Sa ndikon mbulesa te femra muslimane ?

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Universal, 8 Dec 2015.

 1. Universal

  Universal AnonymouS

  Shamia, nderi, femra .. .
  Cfare mund te thoni per kete fenomen qe vende myslimane vazhdon kjo tradite..
   
 2. tropojanja

  tropojanja Çike Malsie

  Tradit fetare asht.
  Njesoj si nje femen katolike kryq , ne majm shamine.
  Nuk m pelqeu kjo tema krejt tendeca m duket per fene islame.
   
 3. Universal

  Universal AnonymouS

  Nuk ka lidhje aspak tendenca ne lidhje me fene. Thjesht jep nje opinion ne lidhje me kete fenomen ose je e lutur te diskutosh ne tema te tjera pa kaluar ne diskutime te tjera.
   
 4. tropojanja

  tropojanja Çike Malsie

  E thash menimin tem.
   
 5. Ameliè

  Ameliè Forumium maestatis

  Kjo veshja ndihmon per te mbuluar intimet e mendafshta gjithe rrjete per femrat e zjarrta.
   
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  mua s'ma mban te bej asnje koment. E dua jeten!
   
 7. hareid

  hareid Papirus rex

  Ka vende ku shamia mbahet si pasoj e tradicionit. Shume femra kane shume pak njohuri fetare, mirepo shamine e mbajne per arsye se ashtu jane edukuar qe kure kane qene te vogla. Ka femra qe shamine e mbajne per arsye imponimi. Edhe e para edhe e dyta nuk kane te bejne fare me rregulla fetare por me shume me tradita si dhe me keqkuptime dhe keqinterpretime...
  Perpara se te kritikojme vetem njeren fe, eshte mire te ceket se ky rregull nuk ka te bej vetem me fene islame por edhe me ate hebreje dhe krishtere... Se sa per momentin praktikohet dhe si praktikohet ky rregull, eshte problem tjeter...
  Personalisht bej pjese te ato njerez qe e respektoj vendimin e nje femre. Jam kunder cdo lloj imponimi! Nese nje femer e sheh te arsyeshme dhe me deshiren e saj, pa asnjefare imponimi nga jashte, e merr vendimin, per te u mbuluar, atehere ky vendim duhet respektuar. Nese nuk respektohet dhe ne menyra te ndryshme i imponohet heqja e shamise, atehere kemi te bejme me diskriminim dhe me rregull anti-demokratik.
  Te e kemi te qarte se kur flas per mbulesen, flasi per ate mbulese ku fytyra eshte e hapur (hijab), ku dihet qe personi eshte femer dhe jo per ate mbulese ky duken vetem syte (Niqab) ose per ate mbulese ku edhe syte nuk duken fare (Burqa) dhe nuk eshte e qarte, nuk dihet se kush fshihet pas asaj mbulese....
   
  Last edited: 10 Dec 2015
  Balahk likes this.
 8. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Sa bukur e ka këshilluar vajzën e tij Muhamed Ali... (LEGJENDA E BOKSIT)
  Ngjarja ndodhi kur vajza e Muhammed Aliut arriti në shtëpi e veshur në mënyrë jomodeste.
  Ja se si e tregon vajza e tij,këtë ngjarje:Babai hodhi një vështrim goxha të fortë,pastaj më mori në prehrin e tij dhe më tha dicka që kurrë nuk do ta harroj.
  Më shikoi drejtë në sy dhe më tha: “Hana,cdo gjë që Allahu e ka bërë të vlefshme në këtë botë është e mbuluar dhe e veshtirë për ta arritur.
  Ashtu sic i gjen diamantet në thellësinë e tokës,të mbuluar dhe të mbrojtur... Ashtu sic i gjen xhevahirët në brendësi të oqeanit të mbyllur dhe të mbrojtur në guaskat e bukura.
  Dhe ashtu sic i gjen florinjtë thellë në miniera të mbuluar më shtresa të gurit.Kërkohet punë dhe mund për ti arritur.“ Më shikoi me një seriozitet dhe më tha:
  Trupi yt është i shenjtë... Ti vlen shumë më shumë se sa diamantët dhe xhevahirët,dhe për këtë duhet të mbulohesh.” ...
  FATKEQSISHT NE DITET E SOTME,FEMRA SHIHET THJESHT SI NJE OBJEKT SEKSUAL.
   
  tropojanja likes this.
 9. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Gjyshi im ndjes past me pat thene:
  -Eh sa dajakun e hengra deri sa u mundoja t'i largoj ferexhet ( mbulesat) nga femrat,e tani po e shaj veteveten pasi prap po ecim me hapa prapa.......

  Per vete as nuk me pengon as nuk e pelqej.....Nuk me pelqejn cveshjet e teperta as mbulesat sikur tha edhe Hareid ....,qe nuk di as cfar fshihet pas asej mbulese......
   
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Islami nuk eshte vetem te mbulohesh/m.......

  Pra mbulohen vetem per sy e faqe,po mos te ishte virtualitet do t'i cekja X raste qe do te bindeni qe nen at mbules nuk eshte nje engjull ( jo per te gjitha)......
   
 11. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  gjysem zgjithje mirepo ne islam nuk ka gjysem zgjithje
   
 12. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  po e vertet edhe kjo qe thua sps dhe pejgamberi e ka then qe gjat dites do jen besimtar/re dhe naten ai e di mes mire por kush e quan mysliane te devotshme duhet te kete frike Allahun
   
  Last edited: 22 Jan 2016
 13. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  Nuk i perkas kesaj feje,ama kjo lloj 'propagande' qe po behet ne 'kurriz' te kesaj feje behet patjeter per qellime te tjera..
  Sa per temen mbulesa eshte nje tregues i kesaj feje sdo guxoja te paragjykoja ose jo nje person..SJAM ASKUSH per ta bere e kete gje..Sa i perket sqarimeve te tjera qe keni bere juve me lart une sjam adapt per ta ilustruar si ju,,Ndaj u pergjigja ne menyre te pergjithshme..:)
   
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  SJAM ASKUSH....As une,por aq e larmishme na u be feja islame qe nuk di as nga te drejtohesh....Nuk genjej,nuk vjedh,nuk shaj,mundohem te ndihmoj ata qe kan nevoj per ndihmen time me aq sa kame mundesi,por kurr nuk kame mendua qe do me bene me shume muslimane nese mbulohem.....
   
  Lisa likes this.
 15. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  mbq qe e ke kuptur
  nuk te ve faj te kuptoj sps nuk ke lexuar sps se ke mare asnjeher mundimim ta lexosh dhe jam mese i bindur do do mendoje te kunderten e kesaj qe sapo the por cdo njeri ka pikpamjet e saj mbi mbulesen dhe qe te shpjegoj me imesi do me duheshe pak kohe qe te bind me argumente mbi gjithcka per aq sa kam dijeni mbi fen time islame e nderuar nje gje te jesh e sigurt sps cdo gje e then ne kuran vertetohet cdo dite e me shume qe sote ne ditet e sotme mundohen tja ulin vlerat ne mynyrat me barbare por e nderuar islami i ngren vlerat morale femres
   
 16. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  sjemi askush te gjykojme por jemi te detyruar te veprojme dhe te japin me te miren tone dhe dija duhet te ndahet vetem duke qen optimist me jeten mund te ecim perpara
   
  Lisa likes this.
 17. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Po mire Ju qe lexuat me thoni: A nuk eshte ne kundershtim me islamin edhe avatari qe keni vu ?? :)...Jo mi zemer nuk keni nevoj te me ipni lekcione fare,une dhash mendimin tim,jo qe nuk kame lexuar por aq i permbahem......
   
  gurax and katsune like this.
 18. katsune

  katsune cherry blossom

  mosss vertet keshtu na qenka? po cuditem si e paska harruar kete detaje gjate procesit te krijimit ky allahu juaj...ashtu sic i paska fundosur diamantet dhe florinjte ne thellesine e tokes, pse nuk e ka lindur edhe femren me nje mbulese ose te pakten te kishte bere te mundur qe gjate rritjes t'i krijohej nje mbulese natyrale mbi koke konform predikimeve qe vazhdojne te ndjekin besimtaret e tij. por jo, ai i plotefuqishmi krijuesi i gjithckaje e paska bere femren njesoj si mashkulli, te dy i paska lindur lakuriq. cudi vertet, si mund ta kete neglizhuar dicka kaq me vlere? :mask:

  mire e ka e panjohura, mbuloje avatarin se eshte turp :eek:
   
  gurax likes this.
 19. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  jo dhe per kete arsye kam ven kete foto gjidhashtu dhe ne fb tim mike dhe mesim te jap pa problem nga menyra sesi fole kur u be feja islame kaq te lutem une nuk jam ketu per ti then mend asnjerit as te jem siper jush as me posht por te respektojme mendimet e tjr nese nuk ke dije per nje dialog mos hap bised por lexo gjithsesi respekte klb ne vazhdim mike
   
 20. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  emm ke folur sikur njerzimi do jetoj ne perjetesi o njeri dhe harron qe do vdesim dita dites por nuk te kam faj une i nderuar qe nuk ke lexuar dhe te shkundesh ato pluhrat ne ate mendje tende gjithsesi cdo njeri ka fen e tij dhe nuk po flas me ironi perkundrazi i respektoj dhe fete e tjr nese klb ne vazhdim
   

Shpërndajeni këtë faqe