Shqiperia ne konferencen e Londres

Diskutime tek 'Blogosfera Shqiptare' filluar nga Albforumi, 23 Oct 2009.

 1. Albforumi

  Albforumi Primus registratum

  Shqiperia ne konferencen e Londres

  [​IMG]
  Konferenca e Londres u hap me 17 dhjetor 191.Ketu moren pjese Fuqite e medha:Austro-Hungaria, Italia , Franca,Anglia,Gjermania dhe Rusia.Ne te do te vendosej per te ardhmen dhe per kufijnte e shteteve ballkanik. pas luftes Ballkanike.Nje vend te rendesishem ne konferencen zuri ceshtja shqiptare.Vecse, ketu nuk u moren parasysh te drejtat kombetare te popujve dhe parimi i vetevendosjes,por ai i pales fituese.Serbia, Mali Zi dhe Greqia, te perkrahura nga Rusia, u shprehen kunder krijimit te shtetit shqiptar, per copetimin e tij ne mes tyre ose per nje Shqiperi sa me te vogel.Ndersa Austro-Hungaria dhe Italia, per te parandaluar shtrirjen sllave ne Ballkan , perkrahen idene e nje shteti autonom ose te pavarur me kufijnte sa me te gjere.
  Qeveria shqiptare dergoi delegacionin e saj ne Londer, i cili i paraqiti Konferences , si pale jo e ftuar , nje momerandum.Ne te kerkohej qe brenda shtetit shqiptar te perfshiheshin te gjitha trojet me popullsi shqiptare.Por zeri i tij nuk u degjua.
  E ardhmja e Shqiperise dhe kufijnte e saj u diskutuan gjate ne Konference. Reth tyre pati qendrime te ndryshme dhe mosmarreveshje te medha.Fillimisht konferenca e Londres u mor me kufijnte e Veriut.Me 22 mars 1913 ajo vendosi per kufijnte veriore dhe verilindore. Ne kundershtim te prere me vullnetin e popullit shqiptar, u vendos qe Kosova dhetroje te tjera shqiptare ne veri dhe ne verilindje ti kalonin Serbise dhe Malit te Zi . Me 11 gusht Konferenca vendosi per kufijnte jugore . Kufiri shqiptar do te perfshinte brenda Korcen dhe do te dilte ne kepin Stillo ne perendim. Fati i Gjirokastres mbeti i pa percaktuar. Pjesa me e madhe e Camerise dhe vise te tjera shqiptare ne jug u shkeputen nga Shqiperia dhe i kaluan Greqise. Brenda vendit mbeti nje minoritet i vogel ne krahinen e Dropullit dhe te Delvines.
  Trojet shqiptare u copetuan ne menyre te rende. Vetem gjysma e trojeve dhe e popullsise shqiptare mbeti brenda shtetit shqiptar. Qeveria shqiptare dhe populli shqiptar i priten keto vendime me deshperim te thelle.Ata nuk u pajtuan kurre me kete copetim.</p>

  Ky artikull eshte marre nga: http://www.shqypnia.com/?p=180. Per me shume artikuj te ngjashem vizitoni: http://www.shqypnia.com/?p=180
   

Shpërndajeni këtë faqe