Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga b.k., 10 Apr 2003.

 1. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Mendoj se komenti me i mire vjen nga leximi i artikullit.


  HOMOT NE ZYRA DHE KRIZA E FAMILJES

  Nga Martin Leka

  Mes shakase, humorit dhe te vertetes, po qarkullon keto dite ne mjediset mediatike diskutimi apo debati qe po zhvillohet ne Komisionin Parlamentar te Ligjeve te Kuvendit te Shqiperise mbi ligjin per martesen e homoseksualeve?! Kam degjuar dje ne mjedise te ndryshme publike me shume diskutime apo thashetheme per martesen e ketyre specieve, pra homove apo burrave femer, se sa per luften ne Irak apo komisionin parlamentar per hetimin e Bashkise se Tiranes. Madje edhe mes vete deputeteve thuhet se debati mbi homoseksualet ka zene nje pjese te mire te dites se tyre te madhe te punes.

  Shume e veshtire ka qene per t'u shpjeguar nje pjese te mire njerezish, objektin e ketij projektligji me emrin e vertete, pasi edhe homoseksual, edhe gay, nuk jane fjale shqipe. Madje thuhet se nje prej deputeteve e ka shpjeguar emrin shqip, duke treguar nje lloj barcalete ne forme historie ku nje djale po mundohej ti shpjegonte babes se ishte i semure, se ishte pak si gay, se ishte pak si homo, dhe kur i ati e kuptoi se per cfare behej fjale, i thote: "Pse u lodhe kaq gjate mo bir, pse nuk thua se ti qenke "b.q." lulishtesh"?!.

  Dhe keshtu, per paradoks, keto lloj diskutimesh e debatesh zene nje pjese te madhe te dites ne mjedise publike apo zyrtare. Po deputetet? A do te krijojne nje konsensus pozite-opozite rreth ligjit per homoseksualet? Ka pak apo fare pak rendesi fakti nese miratohet apo nuk miratohet ne parlamentin tone nje ligj i vecante per nje soj njerezish ne minoritet qe u shmangen fenomeneve natyrore, duke krijuar fenomene mutative. Ka fare pak rendesi edhe nese - sic thuhet - miratimin e ketij ligji e kerkon me kembengulje Keshilli i Evropes ne respekt te te drejtave te njeriut?! Fakti eshte se per te diskutuar e hedhur ne tregun publik tema te tilla "delikate", duhen patur parasysh nje grup faktoresh psikologjike, historike, sociale, politike, ekonomike, etj. Nga ana tjeter, eshte nje luks krejt i tepert te diskutosh nje teme te tille, ne nje vend ku mungon uji, mungon energjia elektrike, mungon siguria normale, etj, etj, apo ne nje vend ku per aresyet qe dihen, sundon ende nje konservatorizem, qe per rastin konkret nuk se duhet kritikuar. Perpos te tjerave, deputetet tane kane me vite, me duket, qe ende nuk kane miratuar Kodin e Familjes. Perpara se te mendojne per homot, deputetet duhet te mendojne se ne Shqiperi po ndodh nje fenomen qe po merr permasa galopi: po thellohet kriza ne familje. Per rrjedhoje, apo edhe per defekt te nje ligji te percaktuar mbi Kodin e Familjes, ndodhin fenomene te tilla primitive ku burri vret gruan me sepate, gruaja ther burrin me pirun, e tradhetuara vret veten me bar miu, etj. etj.

  Shkurt, me pare deputetet duhet te merren me ligje sociale qe forcojne bazen e shoqerise, familjen. Ka plot kohe te merren me "bq"-te, te cilet ne menyre fshikullative gjenden edhe jashte nocionit te shmangies natyrore. Madje ehe neper zyra.
   
 2. orikum

  orikum Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  [​IMG]
   
 3. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Epo s'kan faj deputetet tane ore ti lum miku.Do kete urdheruar nai B.Q lulishtes i EC,qe te miratohet ligji.... <img src="/pf/images/graemlins/frown.gif" alt="" />
   
 4. usastudent

  usastudent Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Mire qe nuk jam ne shqipri se mesa shoh do na kerkoje europa me u bo te gjithe "bq" edhe me ata qeveritare qe kemi ca sbo vaki!

  Na myti degjenerimi
   
 5. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  kur gazetaret qe shkruajne per ceshtje sociale te ndryshme jane gdhëëëë dhe injorante, c'pret nga populli qe t'i kuptoje????????????????
   
 6. e shkallafitura

  e shkallafitura Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Ai ka te drejte kur thote qe shqiperia ka probleme fondamenale te cilat duhet ti zgjidhe..., por nuk ka nevoje qe artikulli te jete kaq anti-gay. Nuk shoh asnje lloj humanizmi tek ky artikull. Biles me duket sikur e ka shkruar ndonje nga ata robt qe rrine gjithe diten rrugeve...dhe qe nuk kane mec'te merren. Kjo eshte nje ceshtje qe nxit shume konflikt ne shoqeri vertete por s'do te thote qe duhet harruar per kete arsye.
  Tjetra desha te thoja qe autori po ben propagande kundra gay-ve me shume sesa po u jep njerezve informacion gazetaresk. Prandaj nuk mendoj qe eshte artikull informativ dhe nuk i perket gazetave te jene kaq paragjykuese por ndonje reviste qe merret me propaganda pro Hitleriane. Autori nuk permend fare se cfare debati po behet rreth kesaj teme, ose te dyja anet e debatit. Ai thjeshte po kritikon faktin qe homoseksualet permenden ne parlament. Ligji kushtetues duhet ti kete parasysh keto grupe pasi eshte nje minoritet dhe ligji i pare i nje shteti demokratik eshte "MAJORITY RULE WITH MINORITY RIGHTS". Te them te drejten nese Shqipot nuk e kane ne mendje kete gje nuk kane per tu integruar kurre ne Evrope pasi kjo eshte baza e demokracise se vertete.
  Peace out

  PS a mund te vesh faqen ku e ke gjetur pasi une nuk e gjej dot tek koha jone. thanx!
   
 7. hot

  hot Hotgirl

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  shume dakord me parafolsen..ore po hyme ne europe nuk do i leme perjashta gay-t
   
 8. cheetham hill

  cheetham hill Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  A kemi shqiptarka ne Angli apo po pelqejne hamshoret e zinj si duket...
   
 9. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  8 vete kane postuar ketu replikat e tyre dhe te gjithe e kane kuptuar shume gabim shkrimin e gazetes "koha jone"
  Epo te merresh me homoseksualet ne keto momente, do te thote te pjerdhesh probleme me emergjente shqiptare qe parlamenti duhet te shqyrtoje.
  Shqiptaret jane cakerdisur te tere edhe nga realiteti "fondamentalist"(jo mysliman)u duhet edhe sekualizmi i b..ythe q....qe te marrin krejt persembrapshti.

  Te thuash qe albforumi ka nevoje per nje pamje te jashtme sa me te bukur kur ne brendesi te saj nuk ka rakordim mendimesh, progres dhe alternativa te verteta per nje Shqiperi te bashkuar sa me te zhvilluar dhe demokratike, kjo me duket shume absurde.
  Ne fund te fundit uroj qe bythe q... u a drejtofshin qeverine e ardhshme atyre shqiptareve te Dushkut, qe me shume se keto gjera ne realitetin e perditshem, <ul style="list-style-type: disc">[*]nuk jane te zote te bejne[/list]

  Nuk jam kunder homove qe me shumice i gjen kudo sidomos te vendi ku komisari i &quot;hekurt&quot; Koseni ushtroi detyren e tij, por tja fusesh pordhes per te rehabilituar homot dhe gruaja shqiptare ne Shqiperi, ndihet me e persekutuara ne gjithe shoqerine shqiptare, mua me duket nje absurditet i gjalle.
  Kjo qe shkruaj nuk ka te beje me fanatizem por per nje realitet te vertete shoqeror qe duhet ndertuar ne Shqiperi.
  Bythe q... i kemi aty, por gruaja shqiptare ka me mijera vjet qe shfrytezohet si skllave e mashkullit dhe ky superkapercim qe parlamenti i Dushkut ben, tregon se cfare llumi dhe dhe cfare shqiptaresh mban ne brendesi te saj ky vend.

  Fat dhe mbaresi te gjithe bythe q.... qe shumohen dhe sfidojne realitetin e dhunuar shqiptar
   
 10. lola

  lola Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Si guxoni ti quani disa shqiptare me te rendesishem se te tjeret? Kush e ka shkruar ate artikull eshte injorant dhe me mendje te mbyllur...Mbase eshte ndonje fanatik/e fetar/e. Sido qe te jete shqiptaret homoseksuale nuk jane aq pakica por kane frike te thone.

  Ky njeri gdhë nuk e dika se fjala &quot;homoseksuale&quot; eshte nderkombetare. Kush e ka bere kete gazetar/e mbret qe te vendose c'do me thene te jesh shqiptar?
   
 11. lola

  lola Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Albinos boll na i qave hallet ne grave...mos perdor problemet e gruas shqiptare qe te mbulosh paragjykimin tend!
   
 12. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Artikullin e kam marre nga &quot;koha Jone&quot; dhe lidhja qe perdor zakonisht eshte ndermjet albaniaonline.com.

  Jam shume dakord qe ne Shqiperi ka probleme jetike qe nuk duhen mohuar, dhe qe parlamenti yne duhet ti kushtoj vemendje paresore. Femije qe vdesin nga te ftohtet e uria, mungesa e sigurise dhe varferia jane te parat qe parlamenti une duhet te kujdeset.

  Arsyet pse une kritikoj artikullin jane:
  mungesa e njohurise nga ana e gazetarit per informacionin qe po diskuton.
  toni fyes qe perdor per te pershkruar homoseksualisim, duke theksuar dhe me teper injorancen e tij mbi permasat e homoseksualismit ne Shqiperi.
  fakti qe nuk eshte ne gjendje te diskutoj nje teme kaq te rendesishme vetem me arsyetim logjik duke bere qe te dy aspketet te trajtohen ashtu sic duhet (si prioriteti i diskutime ne parlament ashtu dhe homoseksualizmi)
  eshte gazetar i nje gazete kaq te rendesishme ne Shqiperi dhe mesazhi duhet te jete sa me perparimtar dhe tolerant dhe jo e kunderta.
  per asnje arsye nuk duhet disrkiminuar liria e individit mbi preferencat e veta, seksuale, politike, shoqerore, per sa kohe qe kjo nuk prek lirine dhe demton te tjeret.
  ... per te mos thene qe gjuha e perdorur eshte shume e ulet (por po mundohem te jem tolerante).. [​IMG]
   
 13. Klinton

  Klinton Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Lola
  Te them dicka
  Ky Albinosi jeton atje ku 800.000 meshkuj jane impotente dhe homoseksulet jane me te lirshem se kurre dhe me me shume te drejta se cdo vend tjeter i Evropes.
  Ata i gjen ne programet e ndryshme te tv, ne koncerte dhe jane nder kengetaret me te mire, ne shoqeri dhe kane discko dhe bare ku vetem ata i frekuentojne, biles edhe shume vajza te reja preferojne te pijne ndonje birre me ta duke ju larguar shoqerise se atyre qe i shqetesojne.
  Une e njoh Albinosin dhe ve doren ne zemer qe nuk eshte fanatik dhe uroj ta njohesh(kjo per sa i perket ne menyre konfindenciale).

  Albinosi ka te drejte kur thote qe ne Shqiperi, njerezit kane gjera me te rendesishme per te bere dhe parlamenti fare mire mund te gjeje kohen e pershtatshme per te vene ne fuqi ligjin per te drejtat e homo-ve
  Edhe atje ku jeton Albinosi prej vitesh, qeveria me pare i ka dhene perparesi gruas dhe e ka ngritur ne nivelin e burrit biles nga 100% e personave qe punojne ne administrate shteterore, 40% jane femra, nje shifer qe te le pa mend.
  Ne Shqiperi mund te fitojne te drejtat, te gjithe ata qe nuk jane shqiptare por qe kane fituar kombesine shqiptare, te gjithe minoritetet, homoseksualet, kriminelet, kontrabandistet, mafiozet e mishit te bardhe dhe kushod tjeter.
  Pra kjo qe u miratua ne parlament eshte nje hipokrizi dhe vlere e nje marrezie se mbrapshte shqiptare.
  Shqiptaret kane nevoje per vlera shoqerore dhe kombetare, por jo ti ngaterrosh vendin vlerave, duke vene vlerat fundore ne vend te vlerava akute qe Shqiperia ka nevoje.
  Ne Shqiperine veriore, femra eshte njeriu me i persekutuar i te gjitha regjimeve.
  Si nuk e ditkan parlamentaret tane se per cfare ka nevoje Shqiperi?
  Me sinqeritet Billi (i ri)
   
 14. lola

  lola Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Billi...nuk mendoj se Albinos eshte fanatik apo se deshiron te fyeje femrat apo homoseksualet qellimisht. Megjithate nuk mund te mohosh se problemi i homoseksualeve ne shqiperi eshte shume i rendesishem per shoqerine tone per shume arsye. Nuk eshte problem qesharak se ndikon jete te njerezve te vertete dhe nuk eshte me pak i rendesishem se problemet e tjera. Do te me pelqente shume te shikoja problemet e grave te zgjidheshin SA ME SHPEJT!, por nuk do qahem kur ata i japin nje te drejte homoseksualeve qe jane shume te persekutuar ne shoqerine shqiptare.
   
 15. TDSH

  TDSH Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Nje projekt ligj te tille nuk e kane aprovuar ende vende te tjera 1000 here me te emancipuar se sa ne...dhe keto gjera diskutohen ne shqiperi. Per mendimin tim ka shume pak rendesi nese homoseksualet duhen lejuar apo jo qe te lidhen ne mardhenie martesore. Fakti eshte se dukuri dhe tendenca te ketilla jane te pranishme ne te gjitha shoqerite, por qe te flasesh per ligjerimin e tyre ne martese ne shqiperi me duket pak si absurditet per te vetmen arsye se ai vend ka nevoje per shume reforma dhe shume ligje te tjera me imediate dhe me efikase per mireqenien e njerzve ne maxhorance pike se pari, edhe pastaj per te vazhduar me minoritet...Pse nuk ngrihen keta homosekusalet e shqiperise te thone skemi drita e uje njehere pastaj na lini te martohemi...Per me shume, opninoni shqiptar nuk besoj te jete gati per nje ligj te tille.

  Une nuk arrij ta kuptoj, por normalisht cdo gje duhet te kete nje fare lloj prioriteti...dhe sbesoj qe cdo gje tjeter te jete zgjidhur ne shqiperi, sa ti kete ardhe radha problemeve te homoseksualeve. Ne fund te fundit ato do te ndjekin tendencat e tyre pa-asnje lloj ndryshimi, crendesi ka nese lejohet te martohen apo jo...
   
 16. lola

  lola Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Mjaft më me kete argumentin se Shqiperia nuk qenka e emancipuar. E VERTETA ESHTE SE KA HOMOSEKSUALE NE SHQIPERI QE PERSEKUTOHEN!

  NUK DO PRESIM PER MENTALITETIN E INJORANTEVE NE SHQIPERI QE TU JAPIM TE DREJTAT BAZORE NJEREZVE! Ligji eshte nje nga influencat qe ndryshon kete mentalitet. Te ishte per shume njerez te paedukuar ne shqiperi, grate nuk do te kishin asnje te drejte!
   
 17. eM

  eM Paper Moon

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Nese nje gazetar shprehet ne nje menyre te tille, se mar dot me mend se cfare reagimi mund te kete ai zyratari tek bashkia nese ligji miratohet dhe homoseksualet lejohen te martohen! &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; [​IMG]

  me falni por ishte nje nga artikujte me te cpifur qe kam lexuar deri me sot. [​IMG]
   
 18. Guest

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  no comment
   
 19. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  artikulli ishte shume i goditur. Artikulli ishim ne, shqiptaret. Pyesni njerzit neper rruge dhe te shohim se cdo te degjojme. Madje gazetari eshte munduar te zbusi tonet e ndonje deputeti.
  Pse kerkojme te dalim nga natyra jone shqiptare? Ca gjera, sado me vite te jetojme jashte shtetit, do na ngelen gjithmon te huaja.
  Nuk kemi pse te shtiremi si tolerante kur thelle ne shpirt paragjykojme cdo gje qe eshte kunder moralit ne te cilen jemi rritur.
  Shqiptare, behuni me te sinqerte me vetveten!
  Kur keto gjera i bejne pershtypje gjermanit qe e ka komshiun b.q.m, u bem ne shqiptaret qe deri dje ishim 2/3 fshatare tolerante te thekur.
  Hipokrizi e shpifur. Te vjen ndot!
   
 20. Djalepopulli

  Djalepopulli Primus registratum

  Re: Shkrim skandaloz ne Koha jone (veshtrim mbi homoseksualitetin)

  Qyqja moj shege, Per cfare paska nevoje shoqeria shqipetare. Mbase duhet te lejojme Evropen te na hape plazhe nudo ne Shqiperi, Mbase konferenca e rradhes e B.Q. dhe Lezbove (Si i thone ne shqip Lesbians?) duhet te behet ne Tirane.
  Une jam kunder nje maredhenie qe nuk prodhon asgje tjeter por vetem semundje dhe maskarallek per te gjithe.
  Mbase kjo ishte nje nga aresyet pse Greqia e lashte u shkaterua.
  Urime per politikanet Gdhe shqipetare.
  Me vjen keq vec per ate popull pa drita pa uje dhe tani pa nder.
   

Shpërndajeni këtë faqe