Si mund ta patentoj idene time?

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga Gerberjes, 25 Feb 2016.

 1. Gerberjes

  Gerberjes Primus registratum

  Une mendoj qe e kam nje ide te shkelqyer qe nuk eshte bere me pare dicka e tille, andaj isha i interesuar qe ta shikoj mundesine e patentimit. Nuk gjeta ndonje info tjeter pervec kesaj nga Hajdin Sejdia. Mirepo nuk po e di se a ben qe te patentohet perderisa aj0 eshte ne fazen ideore dhe nuk eshte e realizuar. Poashtu realizimi i saj do te merte shume kohe dhe investim.

   
  Dreamer likes this.
 2. Lesdon

  Lesdon Primus registratum

  manfredmuller likes this.
 3. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Idete nuk mund te patentohen, dicka e tille nuk ka kuptim. Nje ide eshte nje mendim dhe eshte absurde te flitet per patentimin e mendimeve.

  Patentat kane te bejne me shpikjet, me implementimin real te dickaje, qofte kjo dicka edhe nje ide. Potencialisht, e njejta ide mund te implementohet nga cdo njeri sipas nje menyre qe eshte e vetme per cdo njeri. Cdokush prej tyre mund te patentoje menyren, mekanizmin e tij, por nderkohe te tere jane duke u marre me te njejten ide.
   
 4. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  Perkufizoje fjalen Patentoj.

  PS: Me falni per injorancen.
   
 5. lojrafationline

  lojrafationline Primus registratum

  Ne momentin qe ke nje ide e implementon ne nje produkt dhe pasta licensen produktin, apo regjistrohesh per copyright nqs eshte dicka e shkruar.
   
 6. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Gjashte cifute qe ndryshuan historine.

  Moisiu tha: E gjitha eshte LIGJ.
  Jezusi tha: E gjitha eshte DASHURI.
  Marksi tha: E gjitha eshte PARA.
  Rokfeller tha: E gjitha eshte TREGETI.
  Frojdi tha: E gjitha eshte ne KOKE.
  Ajnshtajni tha: E gjitha eshte RELATIVE.


  El
   

Shpërndajeni këtë faqe