Shprehje me emra kafshesh.

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga papucja, 8 Jun 2005.

 1. epremte

  epremte Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  me fal s doja ta vija gishtin mbi plage.

  e di qe ke vujt si qeni kur te la, po mos e vrit lal se "ashu dhie" ishte ajo.
  edhe kshu nga paraqitja s ishte gjo, e dobet sa s kishte ku ta hajte qeni, ato komet te shtremta sa me i kalu gamori permes, leqe vinte era qen 1 ore larg.

  me mire kshu po he..
   
 2. epremte

  epremte Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  mos ma permen se me hypin akoma kacabujt kur e kujtoj. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. epremte

  epremte Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  po ti, ne internet e gjete te me besh inventarin mu?? :smash: :smash: :smash:
   
 4. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  shprehje te tjera, mikse.

  * buze viç
  * i rreh zemra si zog
  * fol si papagall
  * si pule e lagur
  * i kishte flokes si dhi (per gocat) / si iriq (per çunat) ose si viç i lepire (prape per çunat /pf/images/graemlins/laugh.gif )
   
 5. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  Asht ba sa 1 lope (= asht shendoshe shume)

  Me 1 gur vret 2 zogj (nuk e di a asht thane ma perpara)
   
 6. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  shprehje te tjera:
  nesa merr vesh gomari nga muzika , merrni ju nga politika
  ku di gomari te haje tendafila, ai ha gjemba
  nje here te vjen zogu ne dore
  qengjit urte i kihet nena
  ha si puna e miut , jo si puna e ariut
  ku shkel shqiptari , s'mbin bari
   
 7. Guest

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  -Ujku qimen e nderron,por zakonin se harron..
  -Zerin si Bilbil
  -Ecen si Breshke
   
 8. Guest

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  :rolleyes: Shprehje me Kafshe..????
   
 9. beb

  beb Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  jo, kafsha ne ate rast eshte ajo qe e percjell /pf/images/graemlins/laugh.gif

  shprehja ime me kafshe: kerce si gjeli /pf/images/graemlins/laugh.gif

  ouuu, gjeli eshte shpend :idea: apo kafshe?

  he se e gjen fantazia /pf/images/graemlins/laugh.gif se me siper ajo e kishte bere BILBILIN kafshe :lol:
   
 10. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  Vetem i zoti e nxjerr gomarin nga balta.
  Kur ske pula pse ben shêt?
  Mjekercjap /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Qen bir qeni .
  Je si kale karroce.
  E ke lepurin ne bark,
  E boke si puna lepurit /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. Guest

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  -Kujto Qenin,bej gati shkopin..
  - Gjarpri,si tregon kembet e veta..
   
 12. besim231071

  besim231071 Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  Ujku qimen e nderron por zakonin se harron.
  Me nje dallandyshe s'vjen pranvera.
   
 13. Guest

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  S´ka mbetur Laraske pa bisht...
   
 14. besim231071

  besim231071 Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  Duaje atdheun si shqiponja folene.
  Ne goje te ujkut hedhim valle.
  Marre nga rryma e realizmit socialist,keto siper.
   
 15. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  Per ate pune, meqe na i kujtove, kemi shprehje klasike:
  Qente le te lehin, karvani ecen perpara.
   
 16. Guest

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  E kam permend dhe une,disa postime perpara..(kete te Qenve dhe Karvanit..)
  Nje tjeter..

  Ujku fle,hasmi s´fle..
   
 17. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  Ok, m'fal Fantazie /pf/images/graemlins/smile.gif , nuk e kisha pa me lart; po ti qenke syshqiponje, s'ta ha qeni shkopin, s'ta han buken nga dora desha te them... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  s'ta han pula buken nga dora desha te them....
   
 19. Guest

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  Puhize..
  Kam memorie te spikatur,sidomos per gjera,qe kam vra trurin.. /pf/images/graemlins/laugh.gif :wave:

  S´po me vjen ndermend tani,por me siguri duhet te kete dhe ndonje fjale ku permendet Kllocka.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Si mbron Kllocka ,zogjte..
  Si Pula,qe ngrof vezet..
  (Dicka e tille.. :confused: )
   
 20. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: Shprehje me emra kafshesh.

  Fantazi..
  une di nje qe eshte:

  te biesh klloçke ose
   

Shpërndajeni këtë faqe