Re: Shkenca---'Armiku' i Filozofise!!!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Futbollisti, 20 Mar 2003.

 1. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Re: Shkenca---'Armiku' i Filozofise!!!

  Eshte thene me lart se shkenca dhe filozofia jane e njejta gje dhe shte thene edhe se jane te ndryshme, etj., etj.

  Nje thenie, m'duket e Platonit, qe gjeta ne nje liber do te na sqaronte me shume:

  “Të vësh re proceset dhe të bësh mjete është shkencë. Të kritikosh dhe të bashkërendisësh është filozofi.

  Shkenca na plotëson me njohuri. Mençurinë e vërtetë na e jep filozofia”

  :book:
   
 2. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Re: Shkenca---'Armiku' i Filozofise!!!

  me vjen keq qe flet keshtu pa lexuar ne qofte se i permbahesh llafes se ne kuran ka budallalliqe me trego vetem nje dhe persa i perket bibles nuk flas dot te them te drejten dukesh qe nuk e ke lexuar kuranin ose e ke lexuar perciptash pa i vene rendesi pa i kuptuar ne te vertete fjalet e tij te lutem spo te kerkoj gje vetem lexo nje pjese te kuranit me vemndje dhe mundohu te kuptosh fjalet e tij dhe do te bindesh se bota nuk ka pasur nevoje per filozofira.
   
 3. Xhaferr

  Xhaferr Primus registratum

  Re: Re: Shkenca---'Armiku' i Filozofise!!!

  "Against them make ready your strength to the utmost of your power, including steeds of war, to strike terror into (the hearts of) the enemies of Allah and your enemies, and others besides whom you may not know but whom Allah doth know." The Koran

  ke te drejt, ska bota nevoj per filozofi tjeter, kjo eshte filozofija qe bota duhet te ndjeki, sa tolerante, sa e bukur qe eshte!!! o daje, njeriu duhet te ndjeki filozofine qe do vete, dhe kjo filozofi nuk i duhet ti imponohet ne menyre te dhunshme sic thuhet aty me siper.
   
 4. fuad

  fuad Guest

   

Shpërndajeni këtë faqe