Sa ndikon mbulesa te femra muslimane ?

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Universal, 8 Dec 2015.

 1. hareid

  hareid Papirus rex

  Kulturat dhe traditat e vendeve te ndryshme, ndryshojne nga kultura dhe tradita islame. Kete me se miri e vertetojne edhe veshjet e ndryshme ne rajone te ndryshme si psh: Kemi veshje: "Burqa" kryesisht ne Afganistan dhe ne nje pjese te Pakistanit, kemi veshje "Niqab" kryesisht ne Jemen dhe ne Saudi, ku ligjin e bejne vahabistet dhe kemi veshjen "Higab" e cila gjithashtu sipas kultures dhe tradites ndryshon prej vendit ne vend....
  Ajo qe jo te gjithe femrat e kane lirine e zgjedhjes per te u mbuluar ose mos u mbuluar, ka te bej me tradite dhe jo me rregullat fetare. Sipas fese mbulesa duhet te jete zgjedhje e lire e gruas. Ajo, gruaja duhet te e vendos se a deshiron te mbulohet ose jo! Sa i perket vajzave te vogla qe detyrohen te e mbajne shamine, eshte krejtesish kundra rregullave fetare.
  Edhe nje gje.. Jo cdo grua qe e mbane shamine, e mbane ate per arsye te njohurive te rregullave fetare. Ka shume gra qe nuk kane fare lidhje nga mesimet islame, mirepo shamine e mbajne. Para disa javeve ne televizionin "Dubai One" u trasmetua nje emision ne lidhje me grate e mbuluara dhe me njohurite e tyre sa i perket mesimeve islame. 80% te atyre grave te mbuluara qe u nxorren ne ate emision, nuk i dinin as rregullat elementare te fese islame....
   
  tropojanja likes this.
 2. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Shefqet Krasniqi ka te drejte.

  Eleonore
   

Shpërndajeni këtë faqe