Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga philly_fier, 3 Mar 2008.

 1. philly_fier

  philly_fier Primus registratum

  Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Hey..
  Une sapo u regjistrova ne kete forum dhe po me pelqen. Une jetoj ne USA, Philly, kam 4 vjet ketu. Ne amerike nuk eshte shume i rende racizmi sic eshte ne Italy apo Greqi. Por doja te ndaja me ju dicka qe me ndodhi ne pune. Nje klienti imi me dergon email ne pune, dhe pervec te tjerave thoshte ne email:

  Finally, allow me to give you a piece of cultural advice which might make your life a bit more enjoyable as a guest in our country. When speaking on the phone in the United States to a native-born American, if you don’t smile you give the impression that you have no idea of proper American etiquette, have no desire to learn about it and you perpetuate the stereotype of foreigners as being poorly educated and rude.

  Si do reagonit juve?
   
 2. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Ik e pirdhu o plak matuf.
   
 3. nirvana_m

  nirvana_m Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  ma perktheni i cike se une vetem shqip flas :S
   
 4. philly_fier

  philly_fier Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  haha doja ta thoja ate dhe shume te tjera..por ishte marredhenie pune dhe nuk mund te perdorja ate gjuhe.
  Por duhet ta pranoj qe kjo ndodhi javen e shkuar dhe une akoma jam me nerva
   
 5. ismaili

  ismaili Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  mos e mba menjen aty se plera ka gjithandej
   
 6. philly_fier

  philly_fier Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Yeah I guess ke te drejte..
   
 7. ere

  ere Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  po mire c'lidhje ka kjo me shqiptaret?
   
 8. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  e vertete ç'lidhje ka kjo me Shqiperine?!!!

  mendoj thjeshte se eshte nje kompleks i ngelur ( per ne)...ngaqe vime nga nje vend i vogel dhe i varfer, detyrimisht jemi te paedukuar (mendojne ata)...

  une s'do ta kisha marre ne shkalle te pare kete mail...do isha menduar mire dhe nese vertete mua do me mungonte diçka ne sjelljen time...do ndryshoja...me pelqejne njerezit qe te thone te verteten qofte edhe e hidhur /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif

  them se amerikanet e kane kete mentalitet, jane shume me te drejteperdrejte se evropianet qe fshihen pas diplomacise por qe e mendojne ndoshta te njejten gje...ok nese ti e ke marre per fyerje, me siguri duhet ta kesh bere balte, ne telefon e kam fjalen...( ndryshe nuk mendoj se ky person me gjithe edukaten qe ka mund te dergoje nje mail te tille duke ditur gjithashtu qe njerezit ne Amerike per me te voglen gje i drejtohen gjyqit dhe avokatit)

  Eshte e vertete qe personi me te cilin ti flet ne tel nuk te sheh...por dallohet menjehere zeri ose menyra e te folurit nese ti je e qeshur dhe e sjellshme...ose gjithe nerva dhe qe perton te pergjigjesh...(ok keto rreshtat e fundit s'ishin per ty personalisht e solla si shembull mos me keqkupto)
   
 9. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Jo mi. Ashtu t'kan thon ty e?

  N'kët rast nuk mund tê prononcohem por ka stronzo sa të dush që morin përsipër gjona që nuk i takojn ne munohen me përgjithsu qefet e tyne n'gjith popllin mikpritës, në rastin në fjalë, amerikan. Ne kur thot që amerikonve i pëlqe që bashkbisedusi ti qeshi n'telefon mu m'duket içik si pordh syfyri se un mund të njoh disa që nuk i bohet von a qesh a qan ti n'krahun tjetër të telefonit. Masnej, duhet me ftillu se kush o i ardh e kush o venali n'Amerike se me sa di un nuk ka shum venali kshuqë ai matufi i e-mail-it nuk ka qen tu fol për popllin amerikon po për popllin ka vje vet (ka shum mundsi t'ket qen anglez në origjinë).

  Por nejse, kur dikush të ve në dukje statusin tënd në një vend të huaj edhe nën pretekstin e ndihmës apo mirësjelljes un personalisht ja thom simas rastit e simas qefit go fuck yourself, vas chier, ik ëre pirdhu.
   
 10. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  ooooo noooo s'jam dakort,

  Goca Fierake thote: "nje klienti im"...me vjen kjeq, me vjen shume keq...nje klient eshte mbret, edhe ai qe shkon blen nje coca cola ne Mc Donald 150kg njeri, qe s'di gje tjeter ne jete perveç hamburgerave, me vjen keq...duhet ti BUZEQESHESH... e di nuk eshte e drejte..por keshtu eshte...dhe qe mos te kesh pblm ne pune eshte me mire te qeshesh e te jesh e sjellshme se sa te zihesh me te gjithe, une e kam provuar vete...jo me larg se sot paradite...ketu s'ka asgje raciste...eshte kapitalizem i kulluar, duhet te luajme me rregullat e lojes, s'ka rendesi origjina, s'ka te beje fare them une!
   
 11. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Shume negativisht, nacionalisht isht isht! Bohem me nerva
   
 12. philly_fier

  philly_fier Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Yeah thats right. NQs dikush ne dyqan, bar apo kudo me flet ashtu, di une se ca te bej.
  Por ai punon per nje kompani qe kompania ime bene biznes. Dhe megjithese ai ishte shume ne gabim, dhe shkeli kontraten qe kishim.Ai nuk kishte piken e arsyes te reagonte ashtu, sepse sjellja ime ishte profesionale, nuk ishte "lovely" but you know what, ne pune nuk ke per detyre te behesh "lovely", ke per detyre te jesh profesionale. Dhe ai e beri kete sepse ne pergjithsi ketyre u vjen inat kur vijne njerez nga vende te tjera dhe kane punera me te mira se ata. Ky "miku" im eshte thjesht nje bookkeper dhe nuk i erdhi mire qe nje i huaj ti tregonte ca te bente.
   
 13. antip

  antip Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  I them: "I shajt ai qe shan" /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
   
 14. SyriKalter84

  SyriKalter84 Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  une acarohem aq shume kur dikush shan shqiperine se jam gati ta vras ta rrah, o zot ska llaf ta pershkruaj cmund ti beje nje personi qe shan Shqiperi, kuptohet gjithmone e ngre zerin shume ne favor te shqiperise e mbroje me shume fanatizem dhe them se nuk me durohet sa te vete prape se me ka marre malli. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif kur me shajn Shqiperine behem e keqe si nena per femin, sidomos kur shajne fierin /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
   
 15. spartan00

  spartan00 Forumium praecox

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  lol

  S'me ka rastis ta shajne Shqiperine ne sy tim , por edhe nese ndodh rri i qete e nuk them gje se me u zene me njerez pavler s'ka ndonje perfitim :S
   
 16. ere

  ere Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  fjerake po ky per cfare arsye te shkruajti ate email? se besoj se ta ka shkruajtur pa asnje arsye?
  une kam 9 vjet ne uk dhe ska ber vaki tme ofendoi ndonje vendas e tme tregoi cte bej ashtu kot
   
 17. zoulou

  zoulou ElB@S@N

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Do me vinte inat dhe do ta mbroja me fjale nqs shajne
  Shqiperine ne prezencen time ....
   
 18. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  tani me thene te drejten fare une per veten time, shpesh e kap veten duke e share shqiperine, po ama me degju ndonje me ma share e mbys fare...
   
 19. Agolli

  Agolli Primus registratum

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Kshtu, shkurt..reagimi im do ishte GADAF mos shaj!perndryshe ta kendoje kengen buuum e baaaam, jetoj kuq e zi!
   
 20. studenti100

  studenti100 Forumium praecox

  Re: Si reagoni kur dikush shan Shqiperine?

  Finally, allow me to give you a piece of cultural advice which might make your life a bit more enjoyable as a guest in our country. When speaking on the phone in the United States to a native-born American, if you don’t smile you give the impression that you have no idea of proper American etiquette, have no desire to learn about it and you perpetuate the stereotype of foreigners as being poorly educated and rude.


  Pergjigju:

  I deeply thank you for your precious advice. I appreciate your concern about stereotypes being created by a few narrow minded people in this country. Luckily, there are people of your likeness in character who are willing to fight these occurrences, wherein a single gesture like smiling or lack thereof creates stereotypes of foreigners being uneducated and rude. Next time when conducting strictly business matters I will be on the watch out for this kind of people and give them more than a fake smiling, I will invite them to drink a cup of coffee with me in hope of enriching their poor uneducated opinion for other foreigners. If you know someone among this sort of poor judging people, let me know. I would really appreciate it since as you said it would make my life easier when I know with what type of person I am dealing with.

  Thank you.

  Regards,


  P.S.: Mos e vrit mendjen shume, ka lloj lloj njerezish si nga vendasit dhe te huajt. Gabimi me i madh eshte t'i pergjithesosh keta njerez me njerezit e tjere qe kane me shume edukate.
   

Shpërndajeni këtë faqe