Shprehje te bukura dashurie

Diskutime tek 'Dashuria' filluar nga Diavolessa, 4 Nov 2002.

 1. ili

  ili Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  dashuria eshte si nje lule me gjemba ,sa here qe eshte e bukur shtohen gjembat perreth saj.


  ne qoftese ju flet dashuria besonia ate.


  qellimi ne dashuri nuk eshte dhimbje dhe gezim ,por eshte dashuri.

  dashuria eshte me e forte kur jep me shume se sa merr.
   
 2. shkodranja si shpirt

  shkodranja si shpirt Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  ndoshta isha shume e re
  e ste njoha mire kush je
  ndoshta fajet i kam un
  qe te desha ty aq shume....... [​IMG]
   
 3. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Te desha kaq shume
  sa vetvetja s'ekzistonte me
  por vetem ti, dashuria dhe ti
  por e kuptova se isha e tepert
  dhe ngeli ti dhe vetem ti....
   
 4. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  We read to know ,we're not alone .
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 5. Guest

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  te dua dhe kjo me mjafton!
   
 6. burimk

  burimk Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  dashuria eshte gje qe nuk shihet
  dashuria eshte gje qe nuk fshihet
   
 7. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] Vdeksha une per ty sa fort t'du!
   
 8. naqja

  naqja Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Puthi syte e bashkeshortes tende nese jane te lagur me lot. (Anonim )
  " O Zot cfare do t´ishte njerzimi pa gruan, o Zot pa gruan?" " Do t´ishte i
  shkrete, o Perendi, tmerresisht i shkrete ". (Mark Twain) Puthjet jane fjlale
  qe nuk mund te shkuhen (Anonim) ...vazhdim...


  Puthi syte e bashkeshortes tende nese jane te lagur me lot. (Anonim )

  " O Zot cfare do t´ishte njerzimi pa gruan, o Zot pa gruan?" " Do t´ishte i
  shkrete, o Perendi, tmerresisht i shkrete ". (Mark Twain)
  Aq sa me shume dashurojme, aq me pak mund ta shprehim. (Proverb anglez )

  Dashuro dhe ben ate qe te pelqen ty. (S. Agostino)

  Dashuria eshte gjysma e fesë. (V.Hugo)

  Te dashurosh domethene ta transmetojsh lumturine tende ne lumturine e tjetrit.
  (G.W.von Leibnitz)

  Te dashurosh domethene te zgjedhish, puthja eshte vula e zgjedhjes. (Anonime)

  Dashuroni, dashuroni, gjera tjerat jane te pavlera. (La Fontaine)

  Dashuria dhe kollitja nuk mund te fshihen. (Ovidi)

  Dashuria shikon jo me sy, por me shpirt… (Shakespeare)

  Dashuria nuk eshte te shikuarit njeri tjetrin; te shikuarit se bashku ne nje
  drejtim. (A.deSaint-Exupery)

  Dashuri , dashuri, cfare skllaverie. (La Fontaine)

  Ta definojsh dashurine eshte e pamundur! (Giacomo Casanova)

  Te pasurohemi me dallimet tona reciproke. (Paul Valery)

  Puthjet e marra lehte, harrohen lehte. (Proverb anglez )

  Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vete. (Anonim )

  Puthjet: fjale qe nuk mund te shkruhen. (Anonim )

  Puthje. Aguliçe ( lule ) ne kopshtin e perkdheljeve. (P.Verlaine)

  Puthja eshte: dashuri, besnikeri, miqesi, pasion, adhurim dhe embelesi. (Anonime
  )

  Cka eshte kenaqesia, pos nje dhimbje jashtzakonisht e embel. (Heinrich Heine)

  Dashuri eshte cdo gje, kjo eshte krejt cka dijme per dashurine. (Emily
  Dickinson)

  Cdo njeri qe dashuron...beson ne gjera te paarritshme. (Elizabeth Barret
  Browning)

  Ata qe jetojne nga dashuria, jetojne nga perjetesia. (Emile Verhaeren)

  Posa te pashe u dashurova. E ti buzeqeshe sepse e dije. ( )

  Elena e embel , me ben te perjetshem me nje puthje; buzet e saja thithin
  shpirtin tim: shiko po fluturon. (Marlowe)

  Aty ku shkojne syte vullnetarisht, atje shkon edhe zemra, as kembet nuk vonojne
  per t´iu bashkangjitur. (Carlo Dossi)

  Eshte me e preferueshme te kesh dashuruar dhe ta kesh humbur dashurine, se sa
  te mos kesh dashuruar kurre. (Lord Tennyson)

  Puthja eshte poezia me e madhe e dashurise. (Anonim )

  Puthja eshte premtimi i shkruar ne buze. (Anonim )

  Zemra ndjen, koka konfrontohet. (Chateaubriand)

  Parate jane si grate: per t´i mbajtur duhet kujdesur per to! (F.Bourdet)

  Une i kuptoj puthjet e tua, e ti te miat ?… (Shakespeare, Henriku IV)

  Lumturia eshte e fshehur kudo: mjaftojme te germojme. (Anonime )

  Xhelozia lind me dashurine, mirepo nuk vdes me ate. (F. de la Rochefoucauld)

  Arsyeja e shendoshe dhe dashuria jane armiq te perbetuar.. (Corneille)

  Dashuria eshte dobesia me fisnike e shpirtit. (J.Dryden)

  Dashuria eshte poezia e ndjenjave. (Honorè de Balzac)

  Dashuria nuk ka moshë, ajo eshte gjithmone ne lindje e siper. (Anonime )
   
 9. ili

  ili Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  1-Jeta pa dashuri eshte si pema pa lule dhe pa fruta.dhe dashuria pa bukuri eshte si lulja pa arome .

  2-dashuria femra dhe bukuria jane miresia me e madhe ne kete bote.

  3-Lulet e dashurise vyshken nqs nuk i ujit ato deshira e seksit.

  4-dashuria eshte shpirti i jetes.

  5-dashuria eshte monedha e vetme qe nuk ka shtetesi.

  6-dashuria eshte liber,dhe fjalet e tij jane (bukuria).

  7-dashuria eshte liber.titulli i tij eshte bukuria dhe perberja e tij eshte femra.

  8-dashuria eshte ndricimi i rinise dhe sekreti i pleqerise.

  9-nuk ka qetesi per ate qe dashuron.

  10-i cmendur eshte ai qe dashuron,por akoma me i cmendur eshte i qe nuk dashuron fare.
   
 10. Paradisso

  Paradisso Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Jepmi buzet e tua qe ne ta te digjem.
  Jepma dashurin tende te shohesh se sa te dua.
  Jepma shpirtin tend le te jet i imi,
  Jepma zemren tende dhe pergjithmon te jem i Yti...
  [​IMG]
   
 11. Paradisso

  Paradisso Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Thenje te Jim Morrison-it

  Jetoje cdo cast te jetes si te ishte i fundit.
  Mes reales dhe ireales ka nje dere ; dhe ajo dere jemi ne.
  Vetem kush nuk e njeh dhimbjn mund te qeshe me ate qe vuan.
  Nese per te jetuar duhet te perulesh, atehere cohu dhe vdis.
  Dyshimet ti krijon lirira.
  Kur te mesosh te mos e vrasesh mendjen per njerezit, vetem atehere do te jesh i madh.
  Sikur personat qe flasin keq per mua , ta dinin se cfare them une per ata, do te flisnin me keq.
  Kur te vdes do te shkoj ne parajse, sepse ferrin e kam jetuar ketu.
  Nuk ka rendesi nese nje gje eshte e vertete, e rendesishmja eshte ta besosh.
  Nuk i kam kerkuar askujt te me linde, prandaj lermeni te jetoj si te dua.
  Cdo dite eshte te besh nje xhiro ne histori.
  Nuk ja vlen te grisesh faqet e jetes, e rendesishme eshte te dishe te kthesh faqe e te rifillosh.
  Ne jete do te kete gjithnje nje maskara qe do te te beje te vuash, por do te jete i vetmi person, qe do te arrish te duash me te vertete.
  Mikja ime me e mire eshte pasqyra, sepse nuk qesh asnjehere kur une qaj.
  Nuk mund te jesh kurre vetvetja nese kerkon te jesh te tjeret.
  Jeta eshte si nje pasqyre : te buzeqesh nese e sheh duke buzeqeshur.
  Kjo nate nuk mund te zgjase ne perjetesi, sepse pas pak do te vije mengjesi, gjithmone nese ka nje te neserme.
  Nese do te me duhej te zgjidhja mes jetes dhe vdekjes, sepse nuk ekziston jete pa ty, me siguri do te zgjidhja vdekjen para se te me zgjedhe ajo mua.
  Kerko te jesh gjithmone vetvetja, keshtu mund te thuash se ke qene i vetmi.
  Kur te zgjohesh e nuk do te shohesh me diellin, ose ke vdekur, ose je ti vete dielli.
  Lumturia eshte e perbere nga nje hic, qe ne momentin qe e jetojme, na duket gjihtcka.
  Nje dite po qaja sepse nuk kisha kepuce per te shkuar ne shkolle, pastaj pashe nje burre pa kembe dhe pushova se qari.
  Kush heq dore nga endrrat eshte i destinuar te vdese.
  Nese do te me duhej te zgjidhja midis dashurise tende dhe jetes, do te zgjidhja dashurine tende, sepse ajo eshte vete jeta ime.
  Mes te mires dhe te keqes ka nje dere dhe, une do e hap.
  Te dashurosh do te thote te mendosh ne menyre intensive per dike, duke harruar vetveten.
  Lum ai qe nuk ka enderra per te realizuar, sepse nuk do te zhgenjehet kurre.
  Do te jepja jeten per te mos vdekur.
  Do te jepja gjithe ditet e mia per nje dje te vetme.
  Endrrat jane si yjet, mjafton te ngresh syte dhe jane gjithmone aty.
  Mos u dorezo kurre, sepse kur mendon se gjithcka ka mbaruar, eshte momenti kur gjithcka fillon.
  Disa thone se shiu eshte i keq, por nuk e dine se ai te lejon te ecesh me koken lart, me fytyren te mbuluar nga lotet.
  Lumuturia e vertete nuk eshte ne fundin e nje gote, nuk eshte brenda nje shiringe ; e gjen vetem ne zemren e atij qe te do.
  Thone qe duke gabuar meson, atehre lermeni te gaboj.
  Kur njerezit me pyesin se c'do te thote te dashurosh, ul syte nga frika per te kujtuar.
  Nuk mund te thuash se ke jetuar nese me pare nuk ke provuar c'ka eshte e ndaluar.
  Une jam keshtu sepse pasqyroj ate qe kam brenda.

  Me jepninje enderr ku te jetoj, sepse realiteti po me vret.
   
 12. Paradisso

  Paradisso Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Lumuturia e vertete nuk eshte ne fundin e nje gote, nuk eshte brenda nje shiringe ; e gjen vetem ne zemren e atij qe te do. [​IMG]
   
 13. bjondina

  bjondina Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  parajsa ferr
  do me dukej pa ty
  e ferri parajse
  po te ishim bashke te dy! [​IMG]
   
 14. desire

  desire Forumium praecox

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  vitet e rinise mbretereshe e dashurise
   
 15. kesulkuqja

  kesulkuqja Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Nga nje puthje e nxituar
  nga nje fjale e thene kote
  dashuria u largua
  si nje bote me shi e lote. <img src="/pf/images/graemlins/confused.gif" alt="" />
   
 16. ervin

  ervin Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Zemra ime tastiere
  zemra jote diskete
  dashuria jone
  Windows '98. <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" />
   
 17. elabela

  elabela Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  *

  Une kam dy gjera ne jete,
  ty dhe trendafilin me flete,
  Trendafilin me arome per nje dite,
  e ty per te gjithe jeten mor shpirt.


  *
   
 18. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  [​IMG]

  Ne enderr kaloj shkallet per te ardhur tek ty.
  Ti fle....
  E une perkulem mbi fytyren tende te bukur
  e cek lehte buzet e tua.
   
 19. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Dashuria jone eshte si bora.
  Kur ben ngrohte shkrihet.
  Kur ben ftohte behet akull.
  Perse dashuria jone nuk eshte sic rera?:- qe kur ben ngrohte...
  eshte e ngrohte sa edhe te djeg....
  e kur ben ftohte shkelqen....

  (pap..)
   
 20. kosovarja syzeze

  kosovarja syzeze Primus registratum

  Re: Shprehje te bukura dashurie

  Jam me ty
  Kudo
  Mall i fshehur në mua
  Je me mua
  Dhembje imja
  Kurrë nuk kam patur
  dhembje më të ëmbël
  se TY
  ....
  Mall [​IMG]
   

Shpërndajeni këtë faqe