Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Vis Elbasani, 14 Jan 2003.

 1. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Forumium praecox

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  Po si i don njerezit ti te xjerrin te palarat e jetes se tyre private, d.m.th duke nxjerre horrlliqet e tyre, ti ose kushdo tjeter mund te gjeni diku "to relate yourselves" okay...that's kind of fair-->for you..se pastaj do te thuash ...ehuu paska zhulsa sa te duash une qenkam andej nga parafundi, keshtu e flen mendjen. Mos deshe kete...?
  Per mendimin tim une u perpoqa te shpjegohem sa munda. Sa per kryelartesi/modesti shpjegova edhe veten time besoj me se miri.

  Pastaj se ku synon ti as nuk e kam idene.
   
 2. abs

  abs nuk e di...

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  ... nje pyetje sa per sqarim me te detaluar;

  - Shnderrim vlerash ...???
  apo gjetja e vlerave te kohes?
  gje kjo qe me duket shume aktuale per shoqerine tone te kohes se sotme.

  - modest apo kryelartesi ?
  ose zgjedhja apo analiza e ketyre ??


  Flmd


  -------------
   
 3. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  Nila, e para e punes, nuk me eshte dhene mua detyra. Une e kam shprehur qarte se eshte shtruar si teme konkurimi nenje seminar studentesh te dalluar(ku une nuk hyja) ne Budapest. Por nese ky pedagogu yne kantian(kete e di se ma ka thene vete, jo se e nxorra une dialektikisht) do te kishte dashur te provonte sa te afte te jemi te mbeshtetemi te nje teme e tille, do ta titullonte "a eshte modestia nje virtyt?" apo dicka e tille.

  Pra, seminarologjia qe ai drejton ne Budapest apo edhe ne vende te tjera ka dale me tezen e mbrojtur "Modestia nuk eshte nje virtyt", e tille qe nuk vihet ne diskutim nese eshte virtyt apo jo, por qe kerkon shtjellim eseistik pse nuk eshte nje virtyt. KETU DHE KESHTU BESOJ SE KEMI SHNDERRIM VLERASH, SEPSE NA KANE MESUAR PER QINDRA VJET SE MODESTIA ESHTE VIRTYT.
   
 4. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  SHDERRIM VLERASH eshte, si te thuash, okelioja e temes "Modest apo kryelarte", ku, nder te tjera kerkohet nje shqyrtim i ketyre dy vlerave, shembuj nga jeta e perditshme, diskutime, debate pa fyerje. Ne fund, shume nga ne nuk kane pse votjne per Modestine apo per kryelartesine me nje vote tek-a-cift, sepse vete analiza do te na coje ne nje perkrahje te njeres apo tjetres.

  Nderkohe, nese shumica apo analizat me te logjikshme jane per kryelartesine, atehere priremi te besojme se po hedhim poshte nje "virtyt" qe na e kane mesuar ta duam, ta shpallim e ta trashegojme pre qindra vjetesh, modestine.
   
 5. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  E para me thirr si te duash po JO nila.
  E dyta Dalton nuk ka bere dallime te tilla, tema ka qene per gjithe studentet qe kane dashur te marrin pjese dhe per t'i dhene hakun: e ka parashtruar para gjithe klases temen.
  E treta nuk mohova qe eshte Kantian, por thash se tema kishte te bente me aftesine per te argumentuar dicka per te cilen ne parim jemi kunder, prandaj nuk u shtrua ne forme pyetje, por u dha si rezolute. Seminaret nuk u moren fare me kete teme, kjo ishte vetem prova, pas kapercimit te 'proves' te duhet te shkruash nje teme nga fushat sociale, politike, ekonomike dhe mediatike.
  E katerta shnderrimi i vlerave sot mbetet tek individi, pasi me pranimin e globalizmit, lokalizmit, ruajtjes se multikulturizmit, te kujtoj teorine e mixed salad, no more melting pot /pf/images/graemlins/wink.gif , nese deshiron te shnderrosh keto vlera apo jo, mbetet zgjedhje e jotja.
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  Nuk kam gje me ty, e. Te kerkoj ndjese nese mendon se perdor percmim apo gjera te tjera nese drejtohem ashtu. Ishte thjesht nje vezhgim i imi(si specialist i etimologjise)...

  Per te vazhduar me temen, Shopenhauer citon te libri i tij botim ne shqip(me pjese te zgjedhura nga veprat origjinale te Shopenhauerit) "Dashuria dhe gruaja":

  " Dallimi midis kryelartesise dhe mburrjeseshte me i madh sesa duket ne shikim te pare. Kryelartesia eshte e rrenjosur nga ndonje cilesi e vlefshme dhe e dallueshme te ne, per te cilen jemi te bindur se e zoterojme, kurse mburrja vjen nga deshira per te krijuar nje bindje te të tjeret se ne zoterojme cilesi te vlefshme. ...Kryelartesia vjen prej se brendshmi; ajo eshte kenaqesia qe ndjejme nga vetvetja.... Mburrja eshte nje paraqitje e rreme e njeriut. Kryelartesia eshte nje cilesi e cila sulmohet vazhdimisht dhe perbuzet. Une do te thosha se kryelartesia perbuzet prej atyre qe nuk kane perse te mbahen kryelarte. " :smash:
   
 7. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  Kryelartesia eshte nje pasoje e vete-ndergjegjes se je dikush, qe din te besh dicka dhe din ta besh mire; modestia eshte pasoje e mos besimit ne vetvete. Ne librat qe kam lexuar dhe nga jeta ime kam vertetuar kete gje. Persa i perket filozofeve, artisteve mund te them qe te gjithe ishin kryelarte, duke marre ketu Beethoven, Nietzche, Einstein, Goethe...etj, etj, dmth njerez te ndergjegjshem qe ate qe ishin (tek nje leter drejtuar nje shokut te tij Nietzche e cilesonte veten e tij "grande maestro dell'umanità"), nje rast artisti modest qe me kujtohet eshte Puccini (kompozitori italian), por ai ishte i tille sepse kishte pak besim ne vetvete (edhe pse eshte nje kompozitor i madh).

  IDI kishte thene diçka shume te vertete: modestia e tepert eshte mendjemadhesi.
   
 8. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  - Edituar -

  Ti nëse vazhdon duke ofenduar antarët, unë nuk do të lodhem duke të të edituar !
   
 9. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Shnderrim vlerash, modest apo kryelarte?

  Me falni: kompozitori italian ishte Bellini (kompozitori i Normes). ciao
   

Shpërndajeni këtë faqe