Shqiperia ne Festivalin Europian

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga ilirjan, 10 May 2004.

 1. gab

  gab Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Me falni per gabimet ortografike por e shkruajta mesazhin shpejt,gjera qe ndodhin!
   
 2. fjorent

  fjorent Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Me vjen shume mire qe u perfaqesuam me Anjezen. Ne radhe te pare sepse ne kete menyre i tregohet vendi atyre racisteve shqiptare qe kane ngelur ende ne shpellat e Afganistanit te paemancipuar. Dhe se dyti sepse me vjen shume mire qe ne festivalin Europian nuk shkuan zhaba te tipit Mira Konci edhe pse vdisnin te shkonin. Keto zhaba edhe festivalet shqiptare me miq i fitonin. I lumte shqiptareve qe votuan Anjezen ne Ethet, i lumte organizatoreve qe e zgjodhen per te na perfaqesuar ne Europe. Kur isha ne Shqiperi degjoja nga disa zhaba te tjera te festivaleve tona te shitura fjale jo te kendshme per Anjezen. Xhelozia te ben te mendosh gjithcka, prandaj forca Anjeza qe e ka nderuar Shqiperine 1000 here me mire se ndonje shqiptar pseudoatdhetar racist qe mbase shet ndonje bashkeatdhetare neper rruget e Europes. Cfare mesimi i ke dhene ketyre shqiptareve Anjeza.....
   
 3. fjorent

  fjorent Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Harrova te them se kenga serbo-malazeze ishte madheshtore, e shkelqyer dhe duhet te fitonte. Per mua edhe Shqiperia duhet t'i jepte piket maksimale. Ne art nuk ka vend per nacionalizma te kote.
  Edhe tani qe po e degjoj ate kenge me pelqen shume. Eshte kenge qe te emocionon. Mbase dicka te tille duhet te kishte bere edhe Shqiperia.
   
 4. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  fjorent-vic, kenga e Serbise ishte e shplame fare, anakronike,e vjedhur, 99% e kengeve Serbe kane te njejten melodi.

  Te dhjevsha guston
   
 5. AnilaM

  AnilaM Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  kenga fiturse nuk me pelqeu fare ,por....sekongrafia ishte shum e bukur ,kjo ishte dhe arsyaja qe ajo fitoi,ky ishte mendimi i shum stacioneve TV.Pse mos ta merte ,sllavet i dyzin shtetesh,ja jepnin njona -tjetres.
  anjeza dha me te mire qe mundte, kishte nje ze fantastik intonacin i sakte , po ta keni vene re shumica stonuan gjate konkurimit,mendoj se duhet te zinte vend te dyte ose te tret.
  Po te kishte leviz i cik me shum ,pra ta shoqeronte kengen dhe me levizje ,te dukej me e gjalle ,ndoshta do te kishte fitu dhe me shum pike.
  Mos haroni se dhe vlersimi u bo si ja donte by**a secilit shtet.
  Megjithate per mu ishte e pelqyeshme,dhe i uroj suksese asaj dhe muzikes shqiptare
   
 6. fjorent

  fjorent Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Me behet qejfi qe te pakten nuk kam guston tende, dhe me behet akoma me shume qejfi qe me shume se gjysma e Europes bashkohet me guston time. Kenga serbo-malazeze eshte fantastike, aspak anakronike. Sa per e vjedhur edhe mund te jete, por duhet te tregosh se nga kush eshte e vjedhur se sa per te vjedhur ne shqiptaret jemi kampione.

  Dhe per te gjithe ata qe nuk e kane degjuar ende kengen serbo-malazeze apo ata qe mendojne se ja vlen ta degjosh ky eshte linku:

  Video: http://www.rts.co.yu/euro/pesme/lanemoje1.ram
  Audio:http://www.rts.co.yu/euro/pesme/lanemoje2.ram
  MP3 anglisht:http://www.rts.co.yu/euro/press/music/lanemoje-en.mp3
   
 7. Cruel_Intentions

  Cruel_Intentions Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  :lol: :lol: Jesus Christ!! ca do thoshte Vace Zela per kte koment.

  Diku me siper lexova edhe qe dikush i ish drejtuar Zhani Cikos si femer? :lol: :lol:
   
 8. rosela

  rosela Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  mendoj se prezantimi i anjezes ne festivalin evropian dhe ajo qe eshte me e rendesishme suksesi qe pati duke zene qe ne prezantimin e pare vend te shtate eshte krenari per ne. faleminderit anjeza....mendoj se zemrat e te gjithe shqiptareve rrihnin fort bashke me tenden duke formuar te gjithe se bashku nje flamur te mrekullueshem ndjenjash e krenarie ne ngjyrat kuq e zi.
   
 9. Antionline

  Antionline Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  J'adore, Kritika jote nuk eshte aspak e pranueshme, nisem nga postimi i pare qe te ktheva pergjigje, kurse tani po i ndan gjerat se ku ajo kishte mangesi, dhe po citon "ky eshte mendimi im" gje qe bere mire qe e permende. Tani besoj se fole me tamam sepse vure pikat mbi i, ta thash dhe nje here kjo eshte hera e pare qe Shqiperia del ne nje festival te tille dhe ndonje gabim mund te behet sa nga emocioni, ose nga ideja si do te me presin ne skene. Qe keshtu mundohu ta kuptosh kete gje. Performancen tende live se kam idene se si do jete por e besoj qe sdo te jete kurre ne nivelin e Anjezes.

  SLC,
  Mjere arti te vlersohet nga njerez si ju, po fundja shyqyr qe jeni nje pjese shqiptare andej dhe sja fershellen njeri.
   
 10. Cruel_Intentions

  Cruel_Intentions Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Per ta shpjeguar edhe nje here qellimin tim zoteri, nuk ishte per te share njeri. Njeri skam shar e perbuzur kurr ne jete qofte edhe armiku im me i keq. Mua me acaroi tej mase fakti qe Shqiptaret kenaqen me pak dhe ngren ne piedistal dicka qe esht "cka" dhe jo e mrekullueshme. Me vika keq qe ti nuk kupton faktin se un nuk kerkoj pak nga artistet Shqiptar por me shume pasi meritojm me shume. Per Krahasime te tilla te personit tim me te ti zotri nuk ke fare te drejte te besh, se pse....do doja ta kuptoje vet per te mos deshtuar ne argumentin tend.

  Un personalisht kam qen ajo qe ka kundershtuar cdo njeri qe perbuz talentin e asaj vajze, ngjyren, whatever..who cares...
  Por un nuk e kisha me te, ti akoma nuk e kuptove???? Paraqitja jone ne festival nuk ish vetem zeri i saj ne konkurs, por nje nje bashkesi elementesh qe per mua formuan dicka "cka"... Shko me lart edhe shiko se kush thash se kish per te fituar!!

  Nuk po flet me nje amatore, mos i interesoft kujt, por mos u merzit edhe ti, po te kishe eksperiencen time ne kete fushe, vitet e mia kushtuar muzikes, mbase me pak fat do mesoje edhe ti te mos mburrje mikun, por te zotin, ne art nuk ka mik!!!!

  -B
   
 11. Antionline

  Antionline Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  PO shikoj qe po flet me me seriozitet tani dhe kritiken po e ben sic duhet /pf/images/graemlins/smile.gif sikur te beje kritika te tilla pak me lart natyrisht do kishim folur ndryshe me poshte. Une nuk arrita deri ne ate pike qe te te akuzoj ty se ti po e shan dhe po e hedh poshte, une gjithmone perdora fjalen kritike dhe kjo ka ndryshim nga e sharja gje qe ti se bere, "pervec atije SLC" qe shajti i cik si shemtuar. Ti the Un personalisht kam qen ajo qe ka kundershtuar cdo njeri qe perbuz talentin e asaj vajze, ngjyren, whatever..who cares... me fal kete se kam lexuar /pf/images/graemlins/frown.gif nuk dua ta vazhdoj me tej e konsideroj te arsyeshme kritiken tende me postimin qe bere tani se fundi dhe e vlersoj.

  Gjith te mirat.
   
 12. gab

  gab Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  I nderuar J'adore!
  Vace Zela eshte nje artiste e vertete,modestia e saj arrin aq larte sa i hap rrugen dhe vlereson nje talent,kur them talent,them per Anjeza Shahinin.cdo artist i verte vlereson talentin,dhe pse ketu egziston egoja profesionale,por ketu s'ka vend te diskutohet.po rref shume larg me duket,mos jep kaq mendje ,respekto dhe te tjeret.Mos arrifte ndonjehere Anjeza te lexoj se c'shkruhet ketu ne forum per te,ku vete patriotet e saj,kane dale me shpate ne dore dhe e gjykojne,shikoni or te dashur dhe degjoni muziken qe ju pelqen,e mos percillni mesazhe te tilla .Nuk besoj se ndonje qytetar grek,e them kete se ketu jetoj,doli dhe shau Sakis Ruvas,perkundrazi,te gjithe ishin me te,kjo tregon taban,mbeshtetje,s'ka rendesi se c'lloj kategorie eshte ajo muzike qe na perfaqeson,prandaj beni detyren tuaj si shqiptare,per te qene sa me afer dhe me dashuri me njeri tjetrin,mos rrihni uje ne havan me shume se cduhet,se na doli boja per zotin.Mos kerkoni pike nga shtetet komshije,kur ne t ejejtet percmojme perfaqesimin tone.BYe bye
   
 13. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Bravo Anjeza. :thumbsup:
  Per Shqiperine ishte sukses edhe pjesmarrja ne kete festival.Vendi shtate na jep te drejten te marrim pjese direkt edhe ne festivalin tjeter.
  Per disa qaramane(qurramane) me duket se me mire do te ishte(per ata) te mos merrnim pjese fare,ose te dilnim andej nga vendet e fundit qe pastaj te thonin :ne jemi kot fare.
  Thojeni nje fjale te mire njehere pastaj llapni ça te doni(kritikat).

  Ps.e bejne mire Piro Dhima ,Luan Shabani e ndonji tjeter qe e mohojne qe jane shqiptare ,derisa nuk degjojne nji llaf te mire nga bashkeatdhetaret e vet mbase...mbase kane te "drejte".
   
 14. albana

  albana Lara Croft

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Ka njeri ndonje adrese ku mund te degjoj kengen?
   
 15. erdha-edhe-une

  erdha-edhe-une Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  tung tung te gjithve e posaqerisht Fjorentit sepse mendoi se ai ka plotesisht te drejte!
  Kije inatin falja hakun-fjala e urte popullore-vetem Serbija e ka perfaqesuar shtetin e vet ne menyre dinjitoze me kengen ne gjuhen e tyre nje kombinim fantastik te"modernizimit te popullores" dhe kjo nuk i pengoi aspak te plasohet ne vendin e dyte.
  Pse mos gjuha Shipetare apo gjuhet e shteteve tjera qe kenduan anglisht jane gjuhe me pak vler artistike se serbishtja-prezentoim Shiperin apo Ameriken ne atje!?
  Anjeza na perfaqesoi me dinjitet me zerin e saj (e komplimetuar nga te gjitha jurite)dhe prepotencen e saj imponuese qe rrall e shofim te shqipetaret kur perfaqesoin popullin e tyre-BRAVO

  Ps:kenga dhe veshja Bahhhhhhhhhh shpresoi se vitin tjeter do te jemi me IN
  Per fillim vendi shtate -pse jo!
   
 16. beshbossi

  beshbossi Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  ja versioni shqip:
  version shqip
  te www.eurovision.tv klik mbi multimedia lounge dhe mund ta degjosh anglisht!
  per albanen!
   
 17. Cruel_Intentions

  Cruel_Intentions Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Mir qe kam kohe te tepert te merrem me ty i/e nderuar (fat jot i madh).
  qe ja ke fut kot, kjo nuk diskutohet, por dhe koti ka nje kufi, ti ke vajtur matane. Te pakten do te respektoja minimalisht po te kishe kuptuar pergjigjen time. Ai koment qe karshi krahasimit tend te nje per mua "fillestareje" me PLOT talent (per mua anjeza esht vajz goxha e talentuar) me nje Artiste qe mban titullin "artist i popullit". DHe Kaq, c'llomotit me shume?!!! Egoja artistike, pfff...cfare egoje man?, ego koti, se gjysma e artisteve ne Tirane jan diletante pa as nje vit shkolle.

  Forumi ky esht!! manifestim ideshe te lira dhe ky ishte opinioni im i nderuar mik. Por ti ske te drejte te gjykosh patriotizmin tim nga hena. Afrohu pak me pak...pastaj gjyko, me fal i nderuar por cfare the me siper ngjajn me idete e nje njeriu ordiner qe vete pas turmes.

  Edhe ato krahasimet metaforike...geez, mi risparmio, her tjeter shprehu me disa te tjera me te pranueshme, psh krahaso Pavarotin me Molin, ose Inva Mulen me Bleona Qerretin.

  -B
   
 18. NYC_GUY

  NYC_GUY Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Kisha ndenjur larg kesaj teme , sepse shifja komente te tipit jevge , cigane etj etj . Megjithese nuk i kam lexuar te gjitha komentet me vemendje dy gjera do doja t ju thosha .

  Ajo vajza , jevge cigane apo cfaredo qofte perfaqsoi Shqiperine dhe bravo i qofte per vendin qe zurri . Mburruni me kaq dhe ishalla me mire heren tjeter .

  Ju lutem mos beni GAFA ta krahasoni ate me Vace Zelen apo ndonje figure tjeter te shquar te kultures tone .
   
 19. Louie

  Louie Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  Anjeza eshte kengetare e mire dhe eshte mire qe Shqiperia mer pjese ne evenimente te tilla, por eshte turp qe kenga ishte ne Anglisht dhe nuk kishte fare lidhje me traditen tone. Per mendimin tim ne duhet te tregojme nje pjese te folklorit tone ne koncerte te kesaj natyre. Ne duhet te marim shembull nga armiqte tane(Serbet) qe u prezantuan shume bukur ne festival.
  RROFTE SHQIPERIA
   
 20. gab

  gab Primus registratum

  Re: Shqiperia ne Festivalin Europian

  J'adore!
  Me vjen vertet keq qe e paske marre personalisht .Saper shprehjen"njeriu ordiner",ketu dua te mbash gojen shume,as te njoh e as me njeh,ti nuk e ke idene se kush jam une ashtu si dhe ti per mua,ketu po japim shkembime iderash,qofte edhe te kunderta qofshin ato,por jo te rendojme karakterin e njeri tjetrit,prandaj te lutem,mendohu para se te shkruash.Vertet fshihemi pas nje pseudonimi,por efekti eshte kaq i madh i nje mesazhi sa besoj ti e kupton.Nuk do zgjatem me rreth kesaj teme,boll komente jane bere,dhe me behet qefi qe paska shume mendime sido qofshin ato,po kini kujdes,mos ofendoni asnjeri,nuk kemi dale ketu te shajme njeri tjetrin,une besoj se eshte nje forum miqsh.
   

Shpërndajeni këtë faqe