SHQIPTARET E AMERIKES

Diskutime tek 'Probleme te Emigranteve ne Diaspore' filluar nga susana, 14 Jun 2004.

 1. susana

  susana Primus registratum

  SHQIPTARET E AMERIKES

  PERSHENDETJE!!!!1
  JA U HAP EDHE NJE FAQE PER JU SHQIPTARE QE JETONI NE USA.TE GJITHE JU SHQIPTARE QE JETONI NE USA ME GREEN CARD,PA GREEN CARD SI DO QE TE JENI JU FTOJ TE SHKRUANI KETU.
  JA UNE SOT PO BEJ KETE PYETJE:
  CA MENDONI PER USA???
  SHUME SHQIPTAR NE SHQIPERI KUR JU THUA QE JETON NE AMERIKE JU DUKET GJE E MADHE(SIC ME DUKEJ DHE MUA KUR ISHA ATJE) DHE SHUME PREJ TYRE E DINE FUSHE ME LULE KETU.
  JUVA CA MENDIMI KENI???
  SI JU DUKET USA??????A JENI TE KENAQUR????
  NA SHKRUANI :wave:
   
 2. DFV

  DFV Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  Fjona megjithese ke jetuar vet ne USA, nga ana ekonomike eshte shume larte me Shqiperin tone, ketu te pakten per te ngren dhe per tu veshur nuk eshte fare problem, por per prindrit tane eshte teper e veshtire.
  Shpesh prindrit e mi merziten aq shume dhe thone
  - e cfare jete eshte kjo, pune- shtepi dhe shtepi- pune, ja do rrime edhe nja dy-tre vjet sa te rregulloheni ju dhe do ikim perfundimisht, por vitet kalojne dhe ata megjithese te merzitur perserisin refrenin qe ndoshta nuk do realizoht kurre.
   
 3. susana

  susana Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  DFV ,ne rradhe te pare faleminderit qe shkruajte.
  eshte e vertete qe usa eshte shumeeeeee me larte nga shqipria nga ana ekonomike,dhe kjo dihet.por ajo qe po them une eshte se kur isha ne shqipria mendoja se kur te vija ketu nuk do hasja kaq veshtirsi,dhe e di qe shume shqiptar atje e dine fushe me lule ketu. dhe une e di qe ketu nuk eshte aq e lehte,sidomos fillimi(si kudo),stresohesh se nuk njeh asnjeri,nuk njeh ligjet dhe rregullat ketu,nuk di ku te kerkosh ndihme.une njoh shume shqiptar ketu qe ne fillim nuk dinin ku te venin se nuk njifnin njeri,madje kane fjatur rrugeve dhe jane katandisur si mos me keq.
  nuk e di ca moshe ke ardhur ketu, se mbase ke qene i vogel dhe je ambjentuar shpejt.
   
 4. RAUL

  RAUL Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  fiona une nuk jetoj ne usa,por kom qen para dy muajsh ne ny,atje kom nje kushuriren time,kalova dy jave klas fare, tani ne cdo vend te huaj te jesh ka problemet e veta.
  si ato qe ke permendur me siper.
  fillimi eshte i veshtir ne cdo vend te botes,edhe une kur kom ardhur ne uk,me dukej nje vend i keq,nje vend pa prespektiv,por me kalimin e kohes,duke u mesuar me ambjentin,duke mesuar edhe anglishten,duke njohur njerez,cdo gje rregullohet.
  usa me te then te drejten me pelqeu jasht mase,ngaiher ma jep truri ta le anglin dhe te vij atje. shqiperia jon nuk rregullohet kurr fiona prandaj shrengoju shkolles,punes..se ta :smash: /pf/images/graemlins/smile.gif dhe lutju zoti qe je atje,se vere me lule eshte. :kiss:
   
 5. katina

  katina Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  PERSHENDETJE
  edhe une jetoj ne usa, kam kater vjet ketu dhe te them te drejten nuk me pelqen aq sa me pelqen shqiperia. edhe pse ketu mund te gjesh gjithcka "the land of oppurtunities" por prap si vendlindja nuk ka apo jo
  ju pershendes te gjithve ju shqipetaret e amerikes.pacim
   
 6. susana

  susana Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  mmmmmmmmmmmmm nice nice ja na mberriten shkrimet e para.thanks te tereve juve qe shkruajtet.RAUL,une nuk e di si eahte ANGLIA po dikur kisha degjuar qe eshte mire,po kohet e fundit kam degjuar shume veta qe ankohen dhe thone qe mos u qani nga USA. dhe une qe kisha ndernmend te vija ca kohe aty mbas shkolles,jam bere per ca :smash: :smash: :smash: .
  goce e urte eshte e vertete qe si shqipria s'ka po me ato kushte qe jane aty nuk jetohet.se po te ishte mire askush nuk merrte rruget e mergimit.ai vend zorr se behet.ketu jam dakort me ty RAUL :kiss:
  juve shqiptaret e tjeter ne usa nga jeni futur eee?? hajde ketu silleni koken!!!!!111 :thumbsup:
   
 7. Tironsi_NY

  Tironsi_NY Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  un u bona nja 6 vjet ne NY. Per tu merzit edhe do merzitesh ndonji her, po n pergjithsi mire esht, fushe me lule jo, po me Shqiprin s'krahasohet. Shqipria ka ate qe i njef te gjith e je rrit aty, po po te te pysin ku do te rrish Amerik apo Shqipri, them se ameriken do zgjedhin te gjith. Shqipria esht njish per pushime,po te rrish ne dimer atje ne balt e pa drita e pa ngrofje, nuk behet.

  Ishalla po shkoj n Tiran ket ver se kam ca koh pa shkuar.
   
 8. susana

  susana Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  TIRONSI NY jam krejt dakort me ty.flm qe shkruajte. edhe une mezi sa po pres te vije ne tirane kete vere te shoh si ka ndryshuar?????///
   
 9. Tironsi_NY

  Tironsi_NY Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  ishalla po shifena n Tiran atere, dhe mos merr kpucet e mira me vete se do te behen me balt. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. vitela

  vitela Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  Une kam dy vjet ne USA dhe me thene te drejten as me ka ngjitur fare. Ne fillim te muajit isha ne Tirane dhe kishte goxha ndryshime si per mire edhe per keq. Shpresoj te shkoj vitin tjeter prape se ketu ne USA me thene te drejten mua s'me shtyhet fare. I ka gjithe te mirat por si vendi dhe njerezit e tu nuk ka.
   
 11. blabla

  blabla Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  Meqe ju gjith qekeni "right of the boat" po ju jap opinionin tim si expert:
  nuk e kon thon kot ato pleqt tone qe amerika osht Ha-Mer ene -IK...DFV ka shum te drejt, ja u regulluam ne brezi i ri qe jemi edukuar ktu e kemi filluar pune "te mira"--po prinderit tone, ato no matter sa pare te kemi neve, lumturine e kan ne token e tyre (tonen) jo n'usa.
  Juve tjereve qe e pelqeni kaq shum usa-n do ju dali koka duke punuar, pasi t'keni bo i gjys leku athere do ju vij menja qe s'osht jet ktu..po do jet cik si vone.
  Kur kthehem nga pushimet n'evrope apo n'middle east, 2 muaj dua t'kthehem ne vete e ti ambientohem jetes ktu--jo se n'evrope nuk punohet, but te pakten edhe jetohet...contrary to here. Kush e zuri balten, po edhe per balten t'mer malli...per ca ste mer malli kur je ktu n'usa qe cdo gjo esht nje illusion..
   
 12. katina

  katina Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  jam shume dakort me ate qe the fiona edhe eshte shume e vertete...une e them kete sepse eshte shume e veshtire qe te normalizohesh ne nje vend te huaj dhe eshte shume e veshtire por shqiperia don edhe ca vite te rregullohet (ishalla)
  ju pershendes te gjithve
   
 13. Tironsi_NY

  Tironsi_NY Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  o hmmmm, po mir qe thua qe ktu pasi te punosh do te te vijn mendt, po ne shqipri pasi t rrish pa pun 5 vjet ca do besh? apo do gjesh pun ti direkt n shqipri? se rrogat 300.000 lek n muj si ke as per buk.
  Me mire vujm cik nga malli ktu sesa t vuash per buk n shqipri. Ti po ke lidhje n shqipri qe kan per t siguru ndonji pun persmari a ke ndonji n qeveri a me lek andej, atere je budalla qe ke ardh n amerik, po po s'ke gje andej amerika esht yll.
   
 14. susana

  susana Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  HMMMMMMMM jam dakort me ty,se dihet qe si atdheu yt nuk ka,se ketu prape i huaj ngelesh.por mos harro qe shqipria tani per tani nuk ka asnje prespektive.atje nuk jetohet se papunsia po rritet dita dites,ne jemi vet deshmitar per gjendjen atje,kur nuk ka drita dhe uje.se shoh shume shqiptare qe thone qe isha per pushime dhe ishte mire.po, shqipria eshte mire te shkosh ne vere per pushime dhe te rrish ca kohe .por te rrish per tere jeten me ato kushte??????? dhe te ishte aq mire atje athere ne tere qe jemi jasht pse nuk kthehemi????????
  flm qe shkruajte!!!!!1 :thumbsup:
  dhe ju te tjeret he ku jeni??????
  pa hajde jepni nje mendim ketu :smash:
   
 15. katina

  katina Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  o fiona nuk vje njeri ne qofte se do ti presesh me cekic...bej shaka
   
 16. susana

  susana Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  opo do vine ata se perndryshe :smash: :smash: ja kete kokes e kane.nje :kiss: :kiss: per gocen e urte dhe te tere ju qe shkruajtet!!!!!!!!!
   
 17. Tironsi_NY

  Tironsi_NY Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  hajde hajde, fiona e goca urte tu u puth. Prandaj s'vje njeri ktu, se dun me ju len cik privacy.
   
 18. susana

  susana Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  tiransi ny e shoh une qe te ngeli hatri ty se nuk te thashe nje :kiss: he ja se po te jap dy :kiss: :kiss: :lol:
   
 19. Tironsi_NY

  Tironsi_NY Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  yayyyyyy

  thank u, ma lexoke trunin ashtu si lexo gazeten /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. bona

  bona Primus registratum

  Re: SHQIPTARET E AMERIKES

  une per veten time kam 10 vjet qe nuk shkoj ne tirane. ato dite pushime( te gjata te lejuara sidomos nga shkolla e veres) qe kisha i kalova ne london. ato te shkrurtrat less than 10 dite du me shku ne canada e florida.
  ne diten e 10 mezi prita te kthehem ne NY.
  vdeksha une per NY tani ne vend.
  ca te doja zemra e shpirti i ke ketu ......nuk po them per stomacun por per shpirtin e menjen sidomos.
   

Shpërndajeni këtë faqe