Shtatezania false

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Holland2010, 3 Jun 2011.

 1. Holland2010

  Holland2010 Forumium maestatis

  Te gjithe kemi degjuar keto dite per Griselden.
  Shume aludime u ngriten dhe u rrezuan.
  Rastesisht lexova nje artikull qe po e postoj ne anglisht. kush ka vullnet dhe kohe mund ta perktheje.
  Vetem ky artikull e shpjegon te teren , ndryshe as versioni zyrtar i policise nuk qendron.
  te gjithe ata qe kan patur gruan 7-zane ose kane qene vete 7-zane e kuptojne qe nuk mund te mashtrohesh per 9 muaj me radhe.

  Me poshte ehste artikulli Gjykojeni vete.

  False Pregnancy (Pseudocyesis)

  Pregnancy can be an exciting time for the expectant parents-to-be. Sometimes, though, pregnancy doesn't end as anticipated -- with a baby. In rare cases, a woman (or even a man) believes she is pregnant, only to find out that her symptoms were caused not by pregnancy, but by something else entirely.
  False pregnancy, or pseudocyesis, is the belief that you are expecting a baby when you are not really carrying a child. People with pseudocyesis have many or all of the common symptoms of pregnancy, with the exception of an actual fetus. This condition is very rare, occurring in only one to six out of every 22,000 births. It is most common in women aged 20 to 44, although it can affect women of all ages.
  In rare cases, even men can have a false pregnancy. Some men experience a related phenomenon known as couvade, or sympathetic pregnancy. They will develop many of the same symptoms as their pregnant partners -- including weight gain, nausea, and backache.
  What Causes False Pregnancy?

  Doctors have been aware of pseudocyesis for centuries, but only recently have they begun to understand the psychological and physical issues that are at the root of the condition. Although the exact causes still aren't known, doctors suspect that psychological factors may trick the body into "thinking" that it's pregnant.
  When a woman feels an intense desire to get pregnant, which may be because of infertility, repeat miscarriages, impending menopause, or a desire to get married, her body may produce some of the signs of pregnancy (such as a swollen belly, enlarged breasts, and even the sensation of fetal movement). The woman's brain then misinterprets those signs as pregnancy, and triggers the release of hormones (such as estrogen and prolactin) that lead to actual pregnancy symptoms.
  Some researchers have suggested that poverty, a lack of education, childhood sexual abuse, or relationship problems might play a role in triggering false pregnancy. Having a false pregnancy is not the same as claiming to be pregnant for a benefit (such as for profit), or having delusions of pregnancy (such as in patients with schizophrenia).
  Symptoms of False Pregnancy

  Women with pseudocyesis have many of the same symptoms as those who are actually pregnant, including:
  • Stopping of menstrual period
  • Swollen belly
  • Enlarged and tender breasts, changes in the nipples, and possibly milk production
  • Feeling of fetal movements
  • Nausea and vomiting
  • Weight gain
  These symptoms can last for just a few weeks, for nine months, or even for several years. A very small percentage of patients with false pregnancy will arrive at the doctor's office or hospital with what feels like labor pains, but they will not deliver a baby.
  Tests for False Pregnancy

  To determine whether a woman is experiencing a false pregnancy, the doctor will usually evaluate her symptoms and perform a pelvic exam and abdominal ultrasound -- the same tests used to feel and visualize the unborn baby during a normal pregnancy. In a case of false pregnancy, no baby will be seen on the ultrasound, and there won't be any heartbeat. Sometimes, however, the doctor will find some of the physical changes that occur during pregnancy, such as an enlarged uterus and softened cervix.
  Certain medical conditions can mimic the symptoms of pregnancy, including ectopic pregnancy, morbid obesity, and cancer. These conditions may need to be ruled out with tests.
  Treating False Pregnancy

  When a woman believes she is pregnant, especially for a period of several months, it can be very upsetting for her to learn that she is not. Doctors need to gently break the news, and provide psychological support, including therapy, to help the patient with pseudocyesis recover from her disappointment.
   
  abs likes this.
 2. Holland2010

  Holland2010 Forumium maestatis

  Si mendoni mund te egzistoje nje MARIGO ne vitin 2011-te? me gjithe keto kontakte , e tere keto aparatura? Mos harroni se familja kishte zgjedhur edhe emrin edjalit nderkohe...
  Cfare fshihet? Une personalisht mendoj qe artikulli me siper i shpjegon te tera.
   
 3. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  po ekziston nje me ermrin griselda qe beri nje remuje te madhe dhe tmerroi te gjithe......
   
 4. Holland2010

  Holland2010 Forumium maestatis

  Si mendon ti Sweety si ka mundesi qe asnjeri nuk e zbuloi per muaj e muaj me radhe kete trillim? As burri as motrat psh ?
   
 5. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  por ai nuk ishte i martuar me te thjesht bashkjetonte dhe ajo i tha jam shtatzene dhe ai e mori ne fushate per te treguar se ishte familjar...dhe ka ne farmaci nje mjet qe e ve ne bark dhe e mbush me cfare te duash dhe te tregon shtatzene...
   
 6. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Muhabeti eshte qe kjo situate tregoi jo vetem problemet e te shkretes Griselde, po dhe te familjeve shqiptare me burra trima neper rruge e qe nuk dine te prekin gruan e tyre ne shtepi.
  Nuk e kuptoj si mundet te kesh te fejuaren shtatzene per 9 muaj e te mos i kesh perkedhelur njehere barkun apo peshperitur femijes.
   
  Jamie, abs and Sweety el like this.
 7. Slevin

  Slevin Forumium maestatis

  Per mua kjo i ka bere te gjitha me vet dije. Gjithe kjo zhurme, gjithe kjo sitaute dihej qe do zbulohej, pastaj edhe sikur te jete e bere apostafat normale do nxjerrin versionin qe ka shkalluar ose ka probleme. Eshte nje film 15 min ne Rober De Niro, njeri vret ca ti dali para edhe ne fund kerkon te dali i lire duke nxjerr probleme mendore... Une mendoj se ajo e ka bere kastile per nje fare hakmarrje kundrejte te shoqit... Te tjerat qe dalin pas jane vetem pralla e thene per te mashtruar opinoinin publik.
   
 8. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  shume zhurme per asgje....
   
 9. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Nuk i kuptoj keta meshkujt e sotem,pasi edhe pse eshte i fejuar vazhdon ta tradhetoje gruan e tij,dhe nuk pyet nese pret nje femije apo jo.Nga njera ane duan te bejne show te behen te njohur.
   
 10. kafka mister

  kafka mister Forumium praecox

  AI FEMIJ SKA NEN AS BABA
   

Shpërndajeni këtë faqe