Si behet Hasude e Pjekur ne furre........

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Petroninsja, 11 Sep 2003.

 1. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Si behet Hasude e Pjekur ne furre........

  Di njeri receten?
  Se me ka shku mideja keq fare... /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 2. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Si behet Hasude e Pjekur ne furre........

  Eeee çna kujtove hasuden ti.Pse mi u boka hasudja e pjekur ne furre,boje mi ne tenxhere ç'te duhet furra,apo t'ka marre malli me i von flaken shtepise.
   
 3. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Si behet Hasude e Pjekur ne furre........

  Ene mu me ka shku mendja shume /pf/images/graemlins/frown.gif Por s'me kujtohet mire. Po shkruaj receten me sa mbaj mend mbase keshtu kujtohen keta te tjeret.

  1- Gjyse kile sheqer.
  2- Gjyse kile niseshte.
  3- 6lug gjalp.
  4- 3 kokrra arra.


  Ne nje tigan hidhet gjalpi dhe sheqeri. Perzihen deri sa skuqet mire sheqeri. Ne nje tas qelqi hidhet niseshteja me 1/4 uje. Perzihet mire e mire dhe i hedh ne tigan siper sheqerit. Perzihen ende mire te gjitha. Nderkohe ne nje tas tjeter pastrojme mire arrat dhe i shtypim. 3 minuta para se te heqim nga zjarri hedhim arrat.

  pS: Per ne furr s'di gje una /pf/images/graemlins/frown.gif E shtime ne nje tepsi dhe e lem duke u ftohur. Pritet sipas deshires.


  pSss: Kaq mbaj mend une ne mos gabofsha.
   

Shpërndajeni këtë faqe