RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga D-J, 25 May 2003.

 1. D-J

  D-J Forumium maestatis

  RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Kush do mthoj nonjoni si bohet veza e zime se mu me vra gjall se gatuj. Edhe na thoni noi recet te leht per ne demelat qe ti bojme hyzmet vetes se kan ardh kohe te keqija po jo gjona te zorshme se sdu te kem zjarrfiksen per dite ke shpia. Faleminderit dhe ua shperblefsha me bankete :rockband:
   
 2. Kuqalashja

  Kuqalashja Primus registratum

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  ehehee...me sa duken bathet, there is no hope 'per ne dembelat' :rolleyes:
   
 3. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  shprersa vdes e funit thon /pf/images/graemlins/smile.gif dhe kom i parandjenj se nonji do boj sevap dhe per ne se nuk esht puna se sdum me gatu se jena demela po kur ste jepet per ca gjona ste jepet ske ci ben :devil: .Jane te ndame gjonat. Sa her i thom vetes car do boje sikur mos tkishte KFC-ra apo chinese take-away-sa, po prap i bi shkurt muhabetit dhe thom ehu do isha martu...

  P.s kto bathet mos jan gje si tip bizelesh mi se si llaf i nigjum po mduken apo kshuja esht si tip shprehje :idea:
   
 4. RecurrentDream

  RecurrentDream Forumium praecox

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Diko, kam nje lajm te mire dhe nje te keq per ty... /pf/images/graemlins/frown.gif

  Te keqin ne fillim, ben vaki te marresh me ne fund guximin dhe te martohesh, dhe prape mund te mos ta zgjidhesh problemin, se 1 ne 5 te bie nje gru qe s'di fare me gatu (unless, you marry a "chef" /pf/images/graemlins/laugh.gif )

  Lajmi i mire..., po te mesoj si zihen vezet, dhe keshtu i del zot vetes pa qene e nevojshme te sakrifikohesh me martese, tu qene qe nuk je akoma gati. /pf/images/graemlins/wink.gif

  Merret veza, dhe duke u kujdesur qe te mos thyhet futet ne nje tenxhere te vogel me uje te ftohte. Kur te filloje te zieje uji, ver alarmin per tre minuta (nese e do vezen te zier forte) perndryshe numero deri ne 60 me ritem te shtruar (nese e do vezen rrufke).

  Gatim te mbare.

  :wave:

  PS. Me mbaj te informuar, kemi receta te tjera, bota e vezeve eshte e pafund. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  [/QB][/QUOTE]

  Mirror, fanks per lajmet e tua po ky i keqi paska qen beterr fare se una vi dhe icik si pa shanc kshuja se ajo qe do dij me gatu me siguri qe ka per te ra e funit. Taksirati im thuj me i provu qe te pesta :devil:

  Ate lajmin e mire te ma kishe shkoqitur icik me mire se sic mund ta marresh me mend dhe vet una kom dhe shum boshlliqe te tjera. Merret veza thu tija, po a thu se un bredh me veze neper xhepa, dhe futet ne tenxhere... eh ke una vetem kavanoza, pjata dhe pirunj plastik gjen, duhet me ju fut belarave te tjera cer me bo :sleep:

  Si i behet mi kjo puna qe mos te thyhet mi se mua sa her me dalin ato te perbrendshmet e vezes, futet veza ne fillim apo uji?

  kete numerim me "ritem te shruar" sikur sja besoj vetes shum /pf/images/graemlins/tongue.gif , kshu qe do gjej noi or me akrepa.

  hey nuk e di po kjo "veze rrufke" sec ka nje fare sensualiteti qe me sjell nermen tip adoleshentesh qe te ven ne pozite me pubertitetin ende te pambaruar :angel: He he vazhdo...

  ps do te mbaj te informuar per cdo zhvillim, po dale tja marr njeher doren ktij stili pastaj eksplorojm dhe te tjera. Long live Eggs /pf/images/graemlins/wink.gif !
   
 6. RecurrentDream

  RecurrentDream Forumium praecox

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Eh, lum Diku, eshte e veshtire te pervetesosh mjeshterine e gatimit, por duke qene se una jam mesuese e zonja dhe ti djale qe duket qe i kap gjonat ne ajer /pf/images/graemlins/wink.gif , them se do t'ja dalim!!
  Tani, nga ana shkencore, kjo qe permende me siper, pra qe vezes i dalin te perbrendshmet, ndodh kur veza si ka ndejte ne frigorifer per nje kohe te gjate, sapo bie ne kontakt me ujin dhe fillon zien menjehere, cahet. Per te evituar kete gje, duhet 1) ta vendosesh vezen ne ene me shuuuume kujdes dhe pastaj t'ja hedhesh ujin pak te vaket; 2) zjerja te kryhet me zjarr te avashem. Pasi ka zier sic e pershkruam nje postim me lart, hidhet menjehere ne uje te ftohte, qerohet dhe per qejf mund ta presesh me ca thika te posacme per dekorim. Erezat sipas deshires.

  Vezen mund ta pergatitesh rrufke ne rast se a) te merzitet veza e zier forte ose b) probleme konstipacioni. Kujdes!!! veza rrufke, serviret vetem ne egg-cups dhe haet me luge. Ereza sipas deshires.

  Kjo pjate, keshillohet te shoqerohet me vere te bardhe... Ju befte mire. /pf/images/graemlins/smile.gif

  :wave:
   
 7. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  DDD eshte shume e komplikuar receta per gatimin e vezeve te zjera keshtu qe per ty qe nuk ja thek nga gatimi do ishte shume sfide e madhe

  Forget it me mire /pf/images/graemlins/laugh.gif :tipsy:
   
 8. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Komshije, vetem kur sfidohem nxjerr ne pah vlerat e mia me pozitive. Bring 'em on /pf/images/graemlins/wink.gif !
   
 9. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Mirror, gatimi sipas keshillave tuaja qenka me te vertet nje kenaqesi e vecante, kenaqesi nga e cila paskam humbur shume gjate gjithe kesaj kohe. Nganjehere pendohem qe nuk hapa nje teme per imam bajalldi me kukurreca te gjalle, bie fjala, qe te kisha me teper mundesi per te mesuar artin e gatimit gje qe do me shtonte dhe kenaqesine qe do me jepnin leksionet e tua. Its a real buzz! Megjithate edhe sic e thua ti bota e vezeve eshte e pafund keshtu qe hapesira per te ekploruar dhe kenaqesia per te shijuar jane te pafund. Nga dicka do e nisim apo jo?

  Per me te fundit, do te doja te pyesja pak mbi artin e qerimit te vezeve, pasi per mua eshte kaq irrituese dhe timeconsuming qe ahhh... me ngrihen qimet perpjete. Po ashtu humbas shume dhe nga e bardha e saj.

  A mud te me keshilloje dicka mbi erezat qe mund te perdoren dhe llojet e tyre? Po ashtu, a mund te flisja pak me teper per problemet e konstipacionit?

  Dicku, eager student /pf/images/graemlins/wink.gif !
   
 10. babi

  babi Primus registratum

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Nje gje nuk po marr vesh - me duket se DDD nuk do te mesoje se si zihet veza por se si ta pelqeje si ushqim vezen e zjere pa ndjere ate bezdisje si ne zierje si ne qerim.

  /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 11. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  suspiscious mind /pf/images/graemlins/tongue.gif !

  Ushqimin e pelqen dhe e shijon me teper kur gatimin zjerjen apo qerimin si dhe servirjen apo kollufitjen e tij e ben me pak te bezdishem, ne fakt duhet ta konsiderosh si nje aktivitet argetues jo angari qe te shton pasionin gjithnje e me teper.

  And the Mirror seems to fill the bill for that /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 12. RecurrentDream

  RecurrentDream Forumium praecox

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Pyetje e bukur Diko,... Hmmm, nga pikepamja ushqimore (edhe pse nuk jam nutricioniste), me humbjen e kesaj te bardhes, nuk humbet ndonje gje te madhe, por duke qene se ne jemi shume kerkues, dhe duke u nisur nga shprehja e popullit "gjellen e ha me pare syri", del shume e nevojshme qe veza te dale e plote dhe me forme sa me te rregullt nga procesi i qerimit.

  Pak gjera mund te bejme ne kete drejtim per fat te keq duke qene se veshtiresia ne qerim varet ne nje fare menyre nga lloji i vezes, sidoqofte keto keshilla nga une mbaji vath ne vesh (nuk eshte e nevojshme te shkosh te besh piercing! /pf/images/graemlins/wink.gif ) 1) hidhi pak kripe gjate zierjes; 2) hidhi menjehere ne uje te ftohte; 3) qeroji me shuuuuume durim.

  Per pyetjen e dyte, do ishte me mire te pyesje Flamurin andej nga Trupi dhe Shendeti, sidoqofte brenda kategorise se Kuzhines pa patur frike per dalje nga tema, nese vuan nga ky problem, e vetmja gje qe mund te besh eshte te evitosh ushqimet e thata... dhe "te perqafosh" superat. Fatkeqesisht, superat me rezultojne maja e artit te kuzhines, deri atje kemi goxha rruge per te bere. Pak durim....

  Dhe tani t'i kthehemi pyetjes se pare. Nga eksperienca ime, erezat jane ato perberes qe rrine neper dollape kot gjithe vitin, por qe ne momentin kur te duhen asnjehere nuk i ke. Sidoqofte, per vezet na duhen vetem pakez kripe (per mua kripa nuk eshte erez, e vetmja ngjashmeri me erezat eshte se perdoret ne sasi shume te vogla), pak fare piper i zi, dhe pak rigon. E thjeshte apo jo?

  Tjeter gje qe mund te them ne lidhje me erezat eshte se per perdorimin e tyre duhet t'i besosh me teper qiellzes tende. Une mund te them qe mua veza me pelqen me rigon, por ndoshta ty kjo mund te ta shpife. Mos e perdor!!! perndryshe e peson si une qe pergatita njehere nje supe me leng mishi, patate, dhe karafil... dhe me zor e mora veten nga neveria...

  Kaq per tani. :wave:
   
 13. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Oh fank u Mirror qe u trgova kaq e durueshme me mua dhe me shpjegove me shume imtesi dhe per gjera qe mua nuk do me kishte vajtur mendja fare. po prape me duket se sa me shume qe meson me pak di dhe se nuk do tja arrij te gatuaj ndonjehere nje veze sipas standarteve qe me recomanduat. Nganjehere me kap ky lloj pesimizmi dhe me duket shume e larget dita kur dhe une te perqafoj superat si maja te artit ta gatimit.

  Me erdhi zor nga vetja te them te drejten se thash se keto probleme konstipacioni kishin te benin me gatimin apo servirjen e vezes po megjithate s'ishte pa gje fare se dhe mesova dicka te re dhe ne fund te fundit vezen e zjere e perdorim dhe ne raste te tilla me shume efektivitet.

  Do doja te dija megjithate se cilat nga llojet e vezeve jane me te mira per zjerje, te bardhat apo ato te tjerat ca ngjyre quhen se spo ja gjej dot?

  Tek qerimi me durim, sikur te me tregonit ndonje stil qe e nxjerr levozhgen si kallup se kam pare ca qe sikur e rrotullojne apo shtypin me dore po nuk ka pyetur ndonjehere pse e bejne. Po pati ndonje makineri qe e ben kete pune aq me mire akoma.

  Kto erezat qe permnde tek une nuk i gjen asnjehere jo me te rrin kot po megjithate kam nje komshije te mire dhe mbase i kerkoj ndonjecik po te me lypet. Tjeter eshte se qiellza ime eshte kaq e pafamiljarizuar me to sa une vetem nga etiketa mund te bej ndryshimin midis tyre. Po nqse une do perdor ereza a duhet qe ti hedh te gjitha bashke apo vetem njeren prej tyre? PO ashtu sikur nuk e kam shume te qarte kete punen e karafilit me cfare raste perdoret?

  Persa i perket menyres se se ngrenit se vezes rrufke /pf/images/graemlins/wink.gif kur i ve ne egg-cup me cfare e hap me pirua thike apo ndonje cekic te vogel?

  Flm dhe njehere! Mezi pres te mesoj me :goofy: !
   
 14. RecurrentDream

  RecurrentDream Forumium praecox

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Diku, sapo bere nje kerkim tek kuzhina dhe zbulova nje qoshke me ereza. /pf/images/graemlins/smile.gif

  Aty flitet dhe per karafilin, megjithate ka goxha pune per te bere dhe aty. Gjeja e vetme e sigurt qe di per erezat eshte se nuk i njoh te gjitha... /pf/images/graemlins/frown.gif

  :wave:
   
 15. Belinea

  Belinea Primus registratum

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Veza: Veza eshte nje nga produktet ushqimore me me kalori dhe me e konsumuara ne tregun shqiptar.
  Veza, perdoret nga masat e gjera ne menyra te ndryshe edhe shijon po gjithmon shume ndryshe.

  Veza e ziere:

  Merni nje tenxhere (xhezve) as te madhe as te vogel. I hedh uje sa te kesh qejf( me hamendje)
  Ndez pllaken e sobes (varet nga lloji i sobes me gaz apo me energji) ne 220° .
  E len vezen te zjeje per reth 10 minuta kur e do te fort, 5 minuta kur e do as te fort as te bute , rreth 1.5-2.0 minuta kur e do te qullet fare.

  Vezet e rrahura:
  Nje nje tas mundesisht qelqi ose plasmasi ose edhe pjate , Hidhen vezet e thyera me pare.
  Merret nje pirun ose luge cfare tju ndodhet ne shtepi edhe i rreh nje here nga e majta ne te djathte , nje here nga e dhjathta ne te majte. Ne disa rraste mund te behen edhe goditje te perqendruar duke pas si shenjeste qendren e tasi.
  Pastaj vazhdon po te njetin proces si dhe ne piken e pare(vezet e zjera)

  Vezet sy:
  Ndizet soba, merret tigani me yndyr( pranohet edhe gjalpi ose vaj kikiriku )meren me delikates vezet edhe thyen o ke anet e sobes ose te tigani ose ja keput edhe me luge.
  Pastaj hidhe ne qender te tiganit.
  Ju hidhet kripa sipas deshires.

  Kaq.

  Belinea ,specialiste vezesh /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. Trista

  Trista Primus registratum

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Po meqe e paskeni zene me vezet kam nje recete te vogel un qe mund ta beje kushdo, po esht e shijshme dhe shume ushqyese :

  Merr nje koker veze, e can ne dysh duke i rene lehte ne mes, dhe me kujdes ne nje filxhan hiqni e bardhen e vezes, te verdhen mbaheni akoma ne guacke... Te verdhen e vezes hidheni ne nje gote qelqi te forte (gote kristali te thelle) dhe hidhini kater luge gjelle sheqer /pf/images/graemlins/wink.gif dhe filloni me nje spatula ose bishtin e luges dhe e trazoni ne menyrre rumbullake...Trazoheni deri sa veza me sheqerin te behen njesh, dhe masa e formuar te behet si krem. Haeni pastaj, C'te haniiiiiiii, te lepini thonjte dhe buzet /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Hasta la vista :wave:
   
 17. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Receta me e shpejte e vezes.

  Merret veza. Haet.
   
 18. RecurrentDream

  RecurrentDream Forumium praecox

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Blendo, pervec, qe personalisht, mua ideja e vezes se gjalle me sjell njesi pune peshtirosje, per ta "pergatitur" /pf/images/graemlins/smile.gif receten tende, duhet te jesh shume i sigurt per freskine e vezes, dhe deri me sot menyra me e sakte eshte ta marresh vezen direkt nga ***** e pules, mundesisht pule fshati qe kullot per qejf te vet, dhe jo e ushqyer me pislliqe gjenetikisht te modifikuara... :shrug:

  ehhh, kam nje 100 vjet qe kur kam qene ne fshat per here te fundit...
  :cry:
   
 19. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Dicko na ta them dhe une i llaf:

  mbi t'gjitha gjej nai ene te vonshme ne zjarr, po nuk pate veze shko vidhe pa tu dridh dora. kujdes mos vjedhesh ate fallco. nje kshu:

  vezen e hudh ke ena (qe ishalla ta kesh gjet) qe e ke mush me uje, pret sa te zjeje uji e i fut i te fikme zjarrit. leje vezen per 20-25 minuta ne ujin e valuar, e sapo ta heqesh e rras ne uje te ftofet. ne ket menyre veza te del e zime persmari fare, dhe sidomos eviton ate cipen jeshile qe i krijohet te kuqes se vezes nga zjerja.


  ps: po s'pate anen logjistike bo mire te msosh permenç receten e ti bish ne qafe shoqnise. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 20. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: RECETE PER TE BERE VEZE TE ZJERE

  Hirkoooo, 25 minuta?! per te zjere apo pjelle veze? /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Belindaaa ajo si thu tija un i thom kroko, po mu sme pelqe shuem. Un maroj per vezen e rrahur ne pjate kur e rraf shuem dhe kthej pjaten permys dhe sderdhet hohohoho
   

Shpërndajeni këtë faqe