Sa e njeh veten?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga eM, 21 Feb 2003.

 1. eM

  eM Paper Moon

  Sa e njeh veten?

  Sa mire e njef veten?

  Sa mire e di cfare deshiron?

  Pse ca here e ndiej sikur ky nuk eshte trupi im?


  sa mire e njof veten?
   
 2. Guest

  Re: Sa e njeh veten?

  E njoh aq sa me pelqen ta njoh per te tjerat merret perendia me mua [​IMG] :smash:
   
 3. Luminus

  Luminus Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  e njof aq sa duhet - dmth jo 100% se pastaj ska kuptim te jetosh :smash:
   
 4. Re: Sa e njeh veten?

  :eek: E njoh aq mire sa mund t'i besoj cdo lloj roli /pf/images/graemlins/tongue.gif Jeta eshte teater dhe ne aktore :thumbsup:
   
 5. TEA

  TEA Forumium maestatis

  Re: Sa e njeh veten?

  Hmmmm Sa e njoh vetveten !?

  e njoh per aq sa e kam jetuar. Dhe jam 100% e sigurt . Seç me pret ne diten e neserme ate vetem Zoti e di . Se ne kete jete dita-dites kemi nje prove te re per te kaluar e per te njohur vetveten.
   
 6. DARIO

  DARIO Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  Aq sa nuk e ke iden qe sa vjete po i boj rrugve te europes dhe po nuk u tregove 100% cdo dite ne europe humbe.Se ne europe nuk te ndihmon as kush
   
 7. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Sa e njeh veten?

  çdo dite njoh ndonje gje te re te jetes sime dhe besoj se diten e fundit te saj(shpresoj te jete sa me vone) do te arrij te njoh edhe kutimin e saj."te pakten keshtu shpresoj".
   
 8. eM

  eM Paper Moon

  Re: Sa e njeh veten?

  U linden ne kete bote dhe prinderit tane na vune nje emrer. Qellimi i keti emri: thjesht personalizim edhe me i thelle.

  Bota eshte nje cudi, cdo dite njofim njerez te rinj. Shpesh nuk i japim fare rendesi ati qe eshte ulur perballe teje ne metro. Ai eshte thjesht nje qenie qe ti nuk e njef dhe nuk ke aspak kuriozitet ta njofesh. Po nuk eshte keshtu me veten. Cdo dite mundohemi te marim vesh nga cfare jemi perbere. Cfare na ben njerez? Cfare na dallon nga njeri tjetri? Kush jam une per veten e jo per te tjeret.

  Ne fund te fundit jetojme ne nje bote me ide shume fikse. E bukura eshte vendosur nga nje parade mode dhe nje magazine qe del cdo muaj, cfare eshte melodike vendoset nga nje shfaqje qe jepen nje here ne muaj. Por a jane keto gjera te verteta per ne? Per ne si individe dhe jo si shoqeri? A eshte nje trendafil i bukur per mua apo eshte thjesht i bukur sepse Shekespiri thuri dy vargje mbi te?

  Kush jam une?
   
 9. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Sa e njeh veten?

  Jashte teme
   
 10. eM

  eM Paper Moon

  Re: Sa e njeh veten?
   
 11. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Sa e njeh veten?
   
 12. Guest

  Re: Sa e njeh veten?
   
 13. Guest

  Re: Sa e njeh veten?

  Nuk e njoh pothuajse fare veten time.JAm ne rruge e siper.Cdo dite mesoj dicka te re per mua.
   
 14. aMoku

  aMoku Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  Habitem perdite e me shume
   
 15. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  Ciascuno di noi è l'essere più distante da se stesso! F.N.

  Une mendojse veten e njeh me kalimin e kohes: ti pershembull mendon se e njeh mire veten, kur vjen e krijohet nje situat dhe ti sillesh ne nje menyre qe provon te kunderten, dmth ben dicka qe me perpara do thojeme siguri: Une kete gje sdo ta bej kurre!Cdo dite qe kalon meson dicka te re, per veten dhe boten qe te rrethon. Do vdesim pa ditur shume gjera per boten, dhe ndoshta pa ditur shume gjera per veten...
   
 16. bona

  bona Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  a e njof veten? se besoj, perderisa une ndryshoj me rrethanat qe nuk e di kurre si do vijne.
   
 17. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  . There's not much to know in yourself in the sense that everything we have is pieces of the rest of the world, exept for example the gene code. The rest which remains is the way we do things, ways copied by others + a piece of personal will that some say is given by God /pf/images/graemlins/smile.gif . So in that view i would say, how much and what way me choose to make ourselves?
   
 18. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  Mashkulli qe njeh veten dhjet pa bere shurren. /pf/images/graemlins/blush.gif
  Femra qe njeh veten teshtin pa mbyllur syte. :eek:
   
 19. Ideali

  Ideali Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  Ai qe njeh njerezit eshte i zgjuar!
  Kush veten e njeh eshte i ndricuar!
   
 20. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Sa e njeh veten?

  Edhe une essa :thumbsup:


  Odea :wave:
   

Shpërndajeni këtë faqe