Rikthim i THE DOORS !!??

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga XimiTr, 26 Nov 2002.

 1. XimiTr

  XimiTr Primus registratum

  Rikthim i THE DOORS !!??

  Sipas te perditshmes kanadese "Journal de Montreal" pjestaret e mbetur te legjendareve The Dooors jane ne perfundim te nje albumi te ri . Kjo arihet ne saje te bashkpunimit me Ian Arstby (ex vocal The CULT)i cili dhe ketu do jete vokalisti i grupit dhe me pas do nisi nje tur amerikano- europian i tyre .
  (per mua me mire te kishin mare per solist BILLY IDOL )
   
 2. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Rikthim i THE DOORS !!??

  Ximi une kam hapur nje teme "THE DOORS" tek Fan's Club Room so you could go there if you want and we can all talk about it.
  interesting though!!!! you could say it there too.
   
 3. XimiTr

  XimiTr Primus registratum

  Re: Rikthim i THE DOORS !!??

  Thanks po nuk e kisha pare ! Tani po futem
   
 4. XimiTr

  XimiTr Primus registratum

  Re: Rikthim i THE DOORS !!??

  ej po nuk po e gjej ku eshte ! specifikoje pak te lutem !
   
 5. champaign girl

  champaign girl Primus registratum

 6. POMPACIU

  POMPACIU Forumium praecox

  Re: Rikthim i THE DOORS !!??

  theDOORS
  pak njohuri...

  Ti e di qe dita shkaterron naten
  E nata e ndan diten
  U mundova te vrapoj
  U mundova te fshihem
  Shperthe pertej ne anen tjeter


  [​IMG]

  Nje nga bandat me ndikuese te te gjitha koherave te rrokut, The Doors u formuan ne Los Angeles ne vitin 1965, nga UCLA film student Ray Manzarek (tastieristi) dhe Jim Morrison (vokalisti) te cilet e ngriten banden bashke me dy muzikante te tjere qe i njohen ne nje qender meditimi, Robby Krieger (kitaristi) dhe John Densmore (bateristi). Banda filloi te njihej dhe te shquhej per uniken e tyre ne tinguj, e ndezur me shume me poezine e Morrison dhe me organon elektronike te Manzarek ata shume shpejt u firmosen per marreveshje rregjistrimi nga Electra Records. Albumi i vetetitulluar ne vitin 1967 zuri vendin e pare me hit kengen "Light My Fire" si dhe me pas me kengen "Break On Throught". Me vone po ne ate vit ata nxoren albumin "Strange Days" me disa hite si "People are Strange", "Love me two times" etj. Para dhjetorit 1967 ne nje Gig, koncert recital ne Nw Haven, Morrison krijon konflikt me nje nga oficer policie dhe pas tregimit te ngjarjes nga Morrison per publikun, polici hidhet ne skene dhe arreston Jimin, hera e pare ne histori qe nje Rock Star arrestohet ne skene.

  Pas 1968 albumi "Waiting for the sun", me kenget "Hello, i love you" etj, banda rregjistroi albumin eksperimental ne vitin 1969 "Soft Parade", ku ndihen lehte karakteristikat e tingujve te harqeve dhe tunxhit ne disa kenge. Po ne kete kohe Jim kishte filluar te drogohej rregullisht deri sa e ekspozoi veten e tij para nje koncerti ne Miami gje e cila solli probleme ligjore per banden. Doors rikthehen po ate vit me albumin e fuqishem "Morrison Hotel", i cili u pasua ne vitin 1971 me "L.A Woman" rryme tipike blues. Ne kete kohe Jim leviz ne Paris bashke me te dashuren e tij per tu arratisur nga jeta publike dhe per t'ju perkushtuar poezise. Ai sic paramendohet u gjet i vdekur nga nje overdoze droge ne 3 Korrik 1971(asnje autopsi per kete ngjarje akoma nuk eshte dhene), disa mendojne se duhet te jetoje diku i fshehur bashke me Elvisi`n duke punuar akoma ne poezite e tij.

  Pas vdekjes se Jim, pjesetaret e tjer te grupit u munduan te vazhdonin rrugen e tyre drejt muzikes dhe pse pa sukses. Jim Morrison ishte shpirt endacak dhe rrembyes, ai njihet anembane botes si kult legjendar i rrymes ROCK.

  Per te lexuar disa poezi te Jimit te perkthyera ne shqip Klikoni Ketu.

  by pOMPA
   
 7. IgLi

  IgLi Primus registratum

  Re: Rikthim i THE DOORS !!??

  Rock? Me mire do i klasifikoja si Blues. Rocku mund te thuhet se ka lindur njekohesisht me Doorsat, por me siguri nuk e linden ata.
   

Shpërndajeni këtë faqe