Si behen akulloret.

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga assassino26, 29 Jun 2003.

 1. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Si behen akulloret.

  A di njeri te me tregoje si behen akulloret se e lashe rrogen duke honger akullore te behari,te rruga e Kavajes.
  FLM per pergjigjet
   
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Si behen akulloret.

  /pf/images/graemlins/laugh.gif ja nje pergjigje.


  P.s.Te jetoje dhe Behari jo vetem ti /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  Ta trashi qafen Behari me i llaf akoma... /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 4. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  Ndrysho vendin ku i ble akulloret dhe leje n'tako Beharin.Mundesisht bleji diku qe ti kete bere me qumesht te prishur,ne kete menyre do te dalin dhe nga qefi.
  Per akulloret si behen po te tregoj vetem gjysmen se aq di une.
  Gjeja e pare qe duhet ta kesh parasysh.
  1-akullorja behet nga qumeshti.
  2-sa me i mire te jete qumeshtiii aq me te miraaa behen akulloret.
  Europ-Europ-Europ.
  Receta.
  Hidhet qumeshti ne nji si kazan i shtojme dhe pak sheqer qe t'bohet i omël pra, pastaj lluku-lluku e lluku-lluku ......deri k'tu tek lluku-lluku e mbaj mend une se pastaj me ze gjumi.
   
 5. bimba81

  bimba81 Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  :eek: :eek: mistreco ceshte kjo recete mo?
   
 6. Re: Si behen akulloret.

  Ja si behen akulloret e mira:
  Marrim nje 250 lekesh te reja ,ia japim tetes ,dhe ajo na jep nje magnium duble cokolate /pf/images/graemlins/laugh.gif .Pastaj me e lepi ... /pf/images/graemlins/wink.gif ,dini te gjithe .... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 7. bimba81

  bimba81 Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  Tedo ku je mo na thuaj ndonje recete akulloresh se ketu vetem me i ble dikan :tipsy:
   
 8. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Si behen akulloret.

  Kam Patur disa receta akulloresh te cilat mund dhe ti besh ne shtepi kollaj fare por nuk po i gjej n bote se ka i kam ...Do kerkoj dhe do i vendos ...
   
 9. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  Moira me e lëpi akulloren ju femrat jeni mjeshtre ja keni marre doren,nuk lini asnji pik me piku e me ju bo pis me ate shenjen e bardhe qe len ..akullorja pra.
  Mu kujtu nji barsalete me akulloren po shkoj tek "Pak nga te gjitha" se ketu dal jashte teme.


  Trendy ajo lluku-lluku eshte akullorja ime.
   
 10. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  Gjith kto goca te bukra,vetem me e lepi dikan...Asnjona si jepka dum si bohet akullrja. /pf/images/graemlins/frown.gif

  Kush me trego si bohet i akullore e mire,ka i 500 per receten
   
 11. Ema

  Ema Goddes

  Re: Si behen akulloret.

  Pershendetje éPeshku!

  Akulloret kane receta te ndryshme.varet se me cfare deshiron ti besh dhe cfare deshiron ti shtosh.
  Bazat jane tre perberes:
  Qumeshti
  Niseshteja
  Vezet

  Merr nje liter qumesht dhe vere te ngrohet ne zjarr.Ne nje tigan zkuq me nje luge gjalpe dy luge niseshte ose edhe me pak nese e do me te holle dhe me levizje te shpejta hiqe kur te zverdhet pak.Kete e shtojme ne tenxheren me qumesht dhe me luge druri dhe zjarr shume te ngadalte perzjejme ngadale-ngadale derisa te trashet masa e perzier.
  Kur shihni se qumeshti vlon dhe masa trashur hiqe nga zjarri merr dy kokrra veze dhe shtoji pak te rrahura ne masen qe pergatitem kur te jete aq e ngrohte sa ta duroje gishti(jo e nxehte se mpiksen vezet).
  Ne kete pike merret kjo mase dhe i shtohet c'te kesh qef,arra te grita,pak kakao,fruta te thara e te grira ose kikirike apo bajame.Futen ne frullator dhe perzjehen derisa masa te behet si nje krem kompakt.
  Hiqet nga frullatori dhe futet ne kupa mundeisht te rrumbullakta dhe jo te cekta.Lihet ne frigorifer te akulli per 24 ore,pastaj nxirret,i shtohen fruta te fresketa sipas deshires dhe ruhet ne 4 grade celcius.

  ....Kaq!Te bofte mire!
   
 12. Re: Si behen akulloret.

  Po sheqeri mi.... /pf/images/graemlins/tongue.gif
  Pra i shtojme dhe sheqer... /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe 5000 lekeshi me takon mua :wave:
   
 13. bimba81

  bimba81 Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  [​IMG]
  ja nje akullore per peshkatarin :kiss:
   
 14. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  T'hongsha akulloren Trendy /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. Dullaloqka

  Dullaloqka Primus registratum

  Re: Si behen akulloret.

  me i bo dike ti lal
  po me e hongër di ti lal
  Akulloren? :goofy:
   

Shpërndajeni këtë faqe