Receta Gatimi Shqiptare

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga TEDI, 4 Nov 2002.

 1. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Ana, po t'i ziesh pak dhe tu hedhesh persiper salce beshamel (jo ish-Beshamelin e Lares ke Rezistenca mi /pf/images/graemlins/laugh.gif ) dhe me pas nje pjekje ne furre me pak djathe siper beshamelit, do dilte e mrekullushme. Provoje /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 2. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Pervec eres se keqe kur e zien lulelakra behet shume e mire kur e gatuan..
   
 3. 109UV

  109UV Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  ....nasty veggie....
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Vetem beshamelin mos na shaj, e ben te mire perimen /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 5. 109UV

  109UV Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  say who?
   
 6. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Faleminderit per pergjigjet. /pf/images/graemlins/smile.gif

  Mami im e ben sallate ose te skuqur me veze por kjo me beshamel tingellon shume e shijshme. Tani, lind pyetja: si behet beshameli? /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Mengjesi, mos dalin shume te ujshme qoftet me zarzavate? Pastaj, e mira eshte te menjanohet e skuqura - jo e shendetshme.
   
 7. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Skuq gjalpe hedh nja dy luge miell i kaurdis edhe pastaj hedh qumesht edhe duhet ta trazosh me luge druri se behet kokerriza me luge tjeter...sekreti i beshamelit eshte ta nxjerresh si puding pa asnje kokerr mielli te ngelur /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. zog

  zog Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  llap derri me peshtyme, kush ka provu /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  ti e ke provu zog? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Ana, e kam postuar dhe njehere receten per beshamelin, une e bej ne nje tenxhere te vetme pa a kaurdisur miellin fare me gjalpe.
  Ne nje tenxhere hidh sasine e qumeshtit (masat gjeji vete /pf/images/graemlins/laugh.gif ) nja dy luge miell, pak gjalpe edhe vezet (1 ose 2 mendoje vete) dhe pasi t'i rrahesh mire me ate mixerin e guzhines, veri ne zjarr te mesem dhe perzieji gjate gjithe kohes deri sa te vloje, dmth deri sa te nxjerri bulza, perzieji me nje luge druri dhe nese e sheh qe masa ben kokrriza (gje qe ta ben vetem mielli i shumte, ndaj bej kujdes te mos i hedhesh shume, dy luge gjelle jo te plota, ose edhe nje e gjysem) pra nese e sheh qe ben kokrriza, veri prape mixerin elektrik /pf/images/graemlins/laugh.gif ate qe ben bezh bezh /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe me pas hidhja lulelakres me ca parmixhano siper dhe pak piper te zi, mos harro kripen /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe me pas ne furre.

  Te befte mire /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 11. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  ti goce shume llafe ke, po na leshon goja leng, ama mazallah se na ke ftu per te ngrene ndonjehere /pf/images/graemlins/blush.gif :cry:

  Salca me krem te bardhe eshte e mire ne fakt, mjafton te mos kete kajmak /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Do vije dhe ajo dite mi :rolleyes: pastaj kam dhe deshmi te pakundershtushme :rolleyes:

  Kellireeeeeeeeeeeeeee :cry:

  Krem qumeshti apo pana mi :confused: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  pse nuk eshte e njejta gje?! Po shshshssh mos i defte Lares :lol: /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Kelliren do me gatuash per te ngrene? Jo po ta di, te mos ha fare qe dy dite perpara, qe te me shijoje me temena :goofy:
   
 14. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Sa pretendime ke /pf/images/graemlins/laugh.gif Kelliren do e gatuaj sadeeeee /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Do e rrjep e do e pjek te gjalle (ne te dyja versionet /pf/images/graemlins/laugh.gif )

  Nuk postoj mo /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Kerkoj ndjese :wave:
   
 15. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  hajt me se edhe salcat pikante nuk i bejne dem, :goofy: ne rastin konkret te kellires edhe salca e embel kineze do bente pune pozitive :rolleyes: :tipsy:
  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  [​IMG] :goofy:
   
 17. iliriano

  iliriano Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Kush e mban mend si behet byreku me gjize?
  se m'ka marre malli /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 18. iliriano

  iliriano Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Gishtez moj :kiss:
  Po me prishet gjiza mua!
  Do ma tregosh formulen mua ti apo jo? /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 19. kozeta lala

  kozeta lala Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Per dike qe u ankua per eren e lulelakres.Lulelekra do te mbaje me pak ere dhe do te mbaje ngjyren e bardhe nqs i hedhim limon kur zien.E njejta gje edhe per makaronat,kur ziejne qe te mos ngjisin i hedh pak vaj dhe limon.
   
 20. Danae

  Danae Primus registratum

  Re: Receta Gatimi Shqiptare

  Aiuto....
  Kam radhen te gatuaj ne festat e kombeve te ndryshme ne mos i helmofsha te shkretet.
  rrofshi per rrecetat,mora sheqerparen per embelsire,tave kosi dhe kime me veze...
  alternative gatishmerie pasta me salmon /pf/images/graemlins/laugh.gif .
   

Shpërndajeni këtë faqe