Saddam - denim me vdekje.

Diskutime tek 'Tema e ditës, ndërkombëtare' filluar nga ^Res-Cogitans^, 5 Nov 2006.

 1. cufi_bardhit

  cufi_bardhit Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  mos na tregoni filma horror me Sadamin se na trembet bombula e djathte (e gazit)
   
 2. Nobis

  Nobis Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  ik cufo fli gjume ti se sjane muhabete per kalamanj keto /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 3. cufi_bardhit

  cufi_bardhit Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  nq se nje qe e ka 33 cm ti e quan kalam ....
   
 4. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  Po ne vllai Saddam-it u egzekutua ne nje menyre akoma me te rende /pf/images/graemlins/laugh.gif Biles Rice tha qe duhet te kishte patur nje egzekutim me dinje (dmth me dinjitet).
  Dmth po ta kishin var me nje kostum e me papion /pf/images/graemlins/laugh.gif do te ishte me dinjitoze vdekja /pf/images/graemlins/laugh.gif jon te lezeçem keta amerikonet /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. Nobis

  Nobis Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  Cufo me verte e ke 33 po kujdes vella se shkurtohet /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  Berisha kunder SHBA, “jo” denimit me vdekje
  E Merkure, 24 Janar 2007
  Kreu i qeverise, pas takimit te zhvilluar me nensekretarin italian te Politikes se Jashtme, Famiano Krucianeli, ka garantuar se do mbeshtese nismen e Italise per Moratoriumin e derguar ne OKB per denimin me vdekje, menjehere pas ekzekutimit te Sadam Hysenit. 24 dite me pare Berisha pershendeti ekzekutimin e diktatorit

  Edlira Prendi

  Qeveria shqiptare per here te pare prej shume vitesh, shprehet kunder politikave te SHBA-ve, duke paralajmeruar nje ndryshim kursi, i ngjashem ky me vitet tashme te harruara 1995-1996. Trekembeshi i vendosur per Sadam Hysenin ne Irak, pas vendimit te gjykates irakene dhe dergimit te nje moratoriumi ne OKB nga Italia per ndalimin e denimit me vdekje, duket se kane qene elementet e vendosur tashme mes Shqiperise dhe SHBA-ve, te cilat qe nga 11 shtatori kishin cimentuar aleancen e hekurt kunder terrorizmit, e materializuar dhe me dergimin e disa grupeve te komandove shqiptare ne Irak. Kete fakt e ka bere te ditur vete kryeministri i vendit, Sali Berisha, gjate takimit me zevendesministrin e jashtem italian, Krucianeli, ku ka siguruar qeverine italiane se eshte ne mbeshtetje te saj ne kete nisme. Televizioni “News 24”, duke iu referuar agjencise italiane te lajmeve ANSA, deklaron se kryeministri Berisha gjate takimit me Krucianelin e ka siguruar kete te fundit, se Shqiperia do te mbeshtese Moratoriumin e qeverise italiane kunder denimit me vdekje. Sipas ketij televizioni, kryeministri shqiptar Berisha e ka siguruar zyrtarin italian, qe do te votoje pro moratoriumit italian ne Kombet e Bashkuara. Lajm te cilin as Drejtori i Marredhenjeve me Publikun ne Kryeministrit, Sejamini nuk e ka pohuar por as mohuar, teksa eshte shprehur se “nuk jam ne zyre dhe nuk e konfirmoj dot”. Nisma per nje moratorium per denimin me vdekje eshte dorezuar nga qeveria italiane vetem pak dite pas ekzekutimit te Sadam Hysenit ne Irak. Kjo eshte hera e pare qe qeveria “Berisha” shprehet zyrtarisht per kete moratorium, i cili ka ngjallur shume debate brenda OKB-se, por qe mbeshtetet dhe nga vete sekretari i ri i Pergjithshem i Kombeve te Bashkuara. Nderkaq, pritet qe kunder ketij moratoriumi te votojne SHBA-te dhe Britania e Madhe. Kjo deklarate bie ne kundershtim me qendrimin qe kryeministri Berisha ka mbajtur lidhur me ekzekutimin e ish-diktatorit Sadam Hysenin qe ne muajin dhjetor. Kreu i qeverise shqiptare diten e ekzekutimit te Hysenit e ka pershendetur kete akt, duke e cilesuar nje fund te merituar per cdo diktator. “Fundi i sotem i Sadam Hysenit, diktatorit qe i krijoi tragjedi te medha vendit dhe kombit iraken, eshte fundi i merituar per cdo diktator. Verdikti i drejtesise eshte nje lehtesim per dhimbjet njerezore qe Sadam Hyseni u krijoi me barbarite e tij mijera familjeve irakene”, deklaronte kryeministri Berisha, ne daten 30 dhjetor te vitit te shkuar, vetem 24 dite me pare. Ndersa dje ai ka garantuar nensekretarin italian te Politikes se Jashtme, se do te perkrahe nismen e Italise te derguar ne OKB, kunder denimit me vdekje.

  Berisha, me 30. 12. 2006:

  Ne faqen zyrtare te qeverise eshte nxjerre ky njoftim per mediat: “Kryeministri Berisha komentoi sot lajmin e ekzekutimit te Sadam Hysenit, duke u shprehur se, “fundi i sotem i Sadam Hysenit, diktatorit qe i krijoi tragjedi te medha vendit dhe kombit iraken, eshte fundi i merituar per cdo diktator. Verdikti i drejtesise eshte nje lehtesim per dhimbjet njerezore qe Sadam Hyseni u krijoi me barbarite e tij mijera familjeve irakene”.
   
 7. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  Nuk eshte hera e pare qe Berisha futet ne kontradikte te plote me veten. Kjo eshte shenje tipike e nje njeriu pa vizion qe vepron thjesht ne baze te emocioneve e instikteve, pra te nje njeriu pimitiv !!
   
 8. 99999

  99999 Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  Varja e Sadamit duhej te pershendetej ashtu siç beri Berisha. Sepse rasti i Sadamit ishte nje rast i veçante, ai ka kryer shume krime, ka shkaktuar shume dhimbje. E ç'lidhje ka varja e Sadamit me heqjen e denimit me vdekje? Denimi me vdekje kerkohet te hiqet ne kohe paqe jo ne kohe lufte.
   
 9. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Saddam - Mos i urreni armiqtë tuaj

  Kete kerkoja Sales qe pronoi te votoj kundra per OKB duke pas parasysh qe e pershendeti vendimin /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Akoma spo e kupton se ke je duke mbeshtetur /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe