Shqiperia me ZIP Code

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Daniel H, 11 Oct 2006.

 1. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Shqiperia me ZIP Code

  Inagurohet kodi postar ZIP i Shqipërisë

  33 rrethe pajisen me numrin katërshifror

  Edhe Shqipëria ka Kodin e vet postar ZIP. Në një takim, ku merrnin pjesë drejtorët e Postave të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë, si dhe Kryeministri i vendit, Sali Berisha, së bashku me ministrin e Transporteve, Lulzim Basha, është "prerë shiriti" i kodit postar shqiptar. Shpalljen e këtij kodi e bëri Kryeministri i vendit, i cili u shpreh se, posta do të bëhet institucioni më modern në vend. Kodi ZIP i vendit tonë përbëhet nga 4 shifra, ku dy të parat identifikojnë degën postare, që në Shqipëri janë 34 të tilla, dhe dy shifrat e dyta identifikojnë zonat postare, që kombinimi i tyre do të bëhet nga vet degët e postës në rrethet e ndryshme të vendit tonë. Drejtori i Postës Shqiptare, Arqile Gorrea, u shpreh se shpallja e këtij kodi postar është një shenjë integrimi i vendit tonë. Ai sqaroj se do të duhet një vit që të gjithë njerëzit të njihen me kodin postar që i korrespondon banesës së tyre dhe të filloj implementimi i saj nga të gjithë. Ndërsa ministri i Transporteve në fjalën e tij ka shprehur shqetësimin se duhet të identifikohen rrugët dhe lokalitetet që kanë mbetur pa emër, kjo nga pushteti lokal, dhe më pas të zbatohet ky kod që është shenjë e standardeve evropiane.

  Kodet për 33 rrethet

  Tirana 1000
  Kruja 1500
  Durrësi 2000
  Kavaja 2500
  Elbasani 3000
  Gramshi 3300
  Librazhdi 3400
  Peqini 3500
  Shkodra 4000
  M.Madhe 4300
  Puka 4400
  Lezha 4500
  Mirdita 4600
  Laçi 4700

  Berati 5000
  Kuçova 5300
  Skrapari 5400
  Gjirokastra 6000
  Tepelena 6300
  Përmet 6400
  Korça 7000
  Pogradeci 7300
  Erseka 7400
  Mati 8000
  Peshkopia 8300
  Bulqiza 8400
  Kuksi 8500
  Hasi 8600
  Tropoja 8700
  Lushnja 9000
  Fieri 9300
  Vlora 9400
  Saranda 9700
  Tranziti 1700
  Zyra EMS 1800
   
 2. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  ou /pf/images/graemlins/laugh.gif

  yyyyyyyyyy ca qefi dmth i bi qe tani adresa ime e shqiperis te jete si jashteshtetit /pf/images/graemlins/laugh.gif

  rruga ***** pall *** shkalla *
  Tironce 1000 /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Made in Albania

  hajt me shnet /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  Ky eshte nje lajm shume i mire per te gjithe e sidomos per kompanite postare te cilat ne 15 vjet te ushtrimit te aktivitetit i kane gjet adresat nepermjet shenjave konvencionale tip:
  Filan Fisteku,
  Rr. Q. Stafa, majtas dyqanit te mishit te Zenelit,
  porta jeshile perballe ushqimores.


  Korrieri pervec punes zhvillonte dhe trurin me rebuse dhe labirintha /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. nejse

  nejse Primus registratum

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  Me ne fund me , u be Shqiperia me adresa fikse.

  /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
   
 5. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  A nuk eshte me 5 shifra Zip Code ? /pf/images/graemlins/rolleyes.gif
   
 6. regele

  regele Forumium maestatis

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  Varet nga vendi dhe madhesia e tij!

  Ne USA eshte me 5, ne Kanada ka 6 e keshtu me rradhe.
  Por mesa di une, kodet nuk i perkasin patjeter qytetit, por ndonjehere dhe lagjeve! Nuk e di ne do kete nje gje te tille ne Shqiperi, duke qene se jemi vend i vogel!
   
 7. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  E thote dhe artikulli qe 2 numrat e pare te kodit identifikojne rrethin psh. 10 identifikon Tiranen, ndersa 2 te tjeret zonat postare te ndara nga dega e Tiranes. Lokalitetet e vogla nuk ma do mendja se do kene me shume se 1 kod per gjithe rrethin.
   
 8. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  P.Sh Berati e ka 5000 qe ndahet 5010 Mangalem, 5020 Kala, 5030 Celepias, etj, etj. Kurse Kucova e ka 5300 e se lun topi per te gjithe. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  Hahahaha.Te lumte!
   
 10. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  ej sa mire tani po behem optimiste per te ardhmen...
   
 11. Poseidon

  Poseidon Primus registratum

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ky eshte nje lajm shume i mire per te gjithe e sidomos per kompanite postare te cilat ne 15 vjet te ushtrimit te aktivitetit i kane gjet adresat nepermjet shenjave konvencionale tip:
  Filan Fisteku,
  Rr. Q. Stafa, majtas dyqanit te mishit te Zenelit,
  porta jeshile perballe ushqimores.


  Korrieri pervec punes zhvillonte dhe trurin me rebuse dhe labirintha /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [/ QUOTE ]

  lagjja 5 blloku 2 rruga 55 pallati 34/2 ap 22 zip code 1023(kompiuterizim i plote)
  hmmm ne fakt sikur me tingelloka me bukur ajo forma qe ke marr per tallje /pf/images/graemlins/idea.gif
  mehalla ismail efendi nr 10 tirane perballe kopshtit ngjit me ate shpin e vjeter me qepic, vile 2kateshe /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. Albanian_Hottie

  Albanian_Hottie Primus registratum

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  sa po me pelqenka kjo ide.. Shyqyr mo .. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 13. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  Dje fola pak me nje administrator te nje kompanie private postare dhe nuk u shpreh fare entuziast per kete projekt.(mbase nuk ishte i informuar mire ne detaje) Ne thelb ky projekt dukej se i perkiste vetem Postes Shqiptare dhe jo kompanive te tjera, per aq kohe sa kodet ndaheshin ne baze te zyrave postare qe kishte PSH. C'ka do te thote Tirana ka 5 apo 10 zyra shteterore postare, po kaq kode do kete.
  Dje ishte Drejtori i Postes Shqiptare direkt tek Zone E Lire per te shpjeguar kete projekt, por une s'arrita ta ndiqja. Di te them qe nese keto kode nuk unifikohen per te gjitha sherbimet, projekti ngelet gjysmak.
   
 14. ameba

  ameba Forumium maestatis

  Re: Shqiperia me ZIP Code

  Normale qe kodet do te ndahen ne baze te zyrave shteterore postare por kjo nuk do te thote qe nje kompani private nuk mund ti perdore per tu orjentuar me mire neper qytet se sa duke hecur e cakerryer syte ku eshte shenja e rradhes per te orjentuar postjerin /pf/images/graemlins/winkwink.gif

  Vetem se une kam nje frike te madhe qe kjo gje do te shfrytezohet fuqijshem ne fushaten elektorale qe kemi perpara tani per Vit te Ri.
   

Shpërndajeni këtë faqe