Shprehjet me te bukura filozofike!!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga enajda, 14 Nov 2012.

 1. enajda

  enajda Forumium praecox

  Një jetë e kaluar me gabime jo vetëm që është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë.
  *George Bernard Shaw*
   
  Xhaxhi, KoRpuS, Djalpalestre and 7 others like this.
 2. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  nje domethenie per mua ,kjo fjale.
  interesante
   
  SNAP and Sahit Rexhepi Keca like this.
 3. Amour

  Amour Valoris scriptorum

  "Kur ndryshojmë fort, miqtë tanë që nuk kanë ndryshuar bëhen fantazma të së shkuarës sonë; zëri i tyre na mbërrin në mënyrë tmerrësisht spektrale - njësoj si të dëgjonim vetveten, por më të rinj, më të ashpër, më të papjekur."
  F.Nietzsche
   
  Rornela and Izabela m like this.
 4. pumes

  pumes Forumium praecox

  Në dashuri nuk kërkoni fjalën "po" nga buzët e femrave , por nga sytë e tyre.
  Femrat duan që ju ti mendoni si ndihen pa jua rrëfyer.
   
  London Girl, alesia and anabla like this.
 5. *goddess*

  *goddess* Forumium praecox

  Suksesi është të arrish atë që do. Lumturia është të duash atë që ke. Ndaj lumturia është shëndet i mirë dhe kujtesë e keqe.
   
  alesia, *Enea* and teodora dora like this.
 6. bobo

  bobo marksist-enverist

  .hall me rr'nue e gjyq me dek'.
   
 7. dr love

  dr love Locus omnem

 8. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Asnjehere mos luaj me ndjenjat e te tjereve pasi ju mund te fitoni lojen,mirpo ekziston rreziku qe ju te humbisni personin per tere jeten.
  William Sheakspire.
   
  ervin96 and dr love like this.
 9. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Eshte shum e lehte te mundesh ndokend,
  por eshte shum e veshtire te fitosh ndokend.

  Dr.Abdul Kalaam.
   
  London Girl and dr love like this.
 10. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Njerezit e dobet nuk mund te falin kurr,
  sepse falja eshte cilasi e njerezve te fuqishem.

  Mahatma Gandi.
   
 11. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Ne duhet te mesojme te jetojme se bashku si vellezer,ose ne do te vdesim se bashku si budallenje.

  Martin Luter King.
   
  dr love likes this.
 12. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Nese miqesia eshte pika jote me e dobet,at'here ju jeni njeriu me i fuqishem ne bote.

  Abraham Linkoln.
   
  ervin96, alesia and dr love like this.
 13. mirdita

  mirdita Papirus rex

  U jam shum mirenjohes atyre qe me thane Jo mua,
  sepse per shkak te tyre une ai arrita edhe i vetem.

  Ajnshtajni.
   
  dr love likes this.
 14. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Bota vuan shum,jo per shkak te dhunes se njerezve te kqinje,
  por per shkak te heshtjes se njerezve te mire.

  Napoleoni
   
  oksana, Jasmin, Hope and 1 other person like this.
 15. mirdita

  mirdita Papirus rex

  "Dëgjo... Është shumë e vështirë të diskutosh në mbretërinë e idiotëve."

  Ismail Kadare.
   
  *goddess*, Hope and dr love like this.
 16. dr love

  dr love Locus omnem

  [​IMG]
   
  alesia, Sinner and Hope like this.
 17. dr love

  dr love Locus omnem

  [​IMG]
   
  alesia likes this.
 18. dr love

  dr love Locus omnem

  [​IMG]
   
  Onna likes this.
 19. Hope

  Hope dans ton coeur

  Ti meriton dikë që të do në çdo rrahje të zemrës, dikë që mendon se çfarë po bën, se ku je, me kë je dhe nëse je mirë. Ty të duhet dikush që të mund të ndihmojë të realizosh ëndrrat dhe të të mbrojë nga frikërat e tua. Ty të duhet dikush që të trajton me respekt, do çdo pjesë tënden, veçanërisht të metat. Ti duhet të jesh me dikë që të bën të lumtur, shumë të lumtur.[​IMG]
   
  Chrono_Crusade, Jamie and alesia like this.
 20. dr love

  dr love Locus omnem

Shpërndajeni këtë faqe