirone ku shitet domotja ne qepa e njome ashtu si e ka bo Zoti. Lene masnej lakra jeshile, u(f)lla dhe ullini qe e bin ka Berati.

  Shoket e mi qe jetoni jashteshtetit, kujtojini me mall ato praset e urryer te Shqiperise.

  HARRO MUSHKE VALARENE
  SE ALIPASHEN E PRENE.

  *Legjenda tregon se Ali Pasha i ushqente mushkat e veta ne kullotat e mrekullueshme te Valarese. Kur e vrane Pashain, mushka hengri tagji. Si ne.
  Hani peshk, vetem ai vjen akoma nga deti. Sa pa u inovuar akoma "Deti".
   
 10. renea

  renea Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Ndaj dhe me pelqen Oklahoma, ku njerizt nuk i kane harruar ca zakone te mira, di gjuetia.

  Mishi i drerit shijon si qengj, dhe le pak vend per sabotime te "Corporation America".
   
 11. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Hajt se po ta plotesojme deshiren.
  [​IMG]
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Kush ka pretendime per thelbin e temes :confused: , eshte puro sic edhe eshte shtjelluar, PROPOGANDE! :shrug:

  Epo, asnje pergjigje per pyetjen time s'kam patur deri tani. :idea:

  Ximi, po flisnim per ushqimin, c'lidhje ka nese eshte kafshe apo shpend :confused: , ushqehet njesoj dhe kaq.

  Neo, kalo krahun se asnje argument nuk eshte fakti qe derri arrin e tret cdo gje, kjo nuk e ben te piset se ai tret ushqimin jo fekalet.

  Ma keni shpif me kete kembenguljen tuaj.

  Ju thashe dhe njehere, derri u hoq nga qarkullimi gastronomik myslimanor per nje arsye, u be shkak epidemie njehere ne historine e njerezimit, mos leni nam me arsye te tjera.Po qe se s'doni me e henger mos e hani dhe s'ka nevoje me na mush menjen se qeka "pervers", pune per ata qe e hane, perversiteti nuk eshte kontaminues nepermjet ushqimit. :shrug:
   
 13. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Arsyet per ato qe u thane me larte(ne kete teme!) jane te shumeta .
  Ato jane te natyres intelektuale dhe spirituale , morale dhe mentale ,fizike dhe ekonomike.

  Qellimi I vetem eshte se si te zhvillojme vetvehten tone sipas nje kursi-orientimi-rruge te drejte te jetes ne menyre qe te jemi njesi e shendosh ne strukturen familjare , me pastaj ne shoqeri dhe PËRFUNDIMISHT njerezimin ne pergjithesi.


  [​IMG] I ftoj anëtarët/et e Albforumit që të deklarohen për këtë qështje - në mënyrë të hapur dhe pa paragjykime.
   
 14. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Po c'lidhje ka ushqimi me strukturen familjare xhanem :confused:

  Ushqimi eshte domosdoshmeri fizike sikunder uji dhe oksigjeni, mos ngaterroni gjerat kot me kot.

  Ushqimi i shendetshem eshte dicka krejt tjeter, gjithesekush ha ate qe i pelqen dhe kjo nuk demton aspak shoqerine.Eshte cershtje shijimi dhe ndijimi.

  Sot mora vesh se Organizata Boterore e Ushqimit eshte ne alarm per disa statistika te reja.Sipas tyre ka me teper shkaqe dhe mundesi per semundje kancerogjene nje trup mbi peshe, sesa piresit e duhanit.

  Mbipesha shqeteson njerezimin sot JO derri.
   
 15. jula

  jula Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Mbipesha? :eek:
  Une e dija se njerezimin sot e shqetesonte mbipopullimi dhe nenpesha...1.500.000.000 njerez jetojne me me pak se 1 dollar ne dite...ne fakt nuk eshte ndonje pjese "e rendesishme" e njerezimit kjo eheh...
   
 16. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Unë, mendimin tim , rreth veprimit tënd në lidhje me këtë temë e kam dhënë më parë ,dhe qëndroj fuqimisht në ato që kam thënë !
   
 17. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  ....tema eshte propagande puro....

  ..propagande e quajne edhe fushaten qe behen ne amerike kundrejt fastfood po mesa po shihet per dite e me teper "propaganduesit" jane ata qe thone te drejten.....kush ben "propagande" s'do te tote se s'ka te drejte....

  kordele lexo edhe njehere shkrimin tim dhe ne fund te tij kam bere nje urim per kedo qe mendon ndryshe......
   
 18. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  Mishi i Derrit nuk haet as nga Hebrenjte ne Izrael(jashte Izraelit haet) dhe Arabet. Nuk e dini? Tani po e mesoni? Izraeliteve nuk ja u tha Muhamed. E dinin qe me kohe kete marifet te shendetit personal.

  Ne ate zone (lindja e mesme) vapa eshte e tmerrshme. Mishi i derrit kultivohet vetem per eksport.

  Mishi i derrit (apo i pules) do jete i felliqur po aq sa ambienti ku mbahen. Ne Pulari dhe vende ku rriten dhe mbarshtohen derrat nuk besoj se "hane" keq derrat.

  Keni vene re se pula krijon dhjame dhe nga struktura qe ka nje shpend tjeter kurre nuk mund te krijonte ne ate sasi? Po keshtu dhe derri. Perpunimi i ushqimit ne stomak shume i persosur.

  Shkaku qe nuk perdoret derri ne lindjen e mesme eshte se damllaja e kishte burimin tek derri. Ajo vape nuk ja del dot me mish derri.

  Shkoni ne Siberi. Ne Europen perendimore. Derri eshte i nevojshem. Shume gjera keqkuptohen. Kur keqkuptohet dhe nga injoranca nuk besoj se dhe behet me diskutim.
   
 19. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  ximi, supa me veshe derri eshte nje privilegj pasanikesh ne Kine, do ishe i nderuar te ta ofronte si te thuash 1/4 e njerezimit, nejse, falemeinderit per urimin, derri nuk ka mishin qe preferoj une /pf/images/graemlins/wink.gif .

  Shadow, me ne fund e tha dikush historine. :thumbsup: Ajo qe arsyeja dhe ma merr mendja qe gjithkush e di dhe meqe islamizmi dhe krishterimi e kane djepin ne vendet e nxehta, u kuptuam.Per hir te se vertetes jo per gje, te tjerat jane vec fakte shtese per t'ua shpifur sa me shume besimtareve.

  Thone qe kerrmilli ushqehet me vesen e luleve, une as qe kam ndermend ta provoj se eshte kaq i shpifur sa nuk e keni idene. :cool:

  Faleminderit! :book:

  Une edhe ushqimet e ashtuquajtura "Fast Food" nuk i preferoj, edhe ato jane tmerresisht te demshme per organizmin, po ashtu edhe cdo koncentrat tjeter ne forme pijeje apo ku di une. (kjo per te largur dyshimet qe;"kam marre inat ata qe kane inat derrin"). :cool:
   
 20. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Re: Roli i ushqimit dhe pijes në shëndetin tonë

  ..kordele...urimi ishte se secili mund te beje c'te doje me vehten e tij...

  nejse se me dhe nje shembull se c'eshte e preferuar ne kine .... nga te aferm qe kane qene ne kine vitet e fundit kam degjuar se ne restorante preferohen lloj-lloj mishrash (miu, macje qeni etj) dhe s'do mend derri ne krahasim me keto gati duket nje luks...
  ne kore(j) konsumohen mesa kam degjuar rreth 10milion qen neper restorante ne vit...dhe ky eshte gatimi me i preferuar ne kore....
  ne afriken qendrore dhe ne new papua guinea(azi) edhe sot ka raste kanibalizmi edhe keta e kane nje "feste specale" diten ku bejne kete gatim....
  nejse...puna se po tu thuash atyre se e kane gabim eshte sikur te besh "propagande" per te mos sensibilizuar njerezit se GMfood (ushqime gjenetikisht te modifikuara) s'kane asnje rrezik dhe se po te shkosh te KFC BK etj s'te shendoshin....
  X
   

Shpërndajeni këtë faqe