Rruga me e lire per ne...

Diskutime tek 'Planeti Im - Jeta rreth nesh' filluar nga Albforumi, 13 Oct 2005.

 1. Albforumi

  Albforumi Primus registratum

  Rruga me e lire per ne...

  Shpesh duam te shkojme diku, por reflektojme gjate, dhe nganjehere edhe nderrojme mendje duke qene se xhepi nuk na e mban nje bilete avioni, apo ate te Eurostarit. Ketu do te shkembejme “sekrete” mbi rruget me te lira ne vendet e endrrave. /pf/images/graemlins/smile.gif

  Po e nis me
  www.ryanair.com

  I’m lovin’ it! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. Dani83

  Dani83 Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  pse ben publicitet okult ti mor administratoro:)..
  megjithese ke te drejte per ryanair ia vlen barra qerene.

  se fundmi isha ne Valencia (Spanje). Mrekullia vete!!!

  NGA ROMA ME RYANAIR (28EURO, VAJTJE/ARDHJE) SHERBIMI I MREKULLUESHEM AVIONI FRINGO.
  NE VALENCIA HOSTELI (INDIGO YOUTH HOSTEL) 13EURO NATA PERFSHIRE INTERNET, KUZHINE (ku mund te gatuash vete pa shpenzuar gjithmone ne restorant)DHE MENGJES falas.
   
 3. Tan

  Tan Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Linje fantastike fare kam udhetu nje 5 - 6 here /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
   
 4. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Rruga me e lire per ne Shqiperi...??? Informacione ju lutem!
   
 5. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Une te keshilloj te gjesh rrugen me te lire per ne Itali dhe qe andej te marresh traget. Por ne dhjetor koha eshte e keqe, dhe nuk di c'te te them per tragetet se ato te lodhin ne vere, jo me ne dimer...
   
 6. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Rruge e lire per ne Shqiperi nga perendimi eshte edhe te kalosh pergjat Sllovenise-Kroacise-Mali i zi - Shqiperi. Nejse tashti dimirit ndoshta nuk eshte zgjedhje e mire, por veres eshte shume zgjedhje e mire dhe e lire, plus jo e ngarkuar. Kroacia ka bere bum me ndertimin e rrugeve te saj pergjate bregdetit, ka ndertuar autostraden me moderne ne Evrop (deri ne Split ishte gjate vere dhe tashti mesiguri kane mbaruar apo jane afer dubrovnikut), pastaj edhe mali i zi i ka riparuat rruget pergjat detit adriatik dhe ne fund nuk eshte trafikisht shume e ngarkuar.
   
 7. Dani83

  Dani83 Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  O Betina..

  po si i behet per te shkuar ne Shqiperi nga Kroacia?.. ka ndonje linje autobuzash apo diç tjeter..

  po ne Kroaci na duhet ndonje leje? dhe me rendin si jane?

  do me pelqente me teper te shoh ballkanin..

  Faleminderit Dani!
   
 8. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Dani me pasaporte shqiptare nuk hyn dot ne Kroaci pa vize. Por besoj nuk duhet te jete shume e veshtire rreth 22-25 euro ben viza.
  Gjithsesi, po pate pasaporte te BE eshte me e lehte. Rendi andej eshte shume mire dhe eshte kendshem sidomos Split apo Dubrovnik. Hotelet jane pak shtrenjte: 34 euro me ka bere mua dhoma per person, por ishte dhome dyshe. Gjithsesi gjen dhe me me pak, por duhet ta gjesh paraprakisht...

  Qe nga Kroacia shkon me autobuz per nje Mal te Zi, eshte lire, nese nuk e mbaj mend gabim 8 euro ben bileta, plus nje euro per bagazhet se i paguan me vete andej /pf/images/graemlins/lol.gif
  Mal i Zi eshte cool fare: Hercegnovi, Budva, Ulqin sa per te permendur disa vende te bukura ku mund te ndalosh. Nuk eshte dhe aq shtrenjte dhe hahet mire /pf/images/graemlins/smile.gif

  Prej ketyre pastaj ka autobuza per ne Shqiperi, ose merr taksi deri ne kufi: rreth 15 euro ben, dhe ne kufirin shqiptar merr nje taksi tjeter qe te vete dhe ajo 10 euro deri ne Shkoder dhe qe andej merr furgon per ne Tirane. Mos harro t'i thuash taksixhiut te te lere tek furgonat e Tiranes se i bie te ecesh rrugve, dhe Shkodra nuk eshte me ndonje gje e bukur per t'u pa, pervec kalase /pf/images/graemlins/shrug.gif
   
 9. melos

  melos Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Une edi se po te kesh pasaporte nga BE ste ndalon askush, kalon pa problem , por po te kesh pasaporte te ashtuquajtur pasaporte e te huajve atehere te duhet vize per ne Slloveni, por jo ne kroaci dmth ste kerkojne viza, sa i perkete malit te zi mund te nisesh pa vize fare se ske problem me 20 euro apo me pak blen doganierin malazias dhe kalon /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Siguria ne slloveni dhe kroaci eshte shume e mire, ske fare problem e poashtu edhe ne mal te zi

  Rruga pergjate bregdetit adriatik eshte aq e kendeshme sa njeriu kenaqet me ate bukuri te rralle natyre.
   
 10. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Beti
  s'eshte nevoja me e ba te madhe, une kam marre vize per ne Kroaci duke pasur pasaporte shqiptare, prandaj e thashe dhe kjo ka ndodhur ne Maj 2005.
  /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 11. Dani83

  Dani83 Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Ju falenderoj.. SiHana dhe Alinos

  e vetmja gje qe se kuptova mire eshte per vizen:

  a. mjafton viza Kroate edhe per Sllovenine
  b. kunderta e se pares
  c. apo me duhet te marr vize per ne Slloveni po ashtu edhe ne Kroaci (dy viza)

  kush e gjen quizin.. do te marri 10??.. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Dani ti ne Itali je?
  Nese po hypi tragetit se vjen per gjysem dite.
  Nese do te besh turizem neper Ballkan, ne linkun me poshte ke adresat e ambasadave sllovene neper bote
  http://www.slovenia-tourism.si/?_ctg_slo_embassies=0

  ato mund t'i kontaktosh dhe te pyesesh nese ke nevoje per vize.

  per Kroacine
  http://www.goabroad.com/embassy/embassy.cfm?embassy=abroad&countryID=98

  aty do te mesosh dhe gjera te tjera pervec nese te duhet vize apo jo! /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 13. melos

  melos Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ju falenderoj.. SiHana dhe Alinos

  e vetmja gje qe se kuptova mire eshte per vizen:

  a. mjafton viza Kroate edhe per Sllovenine
  b. kunderta e se pares
  c. apo me duhet te marr vize per ne Slloveni po ashtu edhe ne Kroaci (dy viza)

  kush e gjen quizin.. do te marri 10??.. /pf/images/graemlins/smile.gif

  [/ QUOTE ]


  O Dani
  1. Nese ke pasaporte nga nga ndonje shtet i Be s'ke nevoj per vize te asnjerit shtet, mund te kesh problem ndoshta tek mali i zi nese e din qe je shqiptar sepse e din qe mund te te marrin noj leke pa problem
  2. nese je i paisur me pasaporte te huaj nga shteti ku jeton te duhet vize per ne Slloveni dhe Mal te Zi , ( per ne Kroaci ske nevoj me pas vize)
  3. Nese je i paisur me pasaporte te UNMIK-ut apo te Shqiperise te duhet vize ne te trija shtetet
  4. Nese je i paisur me pasaporte te YU ste duhet vize askund

  keto jane mundesite tashti ti zgjidh njeren nga mundesite te ciles i takon /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. Dani83

  Dani83 Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Alinos &amp; SiHana.. flm!!

  tani e kuptova.. /pf/images/graemlins/shocked.gif me kete pashaporte qe kam une çdo 2km ruge duhet me marre vize.. epo mire se..
  fundia jemi mesuar ne neper rradha /pf/images/graemlins/crazy.gif
   
 15. soni2

  soni2 Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Rruga me e lire per ne Shqiperi...??? Informacione ju lutem!

  [/ QUOTE ]


  me avjon nga me te lirat jane albatrosairlines dhe jat yougosllavairlines

  ndersa per ne shqiperi me traget nga it eshte katastrofe fare ne bari dhe ne durres !!!

  nga tragetet rruga me e mire veres eshte trieste sepse te duket si crociere kalone rreth 350 km bregut te detin ne slloveni e kroaci per tju larguar malit et zi e i afrohet shqiperise !!!

  ate çfare deshi te thoshte betina ishte se po te kesh pashaporte shqiptare te duhet vize vetem ne kroaci(tranzit dhe jo turistike)por duhet te kesh edhe dokumenta ne eu songiorno vize schengen etj!!!

  ndersa per ata qe kane "travell document"titre de voyage"reise pass" me konventen e gjeneves duhet te marrin vize edhe ke slloveni perpara ndersa ne mal te zi vizen ta japine ne kufi kundrejt 45 eurove(po deshen ata nqs se duan te lene edhe pa vize) por nuk duhet ta kete te shkruajtur ne pashaporte e ndaluar per te gjith vendet e ish yougosllavise sepse nuk te japin vize askund !!!dhe poe pate kshu per shqiperine nuk duhet ti vejne vule ne shqiperi !!!!
  ndersa per pashaportat be usa can nuk ka nevoje fare per vize askund ne ballkan as ne turqi!!!

  sllovenet jane te vetmit qe te merzisin ne kufi(me makine) duke kontrolluar dokumentat komplete dhe i skanojne pashaportat per ti kontrolluar gjith shenjat e sigurise !!
  ndersa kroacija jane 1 per kokçarje kur je me makine te mire sespe i kane vene kusht policise 0 trafic makinash mos tju duket qudi nqs ju zbresin dhe ju kontrollojne numrin e shasise me acid dhe letrat ne kompjuter !!!!

  mali i zi eshte si shqiperi kur duan leke (ne debeli brijeg)te thone prit ke parkegji dhe vjen njeri dhe i merr sa te kesh ti ti japesh 10 euro e siper!!!
  ne sukobin(afer muriqanit jane me kokeçarsa sepse po ste lane te kalosh duhet te besh 100 km dhe te kalosh nga hani i hotit,,, kshu qe edhe tys ta leverdis edhe ti ju jep ndonje gje !!

  shqiptaret skam çte them e dime te gjithe !!

  rruga dimrit per ne shqiperinga sllovenija e kroacija ka pengesa bore vetem nga tuneli ne austri (ja harroj emrin) dhe deri ne lubjana e nga lubjana e ne rijeka pastaj nga rijeka e ne split qe eshte autostrade eshte mire vetem se nuk behet naten sepse ka shume mjegull te merr syte (mjegulla e lombardise eshte lule para sajt)autostrada a1 ka shkuar deri ne split por do shkoje deri ne herceg novi (mal i zi) aty i bien te bjeme edhe 10 km deri ne kamenice dhe te marrin tragetin e vogel per te kalur nje ngushtice 1 km sesa te besh 40 km malit !!! pastaj kufiri me shqiperine ndodhet vetem 70 km nga kamenice !!!

  /pf/images/graemlins/grin.gif
   
 16. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Rruga me e lire per ne...

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Rruga me e lire per ne Shqiperi...??? Informacione ju lutem!

  [/ QUOTE ]

  shiko neper internete, jan çmimet e ulta kur i rezervon biletat disa muaj perpara, nje miku im qe iken ne shqiperi ne mars i ka gjetur me 278 € vajtje ardhje, ka disa kushte te cilat duhen pare mire para se te veprosh qe te jesh i sigurt qe po i bleve ke me u nis se s'ben.
   
 17. jack daniels

  jack daniels Primus registratum

  Re: Rruga me e lire per ne...

  me e lira eshte www.malev.hu nepermjet linjes - Budapest - Tirane po ky fillon aktivitetin nga marsi 2006,kshu qe per veren 2006 mund te porosisni qe tani.


  Ahhh kur po vjen ajo dite qe te hapet Ryanair ne Shqiperi /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Rruga me e lire per ne...

  Eazyjet dhe Rayanair jane enderra per momentin /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 19. Guest

  Post deleted by alinos
   
 20. Dani83

  Dani83 Primus registratum

Shpërndajeni këtë faqe