Shprehje frazeologjike!

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga Triumfi, 17 Feb 2004.

 1. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Shprehje frazeologjike!

  peme pa kokrra

  fluturon me pras n'b*th
   
 2. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Shprehje frazeologjike!

  kjo e fundit ka filluar te perdoret:

  fluturo me presh air ne shqiperi
  dhe
  fluturo me presh-eva airlines ne Kosove

  I ka nxjerr i njejti rob :wub:
   
 3. Hera

  Hera Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  Mu be koka tym
  Po me del tymi
  Ti flet ne tym

  I bera syte kater
  E hengra me sy (e morra me sysh)
  Ika nga syte kembet /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. e fejuara Zeqos

  e fejuara Zeqos Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  E mban ne pellembe te dores :wub:
   
 5. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  Flet si e fejuara e Zeqos duke vjele fiq.
  Flet si e jema e Zeqos ne maje te thanes.
  Flet si Zeqoja duke lozur domino.
   
 6. e fejuara Zeqos

  e fejuara Zeqos Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  Ia futen si kopertoni peles.
  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 7. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  Ok e bukur.
  Aqifi i Kopertonave.
   
 8. e fejuara Zeqos

  e fejuara Zeqos Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  Mos u fry si kopertoni
  Kopertonit i shikohet komardarja burrit i shikohet fjala(fjale e urte)
  Kopertoni i mire me shoke shume(edhe kjo)
   
 9. erisa

  erisa Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  heheh te forta kto...ja dhe une ca qe mu kujtun po se di a jane frazologjike apo jo .

  mu bo koka daulle.
  mje bo tule-tule petlla-petlla.
  i jep doren tmerr krahun .

  hehhehe mqeka mpiks kujtesa per sot ..hajt neser pra :eek:
   
 10. Joy

  Joy Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  1.Faqe petull
  2.Po flet si e ema e Zeqos maje thanes
  3.Dhi e zgjebosur me bishtin perpjete
  4.Shtati pyll e menja fyll (populli e ka thene!)
  5.Shtro pete e hidh tlyn (Si po ja kalon? eshte pyetja)
  6.per 7 pale qefe

  Nuk me kujtohen te tjerat
   
 11. Male850

  Male850 Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  Ja fut si kau peles
  shtri kembet sa ke jorganin
   
 12. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  Ne fillim ja futi sa krahu :eek: e me pas e pyeti nese i dhemb /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Ja bleu mendjen /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. ODISEA

  ODISEA Primus registratum

  Re: Shprehje frazeologjike!

  M'u ca hunda
  M'u tha zorra
  N'a thau syte
  M'u dogj xhani
  N'a preu krahet
  Merr kot si pushka jevgut
  Flet si kodra mbas bregut
  Gjej shesh e bej pershesh
  U derdh gjaku lume
  Na e beri gjakun uje
  Na prishe gjakun
  Nuk i thuhet derrit daje
  Nuk ka pyll pa derra
  Kali kuq e ka i huq
  Nuk calon gomari nga veshet
  Kalit te falur nuk i shihen dhembet
  Qimen per peq (mos u grric kot)
   
 14.  
 15.  
 16. gili

  gili Guest

   
 17.  
 18. era bebo

  era bebo Guest

   
 19. era bebo

  era bebo Guest

  je budalla e di ti flet si i cmenduri ne maje te pordhes ok emos i thuaj keto iditesi qe nxjerr ngs goja
   
 20. eri durbaku

  eri durbaku Guest

   

Shpërndajeni këtë faqe