SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Juela, 26 Oct 2005.

 1. Juela

  Juela Primus registratum

  SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  Dua te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor. Jam 65 kile dhe 1.67 e gjate. Tani ne fakt e kam trupin e ngjeshur dhe nuk dukem shume e shendoshe por kam envoje te bie urgjent ne peshe. Shkoj 6 here ne jave ne palester 1-2 ore dhe bej 30 minuta vrap, 6 minuta kilometri ose biciklete ose stair master. Pastaj beje tre here ne jave krahet e tre here kembet por me pesha te lehta se nuk dua te behem si burre. Bej dhe ushtrime vithesh shume, pilates dhe ushtrime barku cdo dite pa nderprerje. Dmth stervitem fort, kulloj nga djerset dhe kam disa shoke te mite qe punojne si personal trainer dhe me rrine ne koke. per te ngrene nuk ha shume por jam kunder dietave. ha kur me merr uria dhe pak, derisa te mos ngopem. Per te pire uje pi dy litra ne dite. Ujin e kam shume qejf. Nuk ha embelsira dhe nuk pi alkol. Kam qe ne sthator qe kam filluar palestren dhe kam rene 2 kile por jo me shume. Me thoni te lutem cfare duhet te bej te bie ne peshe. 55 kile ne fakt eshte shume pak per mua se se kam strukturen e dobet fare, por dua te tentoj per aq dhe pastaj te behet cfare te behet. Pervec palestres une ece gjithe diten. Nxitoj shume se jo te kap metrone jo autobuzin, jo ne shkolle etj prandaj nuk vegjetoj, jam tip atletik. Me ndihmoni me ndonje sugjerim por te lutem mso u tallni se dua nje mendim serioz dhe ju lutem shume mos me sugjeroni dieta te frikshme si me lakra etj etj se nuk i ha.
   
 2. tushi

  tushi Valoris scriptorum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  per me ra ne peshe besoj se jam kampion, ne 11-12 dite kam ra rreth 9 kg, para disa viteve

  gjume pak 4-5 ore pjesen tjeter aktivitet fizik ne maksimum
  veçse kam frike se nuk ja del deri per vit te ri kshtu

  provo me fjete ma pak
  /pf/images/graemlins/rolleyes.gif
   
 3. shqipe

  shqipe Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  provo me henger me pak sidomos darkat mundesisht eliminoji (maksimumi ndonje sallate)
   
 4. ladouce2005

  ladouce2005 Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  10 kg eshte shume per te humbur ne 2 muaj. 5 kg ne muaj i bie pak a shume 1.250 kg ne jave ose gati 200 grame ne dite. Edhe futboll te luash, per 45 minuta pa ndalim, eshte e tmerrshme per shedetin te humbesh peshe me kete ritem. Ti shif e bej, se ke mendjen tende, por sa me shpejt e humb peshen, aq me shpejt e fiton. Me mire ngadale e me rezultate, se sa shpejt e shpejt e pas 31 dhjetorit te jesh 70kg pastaj. E cu pa?
  Mendoje e pac fat /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 5. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  merr gripin /pf/images/graemlins/laugh.gif dor' me nji /pf/images/graemlins/laugh.gif ! temperatura e nalte e ikja e oreksit t'ban t'hollë ma shpejt se ti e mendon /pf/images/graemlins/tipsy.gif

  dushi uppsss tushi /pf/images/graemlins/laugh.gif ka t'drejt per punen e gjumit.

  persa i perket dietave nuk ja kam idene se nuk kam ba kurr' flm prej zotit m'ka majt mir' shndedja /pf/images/graemlins/cool.gif
   
 6. jona20

  jona20 big bum bam...

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  lara me thon t'drejten, ket problem kam ene une...po ca t'i boj te hongermes si derr una /pf/images/graemlins/shrug.gif
  ma zor eshte me hollu zorren thuj, mu ka bo si tub cezme /pf/images/graemlins/cry.gif

  sa me shume rri pa ngrene aq me shume hahet /pf/images/graemlins/frown.gif(
   
 7. abs

  abs nuk e di...

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Dua te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor.
  Jam 65 kile dhe 1.67 e gjate.

  [/ QUOTE ]

  <font color="blue">Un mendoj se ti ke peshe shume normale per gjatesine qe ke.
  Per te ra 10 kile ne 2 muaj do te thote qe te shkaterrosh lekuren e te behesh sic i them un si "rrezik vdekje".
  Mendoj se mund te tentosh 2-3 kile (se ci tieni proprio )dmth duke evituar embelsirat dhe sa me shum fruta e zarzavate e uje pa gaz.Gjithashtu dhe palestra te ben mire per te tonifikuar trupin .
  Kaq pata un /pf/images/graemlins/smile.gif</font>
   
 8. Guest

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  Me sa ka pershkruar Parukierja me lart, i bie mos levizesh as edhe nje presje, madje duhesh pergezuar, per vullnetin qe ke. (mesova dhe une prej teje /pf/images/graemlins/laugh.gif)
  Ti leviz, ben sport, ha pak, pi shume uje, s´pi alkohol... Pra, keto jane pikat kresore, per nje njeri me jete te shendetshme.
  Rendesi ka, kontrollimi i asaj qe ha edhe pse pak, duhet te mos kete Kalori te shumta, sepse kjo gje ndikon shume.
  Elimino te emblat (veshtire /pf/images/graemlins/laugh.gif)

  Me sa kam lexuar, nje "Kure" e mire, eshte ajo me frutin <font color="blue"> e Qitros </font> (grapafruits).
  Nje te tille ne mengjes, plus nje gote qumesht. (por jo te yndyrshem). Plus menüne e dites, duhet ta zene perime dhe fruta (qe ti i di).
  Eshte dhe nje nje lloj caji shume i mire.
  Nuk e di ku jeton, por ketu tek une quhet <font color="blue">Brennesseltee </font>.
  Nese e kombinon gjate dites me ujin, ka shume rezultat.

  P.s Por sic eshte thene me lart, 10 kg jane shume per nje kohe kaq te shkurter.
  Plus qe me permasat qe ke, mua nuk me duket aq kritike situata.
  Besoj he per he, te arrish nje 5 kilsh (gradualisht). Gjithsesi, ti e di vete. /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 9. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Dmth sipas jush une nuk dobsohem se flej si derr!!!

  Mendoja se nuk dobsohem ngaqe ha si derr /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [/ QUOTE ]

  /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif

  kura me e sakte eshte e ndamja nga burri ose bf. Me efikase se kjo une deri m'sot une kam provu gjo /pf/images/graemlins/laugh.gif !
   
 10. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  Eeeee po duhet te te nxi cik jeten ai mashkulli ne fjale .....se ndryshe eshte andallim loje /pf/images/graemlins/laugh.gif, s ta ndjen hic biles i shtone dhe 10 kg te tjera se te bie shpirti rehat /pf/images/graemlins/laugh.gif

  ha vetem lakra Parukjerja edhe futju prerjes se flokeve me pasion deri ne dhjetor edhe do jesh e pasur edhe e dobet /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Dua te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor.
  Jam 65 kile dhe 1.67 e gjate.

  [/ QUOTE ]

  Po ti qeke si shpirt moj. Ça do me bo ti me 10 kile mo pak? S'kan ku i mesin durët atij moj /pf/images/graemlins/laugh.gif.

  Megjithate më e mira është të eliminosh brumërat e yndyrnat e në vend të tyre të shtosh frutat e perimet (e gjalla). Ndërkohë futju karates, futbollit, volejbollit e çdo natë mos harro seksin /pf/images/graemlins/laugh.gif.

  Deri nË dhjetor edhe po nuk pate ra 10 kile t'paktën e din që ke jetu intensivisht (e ka mundsi t'jesh edhe shtatzanë /pf/images/graemlins/rolleyes.gif).
   
  The decatur likes this.
 12. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  Ca ke ne tru me rente nji pike qe te vete mendja ke shtatzania? /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 13. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  Jashte teme

  Kondre, ti je pikenisje per cdo muabet jashte teme /pf/images/graemlins/smash.gif
   
 14. Juela

  Juela Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  ska shanse per shtatezani se kam nja tre muaj pa seks. Se me ka ikur i dashuri dhe nga dashuria madhe une sshof njeri tjeter, po tani nga halli hajde se po ja dredh nja dy here. Tani faleminderit per keshillat, ne fakt 10 kile eshte eshume tani qe po e mendoj dhe une, po prape dua te bie. Ja sot kam ngrene nje sallate, ne mengjes qumesht pa yndyre me cereali, dhe tani do iki ne palester nje ore dhe pastaj do mesoj. Cfare te te them. Nuk jam dhe aq mire jo, se me pelqente te isha me e dobet.Nejse faleminderit dhe vazhdoni na jepni ca keshilla te tjera. meqe ra fjala, nuk fle shume se kam aq shume mesime sa me 5 ore gjume jam cdo dite. leviz gjithe diten, me barre sjam. Yndyrna nuk ha, dhe blej vetem ushqime te fresketa, fruta e perime.
   
 15. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  [ QUOTE ]
  [ QUOTE ]
  Dua te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor.
  Jam 65 kile dhe 1.67 e gjate.

  [/ QUOTE ]

  <font color="blue">Un mendoj se ti ke peshe shume normale per gjatesine qe ke.
  Per te ra 10 kile ne 2 muaj do te thote qe te shkaterrosh lekuren e te behesh sic i them un si "rrezik vdekje".
  Mendoj se mund te tentosh 2-3 kile (se ci tieni proprio )dmth duke evituar embelsirat dhe sa me shum fruta e zarzavate e uje pa gaz.Gjithashtu dhe palestra te ben mire per te tonifikuar trupin .
  Kaq pata un /pf/images/graemlins/smile.gif</font>

  [/ QUOTE ]
  Kjo do qe te bjere dhjete kile sepse e di qe me 31 dhjetor do shtoje nja 5 te mira /pf/images/graemlins/laugh.gif ehh Viti i Ri /pf/images/graemlins/tonguee.gif
   
 16. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  Ne lidhje me reduktimin e gjumit, them qe s'duhet ta provosh hic, un per vete kam provu te kunderten e asaj qe permenden disa mesiper, dmth qe duhet te reduktosh gjumin per tu dobesuar.

  Sepse un kam pas periudha ku fleja me shume se zakonisht, biles edhe mbasditeve, dhe duke ngrene te njejten sasi ushqimi si gjithmone, vetem se haja me orar dhe kam rene rreth 2 kg ne jave, pa bere absolutisht asgje (dhe kjo nuk me ka ndodhur vetem nje here por disa here).

  Un as qe isha nis me u dobesu por vedit /pf/images/graemlins/shrug.gif

  Mu s'ma ban zemra me ja mohu vedit amelcinat e gjanat e yndyrshme /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 17. Indulgence

  Indulgence Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  Parukiere - Urime per vullnetin qe ke.

  Une vetem do shtoja faktin qe gjate kesaj kohe qe ke filluar te shkosh ne palester dhe te punosh me aq rregjim ke ndertuar muskul dhe ke djegur fat (se s'me tingellon mire fjala dhjame /pf/images/graemlins/shrug.gif). Them se ke humbur me shume fat se c'tregon peshorja, sepse muskuli peshon me shume se fat. Ndoshta nuk ke 10 kg per te humbur (se kane keq cunat /pf/images/graemlins/laugh.gif), por te siguroj se deri ne 31 dhjetor do kesh linja me te hijshme vetem nga tonifikimi qe te jep muskuli...
  Congrats!!!
   
 18. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  3 muj pa bo gjo? Po ti ja ke gjet përgjigjen problemit tat mi goc. Tashti ke 2 muj me rekuperu 3 mujët e kalum /pf/images/graemlins/laugh.gif.

  Sa për punën e sallatës do t'thojsha mos me e përdor shum se dobsohesh gjithanej. Mbaj një dietë të shëndetshme se duhet edhe me pas takat me bo naigjo ... /pf/images/graemlins/winkwink.gif
   
 19. NancyCalemgeeh

  NancyCalemgeeh Primus registratum

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  Me palester je shume mire vetem se duhet te djersitesh sa me shume dhe mundesisht vish gjera te gjata. Mundohu qe cdo jave te ndryshosh menyren e stervitjes, krijo variacione, nje here vrapo 30 minuta me shpejtesi 9 ose 10 dhe nje here tjeter vrapo 30 minuta, 5 minuta me shpejtesi 7 dhe 1 minute me shpejtesi 12/13 pra bej gare, pastaj prape 5, pastaj bej ecje, ngrije nivelin e treadmill qe te besh ecje ne koder, po duhet te djersitesh shume. puno te ndertosh muskuj po meqe je femer dhe nese ke qejf te mos formosh shume muskuj 3 here ne jave bej kembet dhe 3 here duart. bej nje dite pushim.
  Per te ngrene ul numrin e karbohidrateve. mundohu te mos hash makarona, buke ha pak dhe vetem te zeze, ha kus kus ose oriz kaf evitoje orizin e bardhe. Nese te hahet embelsire ha kos frutash me pak yndyre. Mos ha kot fare dhe ZHDUKE NEPSIN nese ke. Per te ngrene ha vetem gjera te fresketa. Gjeja me e rendesishme eshte qe HA NE DREKE SHUME DHE HA PAK FARE NE DARKE 3 ORE PARA SE TE FLESH. mundohu qe pas ores nente te mos hash gje fare, nese te hahet ha nje frut etj. Mundohu te hash ngadale dhe pertyp ushqimin sa me gjate ne goje. Ha me dozaz shume te vogla. Mundohu te mos shohesh televizor apo te lexosh kur ha. Kujto shqiperine ne komunizem kur dreka ishte racioni kryesor i dites dhe ne darke hanim pak pavaresisht se hanim buke e fasule etj. Keto jane keshillat qe mi ka dhene nje dietologe amerikane.CDO DITE bej ushtrime barku dhe bythesh (meqe je femer dhe nuk ka femer qe nuk i do ato te mbrapmet e ngritura e te forta:)
   
 20. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: SI te bie 10 kile deri ne 31 dhjetor?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Dmth sipas jush une nuk dobsohem se flej si derr!!!

  Mendoja se nuk dobsohem ngaqe ha si derr /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [/ QUOTE ]
  /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif
  Te flesh si derr dhe te hash si derr te ben kaq te lumtur saqe kur shihesh ne pasqyre te duket vehtja si modele. Te rrish pangrene dhe pagjume te kap depresioni dhe te duket vehtja fuci. Depresioni eshte shume tipik tek modelet, shumica e tyre vuajne me anoreksi dhe ankohen se jane te shendosha dhe te shemtuara. Gjithshka eshte ne mendje. Se kush ka thene qe nje mendje e shendoshe eshte ne nje trup te shendoshe. Lerini fiksimet me dobesimet e tepruara dhe dietat qe te shkaterrojne. Kam nje shoqen time qe eshte prej 2 vitesh ne diete dhe eshte ne gjendje mizerabel gjithe kohes plus qe nga dobesia ka me shume rrudha se gjyshja ime.
   

Shpërndajeni këtë faqe