Shija e ushqimit ndryshon sipas muzikës që dëgjojmë

Diskutime tek 'Mistere, Konspirime, Kuriozitete' filluar nga Universal, 8 Apr 2015.

 1. Universal

  Universal AnonymouS

  Perceptimi i shijes së ushqimit mund të ndryshojë në vartësi të muzikës që dëgjojmë. Kështu thotë një studim i realizuar nga Charles Spence, profesor psikologjie në Universitetin e Oksfordit.

  [​IMG]


  Sipas Spence, perceptimi i të kripurit vjen duke u ndikuar nga tonet e larta, ndërsa ato të ulëta rrisin perceptimin e së ëmblës.

  Në praktikë, nga kërkimi i kryer rezulton se personi që ha çokollatën duke dëgjuar muzikë të trishtueshme merr një shije të hidhur, e cila bëhet më e ëmbël nëse muzika që dëgjon është më e lehtë.

  Për më tepër ka rezultuar se dëgjimi i “Nessun Dorma”, i kompozitorit të madh Giacomo Puccini, rrit ndjeshëm intensitetin e shijes së kafesë.
  / Top Channel
   
 2. Thamina

  Thamina Papirus rex

  Hmm interesante,por ka dhe tjera menyra qe ushqimi merr shije tjeter shije...te embel a kripur.:)
   

Shpërndajeni këtë faqe