Roli dytesor i gruas ne shqiperi

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga Shejtani-BR, 24 Mar 2005.

 1. Shejtani-BR

  Shejtani-BR Primus registratum

  Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Departamenti is shtetit Amerikan nxorri raportin e tij vjetor per te drejtat e njeriut ku roli i gruas ne shqiperi dilte si roli in grave ne shume vende te botes islame. Dhune drejtuar grave nga familjaret meshkuj, qofte ata vellezer, burrat ose baballaret. E dyta pike per studimin ishte roli i tyre dytesore ne ekonomine dhe politiken shqiptare.
  E treta ku jeni more qora duhet te vija une te hapja nje teme kaq te rendesishme si roli i gruas ne shoqerine tone dhe si krahasohet ai me vendet perendimore. Boll folet per dashurine dhe filloni te flisni per ato tema qe kane rendesi. Nuk ze njeri dashnore ne forume more cuna dhe goca!! [​IMG]
   
 2. eis

  eis Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Eshte e vertet qe gruaja shqiptare nuk ka shume te drejta ne familje duke e krahasuar me femrat e tjera te botes duke perjashtu ktu ata Islamiket.Femra ne Shqiperi edhe sot ne vitin 2005 duhet ti nenshtrohet burrit si shume vite me pare dhe koka shpise eshte burri dhe gruaja duhet te beje ca ti thot burri sidomos ne Shqiperine e veriut dhe ne Malesi, uroj qe te dali nje ligj i ri per lirene dhe te drejten e gruas shqiptare se ndryshe ne mbetem ala ne kohen e qepes.
  Femra shqiptare ka nevoje per i cik lire dhe te drejte fjale por jo shume se si i thone asaj shprehjes"Femra ka futur shejtanin ne shishe" :tipsy: .Kaq kisha une.

  Me rrespekt Vajze_Shkodrane /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 3. Gjergj Kastrioti

  Gjergj Kastrioti Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Une s'kam shume kohe ne forum me pak se tre jave kam, por dy dashnore ne forum i zura.

  Ka edhe keshtu qe thua ti.
   
 4. Mirlinda

  Mirlinda Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Hi,

  Fatkeqsisht ende eshtè shum prezent te ne diskriminimi i te drejtave te femrave. Sidomos ne Kosov po njashtu edhe ne Shqipri ma merr mendja.

  Shqiptart e ngatrrojn shpesh termin ''burrni'' me ''burrecni''. Ju duket burrni me sundu ni femer te shkret. Kjo eshtè burrecni ne plotkuptim te fjales.

  Apo mos ka ndryshuar definimi i ketij termi?! Me sa di un jo.


  Bye
   
 5. sagitarius

  sagitarius Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  te drejtat e gruas nuk duhen pare tek ligjet e tek edukimi i burrave, por tek mentaliteti i grave. jane vete grate qe tolerojne burrat apo jo......?????
   
 6. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Tamam, sa budallacka o zot. E se nga me nxjerrin nje milion arsyetime per budallallekun e vet.
   
 7. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Emancipimi i nje gruaje, e para fare, fillon nga emancipimi i burrave, duke filluar me babain, vellain, te dashurin, bashkeshortin e burrat e tjere te shoqerise shqiptare. Sa me i emancipuar te jete burri, aq me forte dhe emancipuar do te jete gruaja, aq me e shendetshme shoqeria.
  Sa me i paemancipuar burri (fanatik, jotolerant, i trashe), aq me e shtypur dhe e frustruar gruaja, aq me e prapambetur shoqeria, aq me e paperspektive e ardhmja.
  Emancipimi i nje gruaje fillon e shkollimin e saj dhe me pas e punesimin. Nqs nje grua ka pavaresi ekonomike, do te ishte shume me ndryshe.
   
 8. @d@

  @d@ Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  ....e kane qabim amerikanet oj njerez
  Them se kjo eshte vetem nje strategji qe perdor femra shqiptare per te futur mashkullin ne Ngracke . ( /pf/images/graemlins/laugh.gif )
  E len si fillim te besoj se eshte ai burri me pantallona ..edhe pastaj (pas nje viti martese le te themi.. seshte nevoja fare te jete shtatzane) e ben goli ate, aq sa ka frik ti pershendesi edhe shoket ruges..
  jo se njera kenej e kercenoj edhe me thike po te doni..(upupu)

  Ajo : degjo lali, nese prindit e tu vijne te jetojne me ne (edhe i drejton thiken)
  Ai- jo mi lali jo, c'eshte ky llaf ... Pse vetem mua kane djale ata?!(edhe kete fjali ajo ja kishte thene nje nate me pare)
  Ajo: (Komenti mes grash)Jo po une kam nje 'arme' qe mami i atij se perdor dot me te !

  Se nuk i din te tana amerika ..pse mashtroheni ju ?!
   
 9. alienia

  alienia Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  O YLA CA BENI JU MO LAL TU.VERTET 2 PER 3 JAVE O LAL?UUUAAAUUUUUU.GRATE DYTESORE NE SHQIPERI??HE SE VET I KEMI MESUAR NE TE SILLEN ASTU.MJAU MJAU.
   
 10. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  un alien kam par po aliene noo way :eek: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. RecurrentDream

  RecurrentDream Forumium praecox

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  ...epo per nje si puna jote duhet te jete goxha e lehte, ndoshta ngaqe je i specializuar per "te gjetur gjera"...?? /pf/images/graemlins/wink.gif :mad:

  ps. lidhur me temen - ky qenka roli dytesor i gruas ne shqiperi?? qe i ze ti dashnore ne kohe rekord?? pffff
   
 12. chiocciolina

  chiocciolina Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Sigurisht, departamenti American ka shume te drejte (sepse cdo konkluzjon i dale prej tij eshte gjenial, padyshim).
  Do te isha kurjoze te dija mbi c'baze i bejne keto studime keta "gjenij", dhe mbi c'perqindje te popullsise bazohen, sepse mua me duket qe vetem sa te hedhesh syte perreth e bindesh per te kunderten.
   
 13. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Chioccolina .... noto qe me departamentin e shtetit si paske mire punet !!! Studi per caso Scienze Politiche in Italia ????
   
 14. Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Probabilmente fa "Sociologia" a Trento!
   
 15. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Chiokolina i paska bo capellit rasta me duket !!!

  PS : O Partigiano O Partigiano ... o Bella ciao Bella ciao ... Bella ciao ciao ciao ... Una mattina ... ... mi sono svegliato ... o bella ciao bella ciao bella ciao ciao ciao ... !!!
  Chika ... po te shifkena per nje maj ne televizor te Rai treshi !!!
   
 16. love_ya

  love_ya Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  une them qe gjithcka eshte e vertete. Ku e shikon kete te kunderten ti?

  /pf/images/graemlins/smile.gif peace
   
 17. chiocciolina

  chiocciolina Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  ai ai ai.............
  je nje cike ekstremista me duket, nuk pranoni qe dikush tjeter te kete nje mendim te ndryshem nga tuajin.

  ju salutoj nga fakulteti i biollogjise (as shkenca politike e as fillozofi)
   
 18. renata

  renata Forumium praecox

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Asnje femer nuk duhet quajtur "e shkrete".Femra eshte shtylla e familjes.Ne shumicen e rasteve eshte ajo qe merret me edukimin e femijeve,me mirembajtjen e shtepiseetj etj...
  Fatkeqesia e femres shqiptare eshte mosemancipimi i saj ne masen e duhur,kjo si rezultat i mosshkollimit te saj.Keshtu ndodh,qe ajo te kete nje rol dytesor sepse nuk arrin te jete e pamvarur ekonomikisht.Pamvaresia ekonomike,sipas mendimit tim eshte paresore.
  Nenshtrimi i femres i ka rrenjet tek pamundesia e saj per te mbajtur veten.
  Nga natyra femra ka nevoje per figuren mashkullore,per tu ndjere e mbrojtur.Une nuk jam feministe,por me sa ve re ne ambientin ku jetoj eshte e veshtire te njohesh meshkuj,qe te bejne te ndjehesh e mbrojtur.Perkundrazi shoh femra me te forta e me burrerore.
  Me pelqen raporti tradicional mashkull-femer,por ne ditet e sotme po behet i pamundur.Nese kemi arritur deri aty,qe kur dalim secili paguan te veten,kjo na shton pike neve femrave.D.m.th kemi arritur barazine.Sot barazine,neser edhe superioritetin.Te pakten flas per ambientin,ku jetoj une.
  Nuk me pelqen qe ne nje raport nje femer te duket si "mantenuta",mua do me jepte bezdi.Por ne disa rasti duhet te ndjehet figura e mashkullit kavalier,e femra e zgjuar kompenson ndryshe.
   
 19. alamo

  alamo Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  Shkruajtur më 24 Mars, 2005 01:12
  --------------------------------------------------------------------------------
  Departamenti is shtetit Amerikan nxorri raportin e tij vjetor per te drejtat e njeriut ku roli i gruas ne shqiperi dilte si roli in grave ne shume vende te botes islame. Dhune drejtuar grave nga familjaret meshkuj, qofte ata vellezer, burrat ose baballaret. E dyta pike per studimin ishte roli i tyre dytesore ne ekonomine dhe politiken shqiptare.
  E treta ku jeni more qora duhet te vija une te hapja nje teme kaq te rendesishme si roli i gruas ne shoqerine tone dhe si krahasohet ai me vendet perendimore. Boll folet per dashurine dhe filloni te flisni per ato tema qe kane rendesi. Nuk ze njeri dashnore ne forume more cuna dhe goca!!-----------------------

  :smash:


  Ca shkruan ti o bukurosh, dy fjale nuk i lidh dot, shet dhe po*dhe??? Si na qenka keqtratjtimi qe ushtrojne burrat ndaj grave, ROL DYTESOR I GRUAS...eshte me shume i burrit se i gruas...S'na the ndonje gje mbi rolin e tyre ne ekonomi dhe politike?? Pse na qenka kjo teme kaq e rendesishme, apo se e shkrove ti???
   
 20. epiphany

  epiphany Primus registratum

  Re: Roli dytesor i gruas ne shqiperi

  mjaftojme te krahasojme hapat qe kane bere ne kohe meshkujt dhe ato qe i jane dashur femres te bej.e pranoj qe deri diku, kur meshkujt jane te zgjuar jane me te zgjuar se femrat ,po sensin e prekticitetit, vullnetin dhe forcen e ka shume me te zhvilluar nje femer.sdq edhe ketu duhet pranur qe meshkujt kane ndihmuar shume me kete duke ia bere femrave jeten e pamundur.
   

Shpërndajeni këtë faqe