Sa ndikon mbulesa te femra muslimane ?

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Universal, 8 Dec 2015.

 1. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  Pse cfare ben nje mysliman sipas logjikes tende?:)
   
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Sipas shkrimit te siperm po u dashka te mbulohemi,une tregova me lart se cfar nenkuptoj me mbulesen....Mos provoko ti e :p :p
   
 3. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  LOOOL..:p
  Jo nuk provokova!
  Ama ai u shpreh qartazi sipas ligjeve te fese tuaj..nuk ju permbajte personin te tij!
  Ndaj dhe te pyeta ty!:)
   
 4. h3o

  h3o Papirus rex

  Shume veta ngaterrojne kulturen arabe me fene. :p
   
  hareid and e panjohura like this.
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Fiks fare....Vendi ku jetojm nuk parashihte keto mbulesa se i kane menjanuar qe moti....Pse te kthehemi prapa....:)
   
 6. h3o

  h3o Papirus rex

  Ska lidhje me mbrapa. Thjeshte skemi pse marrim nga kultura te tjera gjera qe sna perkasin. :)
   
 7. katsune

  katsune cherry blossom

  ne fakt kultura arabe eshte ajo me koherente me ate qe shpreh feja islame sepse i zbaton udhezimet me me perpikmeri dhe devocion. te pakten ajo eshte koherente, edhe pse mund te mos te te pelqeje. por njerezit kane tendence te harrojne dhe te plazmojne sipas deshires gjerat qe nuk pelqejne thjesht per arsye adaptimi.
   
 8. h3o

  h3o Papirus rex

  Tring zilja tring zilja...zilja tringellon.
  Qohu nga gjumi Brokena se te vajti vone. :p
   
 9. katsune

  katsune cherry blossom

  "une lexoj une shkruaj" :)
   
  h3o likes this.
 10. h3o

  h3o Papirus rex

  Duhet te jete. Une shkruaj une lexoj. :p
  Po sjam quar per vete akoma. :D
   
 11. katsune

  katsune cherry blossom

  prandaj kujdes kur shprehesh. what goes around comes around :D
   
 12. h3o

  h3o Papirus rex

  Gabimet jane per njerezimin. :p
   
 13. Universal

  Universal AnonymouS

  Mbulimi i femres ka me shume kuptim simbolik se sa arsye nderi , kjo ne te gjitha fete e botes.
  Por qe ekzagjerimi, nuk i perket fese, kesaj rradhe as asaj islame, por prapambetjes dhe kultures tribale, fanatizmit dhe tradicjonit lokal.
   
 14. Balahk

  Balahk Locus omnem

  budalliqe mund te jene per ty,por per praktikuesin nuk jane te tilla..edhe nuk kemi te drejte te gjykojm se si vishet tjetra,cdo njeri eshte i lire,te vishet,ose te rrij zhveshur fare,per aq kohe sa nuk cenon lirin e tjetrit..
   
 15. Balahk

  Balahk Locus omnem

  ty do te te martojm me naj musliman te devotshem:p
   
  h3o likes this.
 16. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Ku do ta gjesh te devotshmin? :p
   
  h3o likes this.
 17. Balahk

  Balahk Locus omnem

  hahaha ne shqiperi ka plot.pa diskutim per ate do gjej nje nga me te miret :)
   
  hareid and h3o like this.
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Ncuq,te njejt kemi edhe ne Kosove,por mendova nje nga vendet arabe do ja gjeje....:p
   
  h3o likes this.
 19. h3o

  h3o Papirus rex

  Gjeja gjeja se shume melankolike goca. :)
   
 20. katsune

  katsune cherry blossom

  jo, fatmiresisht nuk jane vec per mua budallalleqe keto. por te ishin vetem budallalleqe do ishte mire, problemi eshte se jane edhe te demshme dhe te diktuara me dhune (fizike dhe psikologjike) ne shumicen e rasteve. jo te gjitha femrat e kane kete lirine qe mendon ti per te vendosur, dhe ne radhe te pare (cka eshte edhe me e keqja) nuk e kane vajzat e vogla 11-12 vjecare.
   
  gurax likes this.

Shpërndajeni këtë faqe