Si ta kuptoni nese celulari juaj eshte nen pergjim.

Diskutime tek 'Mistere, Konspirime, Kuriozitete' filluar nga Thamina, 29 Jun 2015.

 1. Thamina

  Thamina Papirus rex

  [​IMG]
  Rruga zyrtare që mund të ndjekë një individ për të kuptuar nëse i përgjohet apo jo telefoni fiks ose ai celular, është kërkesa pranë kompanisë që ofron shërbimin. Sigurisht që një përgjigje mund të vijë dhe standardi i pritshëm i kësaj përgjigjeje mund të jetë: Përgjimi i numrit tuaj telefonik bëhet vetëm me urdhër të gjykatës shqiptare. Po vetë, a mund të kuptoni nëse ju përgjohet telefoni? Po, në media të specializuara ndërkombëtare raportohet se ka disa shenja që tregojnë se telefoni juaj mund të jetë duke u përgjuar.
  Përsëritja e zërit apo jehona
  Telefoni juaj ndoshta përgjohet, nëse ju konstatoni se zëri juaj dhe/ose i personit tjetër në thirrje, përsëritet. Nëse kjo ndodh rregullisht në çdo telefonatë që kryeni, ndoshta telefoni juaj është duke u përgjuar.
  Pasi keni mbyllur telefonin
  Kur mbyllni një telefonatë, nëse dëgjoni zëra edhe disa sekonda pas mbylljes së telefonatës, është një sinjal përgjimi.
  Bateria e nxehtë e celularit
  Në qoftë se bateria e telefonit tuaj celular është e nxehtë ndërkohë që ju nuk e keni përdorur telefonin në disa minuta të mëparshme, ndoshta telefoni juaj është duke u përgjuar.
  Shenja të jashtme në celularin tuaj
  Në qoftë se shikoni që drita e ekranit të telefonit tuaj celular ndizet pa e hapur ju, kjo tregon se ndoshta dikush po punon duke bërë transferim të dhënash nga telefoni juaj, ose edhe po ju përgjojnë.
   
  joetisti_ likes this.
 2. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Dhe te gjitha kto jane mashtrime.
  askush nuk mund te dalloj kur vihet ne pergjim
  1.Perseritja e zerit apo jehona vjen si pasoje ose e interferencave ne rrjet ,pikut te ngarkeses, mosmbulimit nga valet ne zonen ku ndodheni.
  2.kjo nese ndodh dijeni se ne kompanine tuaj ka probleme routimi te thirtjrve....gje qe ndodh shume rralle edhe nese.
  3&4 jane dy gjera te paqena ...thjesht me llogjike po flasim per pergjim linje apo cfare?
  Ska sesi pergjimi te japi probleme ne pjesen e aparatit. Nese pergjohet (dhe kjo behet vetem me urdher prokurorie) vihet ne pergjim aktiviteti juaj....jo pjesa posteriore e aparaturave.
  telefonin mund ta nderroni ne cdo telefonate, eshte numri ai qe gjurmohet.
  mos harroni se kjo eshte nje kosto shume e madhe per nje kompani
  shnet e mos u merrni me vogelsira vetem nese jeni individ te skeduar e merreni me vepra kriminale ath po...prokuroria ju pergjon por ju nese nuk keni bindjen ,nga telefoni juaj asnjehere sdo kuptoni asgje
   
  Dreamer and Balahk like this.
 3. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Sot eshte shume kollaj te pergjohet tel, dhe s'ka te beje me lejen e prokurorise fare. Ashtu sikurse dikush te hyn ne pc- te hyn edhe ne tel sot....Prb eshte qe edhe nese e kupton , veshtire eshte te besh dicka ne lidhje me te.. thjeshte hudhe/mbyll numrin sa me shpejt.
   
  Dreamer likes this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  une kam hall se duke me pergjuar marrin vesh qe e dua akoma...
   
  Dreamer likes this.
 5. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Edhe ne pc edhe ne tel per te ta pergjuar me ane te viruseve duhet qe ti te aprovosh nje file.
  ne tel mund te marresh kontentin ...gjithe cfare poseidon,por jo te te rregjistrohen telefonatat dhe te degjohen nga jashte tdlefonit tend
  gjithsesi forumi paska mjeshtra (hackera) lol
   
 6. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  O e gjithanshme ndaje mendjen te hyjne ne tel apo ne numer....se sugjerimi yt me hudh numrin bie ndesh me ate ca ke thene me siper per aksesimin ne tel!
  Dhe pergjimi/rregjistrimi i thirrjeve apo kontenti i sms behet vetem me urdher prokurorie. Dhe kur kjo ndodh ne shqiperi patjeter qe kshu ndodh ne bote...mendoj.
  e sa per hackerat se besoj atyre i referohesh...lexo pak me teper dhe do kuptosh me shume
  mos ki manine vetem te kundershtosh sepse sa per ligje jam fort mire ne dijeni

  Hajt shnet
   
 7. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Tel sot per sot eshte me i lehte te pergjohet jo vetem ne forme zyrtare gje qe sdo ta kuptonte askush qe po e pergjojne por edhe ne forma te tjera ilegale le te themi..
  Marrim shembull tek Os Android. Egzistojne shume menyra qe me ane te nje sms tel te shkarkoje nje program te padukshem* qe ngarkon ne nje vend te posatcem te gjitha data qe tel ka ne te duke filluar Nr tel, sms Foto dhe rregjistrime te te gjitha telefonatave etj etj dhe kjo gje per jo expertet* do ishte pothuajse e padukshme do sdo binte asnjehere ne sy.
  Ka shume e shume forma qe nuk po i citoj qe te pergjohet dikush sidomos sot me tel e e viteve te fundit duke filluar nga Symbian qe ne 2002 e deri tani me Ios Android etj etj
   
  -Zana- likes this.
 8. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Je totalisht konfused me veten tende , e plus shumicen e rasteve kur me Ben quote ... E Ben per hir te egos tende Jo qe jep nje argument ku mund te te diskutoj mbrapsht .... Ku Jo Vetem e kthen temen personale nga forma/menyra se qysh shkruan Por sjell edhe nje energji negative pothuajse ne c'do shkrim Apo quote qe Ben .

  Nese nuk me kupton qarte , Mundohu ta kthesh koken ne krahun tjeter .. Lol

  Thjeshte nje nr , pa trupin pra tel eshte Asgje ... Te duhet tel per te vene ne Pune nr , per ta pergjuar etj etj , pra Ecin bashke .. Kshu e kuptoj une gjithsesi, e ne lidhje me urdher at/ligjet prape ngele po ne ate boten tende .. Sa tel pergjohen sot me urdher Apo pa urdher nuk je ne gjendje ti argumentosh ti .. I vetmi ndryshim I atyre pa urdher shteti eshte qe nuk mund ti perdorin si prove nese ju duhet ne nje gjyq pshm ndryshe nga pergjimet zyrtare ku Kane lejen nga shteti, Por Jo qe nuk pergjohen /mund ti quash hackera se kshu quhen edhe ne rastet zyrtare .

  E c'fare pretendon te argumentosh me shkrimin tend ? Qe paske dijeni per ligjet ? Lol

  Hajt shendet
   
  Last edited: 30 Jun 2015
 9. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  po pra ekziston mundesia por vetem nese ti pranon ben aprove dicka qe kerkon nje konfirmim.
  ja po te jap une nje numer dhe ma bej kete qe thua ti.
  Ekzistojne programe te tilla , por qe survejojne telefonin ne vetvete, pra cdo gje ruhet aty ne brendesi te telefonit dhe ti mund ti degjosh apo lexosh vetem nese ke akses ne telefonin e personit fizikisht apo virtualisht.
  Teknologjia eshte shume hapa para nesh por nese do dinim ti perdornim sic duhej nuk eshte aq e lehte sa mendoni pergjimi....gjithsesi gjithkush e di
   
 10. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  1.Nje numer (Sim Card ) pa telefon eshte asgje ,sepse nje telefon me kodin IMEI qe ka , eshte subjekt pergjimi /identifikimi ne cdo moment. Por ajo cka po flasim eshte pergjimi i aktivitetit qe zhvillohet, dhe jo gjurmimi per te identifikuar me ane te cells vendodhjen e nje telefoni.
  2.Telefona me urdher shume me pak se sa ti mund te mendosh , dhe kjo sepse ligji e percakton shume qarte arsyen se perse duhet te vihet ne pergjim. Nderkohe qe te shpeshta mund te jene kerkesa per identifikim te numrave ne perdorim -keto jane dy kerkesa te ndryshme.
  3.Argumentoj mbi baza njohurish dhe jo mbi baza fjalesh te thena te cilat kane per qellim te friksojne dhe ti mveshin njerezit me pasiguri te kota. Shume njerez mendojne se kompanite e kane procedure qe te pergjojne abonentet.... nderkohe qe po te jap nje info meqe e kerkove.
  Faturat/Bills te abonenteve me ligj duhet te ruhen deri ne nje periudhe 3 mujore (detajet/tabulatet) , nderkohe qe sms (te scriptuara) ruhen ne data base deri ne 5 muaj, me pas eshte shume e veshtire te rikuperohen dhe te perdoren apo edhe ti mundesohen prokurorise.
  4.Cdo gje qe eshte e perdorshme ne rast se eshte e dokumentuar , pamvaresisht menyres si eshte nxjerre si info.
  nje person mund ta kete marre kete info ne forma te ndryshme , por per aq kohe sa eshte e shkruar pra jo thjesht verbale eshte e perdorshme qe cke me te.
  5.Prokuria nuk quhet hacker ,pasi eshte e mbrojtur me ligj dhe pikerisht ky i fundit ia jep kete te drejte duke i parashtruar drejt dhe paster pa i lene vend interpretimeve se kur nje individ duhet te vihet ne pergjim. Hakcer eshte dikush si ti e une qe ka disa zotesi dhe qe mund te futet aty ku ti the (PC,TEL) me ane te komandave qe te dergon apo edhe me nje email(Spam) per te cilin prape eshte pergjegjesi jotja dhe e imja nese ndodh ta hapesh dhe automatikisht i ke derguar te gjithe akseset ne kontetet e tua,por qe ky individ ligjerisht ka thyer ligjin e shkeljes se privatesise dhe eshte i denueshem njesoj si personat qe kryejne krime. Ka ligje per kibernetiken

  PS: Dhe sa per infon tende nuk kam asnje lloj egoizmi ne ato qe shkruaj, por se te pelqen ty te lexosh kshu eshte problem per ty....
  per dicka qe sia kam haberin lexoj me endje dhe sigurisht mesoj nga te tjeret,por per ato qe di ,studioj,dhe punoj sigurisht qe sdo pres te lexoj mendime te gabuar..
  Tani sic e ke zakon kthe nje pergjigje te denje per ty :)
   
  gurax likes this.
 11. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Ka lezet kur flasin femrat per teknologji :D
   
  Thamina likes this.
 12. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  po shyqyr nuk thua :p
  deri dje ka qene aset vetem i juaji :p, sot e i joni
   
 13. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Te mbyska @Mirabel per teknologjin :)

  pergjohen persona me precedent penal,jo njerezit e thjesht.
  ndaj une nuk e vras mendjen:p
   
  Dreamer likes this.
 14. Mirabel

  Mirabel Locus omnem


  ja te te jap nje shembull qe sapo me ndodhi
  me erdhi nje sms nga nje numer rus (pikerisht kur po flisnim per kete teme) , ku ne shqip thosh "Me merr ne telefon tani" (jua kisha vene me print screen por e fshiva )
  u futa ne google dhe bera nje research dhe rezulton se eshte nje numer i cili nese e merr sigurisht ti tarifohesh por ai merr perqindje te tij .
  ktu nuk kemi te bejme me pergjim sigurisht por me nje spam sms i cili ne vetvete ka per objektiv me te zhvat ca leke dhe qe shume njerez qe se dine thone na vodhi x kompani apo y kompani :)
   
  gurax and Balahk like this.
 15. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Fiks me ka ndodh edhe mua mje nr nga kamboxhia,edhe une u futa ne internet edhe mora te njejtat rezultate.

  Te pergjosh nje nr duhet te kalosh disa procedura.nuk eshte kaq facile,edhe nuk pergjohet cdo kush.
   
 16. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Kjo puna e te mbajturit sekret ka kohe qe eshte prishur si ekuiliber. Personat qe duhen pergjuar jane si gjithmone te mbrojtur sepse perhere shpikin kode apo metoda per ta shmangur subjektin ne pergjim. Mbetemi viktima ne qe, per shkak edhe te joprofesionalizmit, na dalin sekrete qe nuk perbejne dem per te tjeret, por per ne ndoshta po.

  Njerezit te shqetesuar dhe te bezdisur nga ky fenomen, heret a vone do te vene edhe ne loje. Do te shpikin biseda te paqena qe perbejne interes duke ditur se pergjohen dhe do te kete levizje te kota nga ana e tyre qe pergjojne dhe si rrjedhim, bezdisje per ta.
   
 17. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  je totalisht out lol.....duket sikur po mendon me ze
   
 18. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Shtrirja dhe masa groteske e nderfutjes se NSA neper rrjetet e telekomunikacionit eshte e nje permase te tille qe per shumicen e amerikaneve - por ne disa raste jo vetem per ta - mund te beje 'replay' te bisedave telefonike qe kane ndodhur ne te shkuaren.
  Survejimi perhere e me teper eshte duke u rritur dhe do te vazhdoje te rritet perhere e me teper nese vetedija publike nuk zgjohet per kete fenomen. Vetedija publike eshte i vetmi mekanizem qe mund te ndaloje kete lloj abuzimi.

  https://www.washingtonpost.com/worl...6d2646-ade9-11e3-a49e-76adc9210f19_story.html
   
  Thamina and Dreamer like this.
 19. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  kur jeni ne nje rrezik dhe s'keni mundesi te beni telefonate, thjesht therrisin: ndihme, dhe ndihma te vjen
  ja qe u dashka edhe pergjimi :)
   
 20. odeon

  odeon Forumium maestatis

  Ju lexoj me kureshtje dhe ne disa pika keni te drejte ne trajtimin teorik, por praktikisht duhet e dini qe ne shqiperi egziston ligji i grumbullimit te te dhenave nga kompanite e telekomunikacionit per çdo abonent per nje periudhe 2 vjeçare. Dhe pikerisht keto te dhena vihen ne dispozicion te prokurorise me nje urdher gjykate ne kohen e nevojshme qe do ta kerkoje prokuroria.
  Ndersa 007 kane kohe qe kane perenduar me lindjen e teknologjise se sotme.

  Pergjoheni apo jo kjo eshte teme e mbyllur sepse te gjithe pergjojne te gjithe.
   
  Dreamer likes this.

Shpërndajeni këtë faqe