Shekspiri ishte vetem shkrimtar apo edhe filozof?!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga edy, 7 Apr 2003.

 1. eri03

  eri03 Primus registratum

  Re: Shekspiri ishte vetem shkrimtar apo edhe filozof?!

  Me sa di un qe nje pjese e mire e tragjedive te Shekspirit rridhin nga historia. E s'mendoj ose me sakt apsurde qe nje shkrimtar qe ka qene nder me prestigjozet te ishte nje manual i nje ndihmesi teatri apo nje filozofi. po qe eshte normale qe nje shkrimtar eshte fillimisht filozof e pastaj shkrimtar filozofia eshkrimtaria jetojne ne simbioze.
   
 2. skerdian

  skerdian Primus registratum

  Re: Shekspiri ishte vetem shkrimtar apo edhe filozof?!

  SHEKSPIRI KA QENE THJESHT NJE HAJDUT TE CILIT SAPO I U SHFAQ MUNDESIA PER TU BERE I FAMSHEM NUK E LA TI IKTE NGA DORA ...ASGJE ME TEPER.. TE GJITHA VEPRAT QE I KA BOTUAR NE EMRIN E TIJ KANE QENE VEPRA TE SHKRUAJTURA NGA FRANCIS BACON .. I CILI ISHTE I PAPRANUESHEM NGA REGJIMI I ATEHERSHEM NE ANGLI ...NUK MUNDEJ TE SHFAQTE HAPUR IDETE E TIJ DHE SI RRJEDHIM TE BOTONTE KETO VEPRA.
   
 3. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Shekspiri ishte vetem shkrimtar apo edhe filozof?!

  Qyqa sa ma zjarr e paska marre ky çuni ketu mer amon!!! T'shkrujti leter Baconi ene te rrefeu qe ia kish fut Shekspiri se donte me ia kaluar ne fame Spice Girlsave???
   
 4. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Shekspiri ishte vetem shkrimtar apo edhe filozof?!

  Po Baconi si e kish hallin mo... Apo kishte cen ne biografi?!!
   
 5. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: Shekspiri ishte vetem shkrimtar apo edhe filozof?!

  mbreme pashe nje emision tek la7 per jeten e shekspirit
  thonin se bente pjese ne rrymen e elizabetianeve dhe karakteristike e tyre ishte qe te ripunonin dicka qe egzistonte

  pikerisht ketu qendronte aftesia e shekspirit.
  thone se ai do te ishte ne gjendje te emociononte publikun edhe vetem me nje version te ri te hamletit aq te njohur

  pra, duhet te dallojme kopjimin nga ripunimi, karakteristike e rrymes letrare te ciles i perkiste

  (nuk kishte patur mundesit te shkonte ne universitet per arsye financiare per ne fillore mesohej rigorozisht latinishtja qe e ndihmoi te ripunonte vepra italiane)
   
 6. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Shekspiri ishte vetem shkrimtar apo edhe filozof?!

  Interesant "debati" /pf/images/graemlins/smile.gif

  Hipoteza se Shekspiri mund te mos jete i vetmi (per te mos thene ska qene fare)autor i veprave qe sot i dedikohen atij nuk eshte aspak e re--kritika letrare e njef fare mire--keshtu qe nuk besoj se ka vend per thashetheme. Per tragjedine Elisabetiane dihet shume pak, nderkohe qe veprat e Shekspirit deri me sot konsiderohen te paarritshme, universale, pertej te bukures dhe te perkryeres. (Oscar Wilde nuk e kish keq kur thoshte se c'do kohe ka Shekspirin e vet!)

  Edhe pse personalisht nuk me intereson shume autori i vertete, hipoteza mbetet e fuqishme!

  diskutim te kendshem!
   
 7. Megg

  Megg Carpe Diem

  Shkrimtar me sens filozofi mendoj un...
   
 8. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Te gjithe shkrimtaret jane filozofe,pasi ne librat e tyre shkruajne thenie filozofike.Nuk jane filozofe vetem shkrimtaret e huaj,por edhe ata shqiptare.
   
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Disa besojne se Shekspiri eshte emer i trilluar. Se gjithe arti me i bukur i atij shteti iu vesh nje njeriu te vetem per te marre me shume vlere.
  Por sidoqofte ai ishte i madh per kohen e vet. Sot ka plot qe shkruajne ne nivele artistike shume te larta.
  Edhe pse njeri shume me lart se nje tjeter s'ka dale akoma.
   
  Balahk likes this.
 10. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Po ti cfare beson?
  Eshte i trilluar,apo ka ekzistuar vertetnje person i vetem?
   
  joetisti_ likes this.
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  S'e di. S'eshte edhe shume e pabesueshem sepse gjeni lindin kurdohere, ndonese gjenialitet eshte edhe ideja per t'i veshur nje personi te vetem punen e shume vetave.

  Por gjithmone do te jete dikush qe do te vere ne dyshim ndodhite, qofshin false, qofshin te verteta.
   
  Balahk likes this.
 12. Djali Adoloshent

  Djali Adoloshent Forumium maestatis

  Edhe shkrimtar,edhe filozof sepse jane 2 arsye:
  1-Mentaliteti i Shekspirit sipas veprave qe ka bere dhe provave qe jane ruajtur deri me sot tregon qe ishte me i perparuar se cdo shkrimtar tjeter apo filozof.
  2-Cdo veper e tij jep nje mesazh,pra ketu hyn ne pune filozofia.
   

Shpërndajeni këtë faqe