Shprehjet me te bukura filozofike!!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga enajda, 14 Nov 2012.

 1. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Gjaku nuk mund te lahet me gjak.
  Prinderit thone: femija yne po rritet,por harrojne qe jeta e tij po shkurtohet.
  Arsimimi eshte bukuria me e mire per njeriun.
  Plehrat e nje vendi jane pasurite e te tjereve.
  Qeni i verdhe,eshte vellai i ujkut.
  Juve mund te lani trupin,por mekatet kurre.

  PS: une kujtoja se ne Afganistan ishin te paditur.

  Tung per sot.....apropo: te gjitha femra jane te bukura po te shuash qiririn.
  Tailandeze kjo.
  Kalofshi bukur.
   
  TinkerBell likes this.
 2. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  In früheren Zeiten bediente man sich der Folter. Heutzutage bedient man sich der Presse. Das ist gewiß ein Fortschritt. Aber es ist auch ein großes Übel; es schädigt und demoralisiert uns.

  Oscar Wilde(dhe perkthimin juve do e keni lexuar diku tjeter ose aktualisht se cfare kuptimi mer thenia ne troje+degjenerimin).

  Burimi: Aesthetisches Manifest (The Soul of Man under Socialism), 1891 in The Fortnightly Review.

  Tash vellezer dhe Motra ka lavoro se buka nuku vjen ka rete.

  Gjithe te MIRAT dhe fundjave te QETE apo Argetuese....sipas deshires dhe mundesive.

  shkruesi.
   
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Mua imaginacione....phhhhhhhhhhhh me VRET.

  Tungi
   
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Te me thoshte mua nje spermatoid macedonas injorant....vrisja veten.
  Turku i somes me minifund.
   
 5. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  KARvanet le te lehin,QENI ecen perpara(e re shqiptare).
  African-Proverb-of-the-Day-16.08.2016.png

  PS: fillim jave te mbare Motra dhe vellezer........shkruesi ka 3 dite pushim.
  Tungi.
   
  TinkerBell likes this.
 6. Artin

  Artin Papirus rex

  Njerëzit e zgjuar dinë se çfarë duan.
  Njerëzit e mençur dinë se çfarë nuk u duhet.

  ( Xhek Ma, presidenti i Alibabës )
   
 7. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Nje mashkull vulgar ka kete KONCEPT

  BUCET kane KOMPLEKSE...
   
 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex


  BERTOLT BRECHT.
  PS:URGJENTISHT ne SHKOLLE....EDUKIM.dhe jo tund flamuret.
   
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Kur Pentagoni flet për numrat në Irak dhe Siri, është gjithmonë i njëjtë. Ekzistojnë 503 ushtarë amerikanë në Siri dhe 5,262 në Irak. Nuk ka rëndësi se sa mijëra ushtarë të tjerë janë shtuar që nga shpikja e këtyre numrave, e rendesishme eshte numri aktual i tyre.Të paktën deri në datën kur gazetarët gjithmonë i marrin ato. Megjithatë, Qendra e të Dhënave të Personelit të Mbrojtjes (DMDC) duhet të publikojë raporte tremujore mbi operacionet jashtë SHBA, dhe nuk duket se ka luksin e vetëm për të fabrikuar numra për tregime gazetash.Në FAKT, që nga shtatori, ka 8,992 ushtarë në Irak dhe 1,720 në Siri, dhe numrat janë rritur ne vazhdim......domethënë se shifrat e raportuara të Pentagonit për publikun amerikan ishin thjesht GENJESHTRA ose PERRALLA(me mbret....... ereshe por me Lesh).

  US-Soldaten-Irak-620x330.jpg

  Filozofia qendron per rastin: Trego nje perralle perhere,dhe gjymtymet i besojne KURDOHERE.

  Diten e mire dhe gezuar 29 Nendorin.....diten e clirimit,
   
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Meine Falten wegzubügeln wäre für mich gleichbedeutend damit, meine Vergangenheit auszulöschen.

  cf30a7f48efb1c6109b1e6e298d4223e.jpg shopshela.com_.jpg
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Der Bart als Geschlechtszeichen mitten im Gesicht ist obszön. Daher gefällt er den Weibern.

  Arthur Schopenhauer

  Ose nje me e BUKUR.

  Fem(arucja)ra eshte e VETMJA pre apo VIKTIME,qe i del gjuetarit ne shteg,prite apo pusi.

  Nga........populli kinez.

  PS: kohe e vrenjtur knej, por me ngrohte(brenda mureve).
   
 12. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Berechnende Frauen werden lästig, anständige langweilig.
  Bevor ihr sagt, dass alle Männer gleich sind, öffnet eure Augen anstatt eurer Beine.
  Bigamie heißt, dass man eine Frau zuviel hat. Monogamie auch.

  Weiber und Affen hat der Teufel erschaffen.

  GRANDE.....WILDE.
   
 13. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Жить с человеком, которого любишь, так же трудно, как любить человека, с которым живёшь.

  Të jetosh me personin që e do, është po aq e vështirë sa të duash personin(njeriun) me të cilin jeton(apo banon ose bashkejeton).

  Popull FILOZOFIK ....ruset.

  Pershendetje dhe gezuar 2018-n.  Tschyss-chen.
   
 14. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Perkufizimi me i mire i njeriut eshte..
  Dykembesh mosmirenjohes.

  FJODOR DOSTOJEWSKI.
   
 15. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Eshte me mire te jesh i pakenaqur dhe ta njohesh te keqen,se sa te jesh i lumtur ne parajsen e......DEBILAVE.

  s-l1600.jpg
   
 16. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Une mendoj se djalli nuk ekziston,por njeriu e ka krijuar ate,ne imazhin dhe ngjashmerine e tij.

  WOWIIIIIIIIIIIIIIIII.....NUK e DIJA(e kisha me te degjuar) qe e paska thene DOSTOJEWSKI.
  Por shkruesi eshte shume i vogel te llogjikoje nje MADHESHTOR.Por m.q-se jam ateist apo e quaj veten une e kuptoj frazen e TIJ...
  zoti dhe allahu jane te PA AFTE tju japin problemeve zgjidhje,dhe shpiken shejtanin qe te justifikojne POSHTERSITE e TYRE.
   
 17. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Когда поймешь, за что ты любишь человека, любовь закончится и останется лишь уважение.

  Ne ate moment qe ti kupton se perse dashuron,aty mbaron dhe dashuria.ngelet...respekti si shtese.

  BRILIANT.
   
 18. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Nuk ka asnje vlere qe te jesh njeri i mire,n.q-se nuk ndermer dicka apo nuk ben asgje.
  Buda.

  PS: patriotet me flamur ketu jane PRIMAR.
  Dite te mbare.
   
  TinkerBell likes this.
 19. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ku qendron dallimi midis nje femaruceje te TRASHE,dhe nje hipopotami?
  I DYTI ka vithe te gjera sipas NATYRES,e para KA: gjinj te rene,bark te yndyrosur,dhe TAJARE te ....DHJAMOSUR=estetike e prishur apo infektuese e AMBIENTEVE trojore.
  Shenim: perjashtohen Femrat e semura nga mospasja e produkteve JETUESE apo ilaqeve.

  Noten e mire.
   
 20. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  You are not a drop in the ocean.
  You are the entire ocean in a drop.
  ~ Rumi
   

Shpërndajeni këtë faqe