Si mundem te studioj ne Gjermani?????

Diskutime tek 'Rrjeti i Studenteve Shqiptare ne Bote' filluar nga x-e-n-i, 21 May 2004.

 1. x-e-n-i

  x-e-n-i Primus registratum

  Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  --------------------------------------------------------------------------------
  A mundet ndonje student me me tregu se si ka shku ne Gjermani me studiu pra cili eshte ai Universitet i cili e ka pranu dhe ku gjendet apo cilet Universitete i pranojne studentet e huaj te cilet nuk e dijne gjuhen gjermane..
  Dhe si ka ardh deri te pranimi i tij,pra regjistrimi i tij ne Universitet,,marrja e vizes studentore etj......
  Faleminderit per mirekuptim!!
   
 2. nuk_e_di

  nuk_e_di Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  ka shume universitete qe pranojne studente qe nuk dine gjuhen gjermane dhe per kete fakt ata ofrojne nje vit (vitin e para) ne anglisht per te te dhene mundesine qe te mesosh vete gjuhen gjermane. Ne pergjithesesi nqs do te kesh shanse te per tu pranuar duhet te dish gjuhen gjermane dhe te japesh nje provime qe quhet DSH
   
 3. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Shumica e bursave per ne Gjermani kalon nepermjet ketij institucioni, qe te gjithe e njohin si DAAD, me poshte ke webpage.
  Gjithashtu, universitetet e ndryshme mund te te sugjerojne per burime bursash te ndryshme.

  http://www.daad.de/de/index.html
   
 4. kastriot

  kastriot Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Varet nga Fakti qe je ne gjendje vete finanzohesh apo jo!
  Ne qofte se po mund te besh nje kerkese per tu pranuar ne nje kurs nje vjecar te gjuhes. Me te marre pergjigje positive shkon dhe e merr pa pengese nje vize per studenta tek amb. gjermane(po nuk tu turren te babeziturit per te te zhvatur ndonje leke /pf/images/graemlins/wink.gif ) Me pranimin e kerkeses te rezervohet e drejta per tu strehuar tek banesat e studenteve (qe kushton simbas rastit nja 150 euro ne muaj) dhe keshtu vazhdon me tej.
  Cdo Universitet ka nje "Ausländeramt"(dmth. zyren per te huajt) qe merret me kerkesat e tilla.
  Anglishtja nuk eshte kusht por nje favor per ty vete.


  :smash:
   
 5. Archi

  Archi Forumium praecox

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Po c´te duhet te studiosh ne Gjermani, po nuk dite gjermanisht.

  Edhe nxenesit e fillores (e kam fjalen per te huajt, qe nuk dine asnje fjale gjermanisht) eshte shume e veshtire, pale per studente universiteti. Vetem sa te harxhosh paret kot.

  Ne Gjermani studimi eshte falas, edhe librat i merr prape falas borxh nga fakulteti, por bursa studimi per te huajt nuk ka. Te gjitha shpenzimet e jeteses te duhet ti heqesh vete. Biles kusht per marrjen e lejes se qendrimit, e cila zgjatet cdo vit, eshte te kesh nje llogari bankare ku ata te shohin, qe cdo muaj rrjedh nje shume jo me e vogel se 650 euro, perndryshe nuk te japin lejen e qendrimit dhe pastaj adé me gjithe studimet.

  Ah se mos harroj, as mos e co neper mend se mund te sigurosh leje pune, ajo lloj leje qendrimi ta ndalon punesimin, vetem nese punon ne te zeze, por eshte e veshtire qe te gjesh nje pune te zeze dhe po te kapen, pasi te kesh paguar nje gjobe te majme (5 000 deri ne 500 000 euro)harroje Gjermanine dhe qendrimin ne te.

  Pra, te studiosh ne Gjermani eshte e mundur, por vetem nese je i pavarur ekonomikisht dhe sigurisht te kesh plotesuar kushtet e pranimit per ne Uni ose ne Fachhochschule.
   
 6. Mail

  Mail Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Shikoni kete faqe interneti http://www.iha-info.org/germany

  Aty ka shum informacione sesi shqiptaret mund te studjne ne Gjermani madje kjo organizate i ofron atyre qe duan te studjojne ne Gjermani te tera dokumentat dhe informacionin qe i nevojitet.
   
 7. Archi

  Archi Forumium praecox

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Une e lexova me kujdes kete faqe dhe jam shume skeptik ne lidhje me qellimin e kesaj organizate.
  Pa iu futur me hollesi te tjerave, ajo qe me beri fillimisht skeptik ishte pyetja:

  "Perse nje organizate i jep vetes titullin asistence humanitare dhe kerkon 5 000 € per nje sherbim i cili garantohet falas nga shkollat gjermane?"
   
 8. stil

  stil Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Nuk e di a te duhet akoma informacion per te studiuar ne Gjermani apo ne nje vend tjeter, por para nje jave ka dale nje artikull ne Gazeten Express, ne rubriken e perjavshme (cdo te premte) te Rrjetit ASAN, "PROCEDURA DHE APLIKIME" i cili thoshte cdo gje ne lidhje me aplikimin per te studiuar ne Gjermani. Nuk e di nese eshte e botuar edhe ne faqen e ASAN www.iliriarberi.com/ASAN por nese kontakton me asankontakt@yahoo.com ata duhet ta kene patjeter si material.

  Suksese.
   
 9. GrifshAAA

  GrifshAAA Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Nese doni tekstin per aplikimet ne gjermani, me thoni sepse kam nje kopje te saj! /pf/images/graemlins/wink.gif
  Eshte procedure shume komplekse! Duke filluar qe nga zgjedhja e deges qe deshiron te studiosh deri ne perfundim (marrja e vizes!). Prandaj per mendimin tim duhet pare pakez me qarte cdo gje!
  Gjithsesi kush do tekste ne lidhje me kete gje, mjafton te thote /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Pershendetje
  UnE!
   
 10. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  per nje kurs gjuhe gjermanishte cfare duhet bere ??

  flm
   
 11. @d@

  @d@ Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Per cilin shtet e do ? Per ne Austri te duhet te regjistrohesh ne Universitet si student i rregullt dhe paguan nga 378 euro per cdo semester. Nese nuk je i regjistruar, si student i jashtem mund te ndjekesh kurse por, paguan reth 750Euro per semester.

  Dokumetat per tu regjistruar nese nuk i di thuaj se ti postoj!


  :wave:
   
 12. Guest

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Varet per cfare Kursi behet fjale dhe ku ndodhesh ti..
  Nese do te kryesh nje Kurs Veror dhe ke pak njohuri ne gjuhen Gjermane,do te te sygjeroja te shihje Linkun e meposhtem,ku ke informacion per Veren 2006.

  http://www.zuv.uni-heidelberg.de/AAA/ifk/english/index.htm

  Nese ke mundesi qendrimi ne Gjermani,nuk eshte e thene ta kryesh Kursin,vetem neper Universitete..
  Ka mundesira neper Volsschule,qe kane cmime shume me te leverdishme.
   
 13. stil

  stil Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  Po me pyeste dikush cilat jane Universitet me te mira ne Gjermani per Ekonomi.

  A ka ndonje adrese web-i ku mund te gjenden te klasifikuara universitetet?

  faleminderit paraprakisht.
   
 14. sadatt

  sadatt Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  hi..a ka mundsi dikush me mi dergu informacionet e nevojshme qe jan sa i perket studmit ne gjermani?

  do t'isha shum falenderues
  Sadatt-@hotmail.com
   
 15. sadatt

  sadatt Primus registratum

  Re: Si mundem te studioj ne Gjermani?????

  GrifshAAA..a kish pas mundesi t'mir dergosh informacionet qe i paske per studime ne gjermani??
  flm nese ma kthen pergjigjen..
  kalo mir : Sadati
   
 16. fissi

  fissi Primus registratum

Shpërndajeni këtë faqe