Si ta largojme stresin

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Iliro Dardan, 21 Apr 2012.

 1. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  Si duhet ta largojme stresin?
  Cilat jane gjerat me te cilat duhet te merremi per ta larguar stresin?
  Sportisti Shqiptar likes this.
 2. Sweety el

  Sweety el Idhtar i forumit

  Të largosh stresin njëherë e përgjithmonë nuk është një detyrë e lehtë. Stresi shkaktohet nga shumë faktor të ndryshëm, dhe për disa nga ne, pak stres është në realitet i shëndetshëm! Në anën tjetër kemi një përqindje të mirë të njerëzve që janë të prekur nga stresi deri në atë masë saqë bëhet i pakontrollueshëm dhe se shumë shpejt mund t’i sjell ata në dhomë të emergjencës. Të mësosh se si të menaxhosh stresin dhe eventualisht të eliminosh atë është e rëndësishme që të kesh shëndeti të mirë mendorë.
  A e ke ditë se stresi shkakton shumë gjendje serioze nëse nuk trajtohet si duhet? Gjërat sikur kokë dhimbjet, ngërçet, sulmet paniku, sëmundjet e zemrës, dhe shumë dhimbje tjera të pashpjegueshme në vende të ndryshme të trupit janë indikatorë të dikujt që po përballet me shumë stres. Më poshtë do të flasim për 5 mënyra të lehta se si të eliminoni stresin nga jeta juaj.
  1. Hedh Veset E Këqia – Nëse vesi i juaj i keqë është dehja, pirja e duhanit apo të ushqyerit me ushqim të keqë (apo kombimin i të gjithave nga pak), sa më herët të kuptosh situatën dhe i largon ato shprehi aq më shpejtë trupi juaj do të tregoj shenja çlirimi dhe kështu bien edhe nivelet e stresit.
  2. Qëndro i Fokusuar – Njerëzit që mësojnë si të përballen me stresin shpejt e kanë zbuluar se mënyra e thjeshtë se si të jesh në binarë për të ditur çfarë duhet bërë është të përgatitesh listën e gjërave që duhet bërë për çdo ditë. Kjo të ndihmon kundër mungesës së koncentrimit që ke përjetuar së fundi dhe i lejon mendjes të pushoj, kështu duke liruar stresin.
  3. Bëj Diçka – Atë që janë të prekur nga stresi largohen nga aktivitetet sociale nga turpi… me fjalë të tjera janë tipa të turpshëm. Kjo nuk është e mirë. Lidhu me shokët e vjetër, leje ndonjë takim kafeje apo shko në vendin ku ke bërë qejf përpara dhe kënaqu për disa orë. Kjo është shumë e kënaqshme dhe nëse e bënë rregullisht – s’është e thënë ta bësh për ditë – mund të zvogëloni nivelet e përgjithshme të stresit për një tonë!
  4. Pastro – E njeh atë ndjenjën që kemi pasi të kemi pastruat shtëpinë poshtë e lartë shumë mirë? Një mënyrë shumë e shpejtë se si të lirojmë stresin është thjeshtë të fillojmë të heqim të pisllëkun – të pastrojmë. Pastroje një dhomë, shtëpi, tavolinën apo çka do qoftë, e kur të përfundosh do të ndjeni lirim të menjëhershëm të stresit.
  5. Fokusohuni në Pozitiven – Ulu, relaksohu, dhe fokuso tërë energjinë e mendjes në at se çka është duke ndodhur në jetën tuaj. Ndoshta mendon se e tërë bota është kundër teje, por për shumë nga ju që e lexoni këtë, ndoshta ka edhe shëmë gjëra të mira që po ju ndodhin në jetë në të cilat mund të koncentroheni e kështu të largoni mendimet negative stresuese. Energjia pozitive mund të shëroj në shumë aspekte. Mëso si ta përdorësh
  Stresi mund të jetë tejet i dëmshëm për shendetin tuaj. Andaj ju sugjeroj që të mësoni se si ta menaxhoni dhe ta largoni stresin. A ka edhe ndonjë mënyrë tjetër që dikush kish me tregu se si mundemi ta menaxhojmë stresin. Tregoni përvojat e juaja në raste të ndryshme se si ia keni dalë të menaxhoni stresin. Për ata janë komentet – shprehu!
  mirdita and Iliro Dardan like this.
 3. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  Ke harruar vetem 2 gjera muziken dhe kercimin.
  E largoj stresin vetem duke kercyer dhe digjuar muzike.
  Kjo eshte menyra me e thjeshte per ta larguar stresin.
 4. mirdita

  mirdita Anëtar i zjarrtë

  menyra per ta larguar stresin me e mir esht: veri degjuset ne vesh lesho muzik dil ne ajer te paster dhe thjesht ndihesh shum mir
  joetisti_, Sweety el and Iliro Dardan like this.
 5. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  E sakte por e njejte.
  Nejse ty kur te ka zene stresi?
  Domethene a ke patur ndonjehere stres dhe ku?
  mirdita and Sportisti Shqiptar like this.
 6. Sweety el

  Sweety el Idhtar i forumit

  kam patur edhe kam tani qe jam afer sezonit te provimeve
 7. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  Per cfare studion ti?
  Sportisti Shqiptar likes this.
 8. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  Nejse ty kur te ka zene stresi?
  Domethene a ke patur ndonjehere stres dhe ku?
  mirdita and Sportisti Shqiptar like this.
 9. mirdita

  mirdita Anëtar i zjarrtë

  Po kam pasur kur kemi pasur nje test ne shkoll ka qen nje test vlersues per nje lend kam qen shum me stres se a do ta kaloj ate test a po jo,por u gezova shum sepse e kalova dhe e di kur morra rezultatet u gezova shum saqe nuk dija a jam ne qiell a ne tok
  joetisti_ and Iliro Dardan like this.
 10. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  :cool:
  Shume mire.
  Sportisti Shqiptar and mirdita like this.
 11. Megg

  Megg Carpe Diem Anëtar i Shtabit

  Pi nja 5 gota , dhe te kalon stresi :D
  joetisti_ and Iliro Dardan like this.
 12. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  Shiko por alkoli te qetson vertet por edhe te demton shume qelizat e gjakut.
  Sportisti Shqiptar and Megg like this.
 13. Megg

  Megg Carpe Diem Anëtar i Shtabit

  edhe ta largon stresin :D
  (per momentin :p)
 14. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

 15. Sweety el

  Sweety el Idhtar i forumit

  jam maturante
 16. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  Dalc faqebardhe.
  Sportisti Shqiptar and Sweety el like this.
 17. Sweety el

  Sweety el Idhtar i forumit

  flm
  Iliro Dardan likes this.
 18. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Anëtar i njohur

  You are welcome.
  Sportisti Shqiptar likes this.
 19. Sweety el

  Sweety el Idhtar i forumit

  where??
  joetisti_ and Iliro Dardan like this.
 20. Megg

  Megg Carpe Diem Anëtar i Shtabit

  :dolfi

Shpërndajeni këtë faqe