Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga J@mes_Douglas, 25 Sep 2007.

 1. J@mes_Douglas

  J@mes_Douglas Primus registratum

  Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Ky eshte nje e-mail i shkruajtur nga nje ish punonjes(pjestar) i Raiffeisen Bank, i cili demaskon hapur funksionare te larte te kesaj banke.
  Personalisht nuk kam ndonje koment te vecante per kete ceshtje, pasi te tilla dukuri jane bere normale ne vendin tone.
  Po jua le juve te lexoni ate c'ka ju duket interesante dhe komentimi eshte i lire.

  Pershendetje te gjitheve ju qe po lexoni ne keto momente kete e - mail.

  Me lejoni te prezantohem ;une jam nje ish pjestar ne stafin e Bankes me emrin e “madh “ ne Shqiperi Raiffeisen Bank of Albania (RBAL), i dorehequr ne menyre te parevokueshme per shkak te kushteve represive dhe tejet skandaloze qe ekzistonin dhe vazhdojne te forcohen cdo dite e me shume ne kete banke.Keto kushte jane rrjedhoje direkte e ligesive dhe intrigave nga nje pjese e mire e drejtuesve te kesaj banke te cilet kultivojne vlerat me te ulura te imoralitetit dhe pengojne njerezit e drejte dhe te sfidues per te vazhduar me tej emrin teper te respektuar te kesaj nderrmarrje internacionale :Raiffeisen Bank.

  E them kete pasi tani qe prej 2 vjetesh jetoj dhe punoj ne nje organizate nderkombetare jashte vendit tim, ne Rumani,dhe shoh ketu nje permirsim dhe cilesi tejet te larte te bankes Raiffeisen, pjese e se ciles isha edhe une. Keta drejtues me ego me tendence negative dhe aspak profesionale nuk kam ngurruar ti kundershtoj dhe ti demaskoj perpara punes dhe situatave te ndryshme qe paraqiteshen ne projektet e ndryshme si dhe ne punen e perditshme, por me mire le ti prezantojme keto “zonja & zoterinj” me emra ne menyre qe edhe ju ti keni piketat e verifikimit me te qarta.

  Le te fillojme nga manaxherja rajonale e Tiranes Qendrore ne rrugen e Kavajes Zj.Armanda Polena, nje person totalisht e paafte profesionalisht , eshte thjesht “dashnorja” e vjeter e z. Alban Comacka e cila me cilesite e saj te pamoralshme eshte se fundmi edhe “dashnorja” e z. Hakkenberg dhe si shperblim per kete eshte bere edhe drejtoreshe.Drejtoresha “ bukuroshe ” e burimeve njerezore zj. Valbona Zeneli, nje zonje qe ka mbaruar per rusisht , eshte edhe nje anglisht - folese e mire ne flirtet e saj te dashurive me anetaret e bordit te RBAL sidomos me z.Artan Kadria, i cili ka nje njolle ende te pazbardhur morale dhe gjygjesore per shkeputjen nga punesimi i tij I meparshem ne American Bank of Albania (ABA).Gjithashtu ky I fundit pervec vajzave teper bukuroshe nga ana vizive,(por krejtesisht te paafta ne pune si Ilda Kasmi, Enkelejda Gerxhaliu ..), ne departamentin e tij “SME & CORPORATE”, ka punesuar edhe disa kusherinj e kusherira te tij gje e cila bie ndesh me manualin e personelit te publikuar dhe miratuar nga “zonja e bukur “(por e paafte per zhvillim dhe progres) zj.Valbona Zeneli.

  Zj.Brunilda Isaj ,N/Drejtoreshe e dep. “SME & CORPORATE “ e arsimuar per italisht, dhe merite per kete pozicion eshte se ajo eshte njera nga dashnoret e z.Alban Comaçka kur kjo zonje( sepse nuk meriton ti themi zonjushe) punonte ne Emporichi Bank si nje oficere e thjshte kredie dhe ku bemat e saj te paskrupullta imorale ishin te panumerta.Sikur te mos mjaftonte me kaq ,Brunilda , me fuqine qe i jep posti ka punesuar edhe motren e saj si arketare ne degen e rruges se Kavajes, e cila shume shpejt mund te behet edhe personal bankier.Gjithashtu kjo drejtoreshe me moral teper te ulet ka punesuar edhe te dashurin e saj “te zemres” Reni Ashikun ne departamentin e saj te korporatave.

  Zj.Celjeta Apostol drejtoreshe rajonale ne Laprake,totalisht e paafte dhe teper arrogante dhe cinike, e arsimuar per anglisht ,e deshtuar ne punen e saj si kamarjere ne bar - restorant “Piazza” si edhe ne “ProCredit Bank”(PCB) ku ne kete te fundit shume gabime ja mbulonte Laura Kolici ish - specialiste e shkarkuar, tek burimet njerezore ne PCB ,dhe si shperblim per kete ,Laura eshte sot pergjegjese agjensie tek Brryli.Kjo zonje pervec demeve ekonomike qe i shkakton RBAL duke i perplasur makinen e punes te cilen e perdorte dhe vazhdon ta perdore sikur ta kete personale, ka punesuar shume persona te tjere te paafte mes te cileve edhe vajzen e halles se vet nga Durresi, e cila punon Sherbim Klientele ne degen e “Zogut te Zi” por qe paraqitet ne pune 1 ose 2 dite te javes ne pune dhe pagen e merr te plote dhe pa ndalesa. Mosmaarja e asnje mase disiplinore per demin ekonomik nga perplasja makines se RBAL si dhe benefitet e punesimit te personave te ngushte me lidhje gjaku por krejtesisht te paafte profesionalisht , vijne si rrjedhoje e nje miqesie te vjeter me “zonjen e bukur “ Valbona Zeneli.

  Z.Bledar Isallari drejtor Rajonal ne rrugen Bardhyl totalisht i paafte, ka punesuar dhe ka promovuar mbesen e gruas se tij Esela Metaj, e pakulifikuar ne cdo aspekt profesional,duhet te sqaroj ketu se ky drejtor prej pak kohesh eshte shkarkuar nga detyra me motivacionin e nenkuptuar dhe te paraqitur perpara bordit nga eprori i tij z. Alban Comaçka, se Bledari kishte luajtur mendsh pasi bente lutje fetare ne zyren e tij te punes.Bledari gjithashtu ka punesuar per llogari te Ida Shehu - t edhe Brikena Alliu nje personazh mjaft I urryer ne rrugen Bardhyl per punonjesit, totalisht e paafte, e cila mungon cdo dite nga 1 ore e gjysem me preteksin se do ushqeje femijen, si edhe te premteve kjo zonje punon deri ne oren 13.00 pasi me pas (ne orarin e punes ) vazhdon te ndjeke nje kurs master , gjithashtu Bledari ka punesuar me rekomandimin e Jolanda Lamaj nje drejtore operacionale per Veriun edhe kusheririn e saj Kleves Alimerko nje person qe eshte perjashtuar me ceremoni nga American Bank of Albania per shkak te gabimeve teper te renda qe ka bere atje dhe te cilat vazhdon ti beje akoma pa I hyre nje gjemb ne kembe.Z.Isallari ka punesuar edhe Esmeralda Hakani qe prej nje viti,me rekomandimin e Majlinda Hakanit nje ish drejtoreshe e shkarkuar per paaftesi dhe vjedhje e Raiffeisen Leasing ne Head Office, Esmeralda akoma sot nuk ka marre diplomen e shkolles se larte dhe e mabn ate vend pune pa te drejte.E verteta eshte se Bledari ishte nje limon I shtrydhur dje, nje mburoje e mire per Z. Comacka per ta servirur perpara eprorit te tij Robert Wright.

  Z.Wright duhet ti kushtohet me teper vertetesise se terrrenit dhe jo statistikave false te Zj. Erjona Cela, dhe nuk duhet te dale ne terren vetem per te takuar te dashuren e tij Entela Kacaku e cila pas nje grindjeje me drejtoreshen e saj,zj.Apostoli u sistemua perseri ne pune ne degen e RBAL ne Hotel Rogner, kjo nuk eshte shume drejte Z. Wright ashtu sikunder edhe targets - i teper i larte qe ju keni vendosur, ku nga 86 mil EUR kredi Mortgage keni arritur vetem 20 - 30% duke ditur se ka perfunduar 6 mujori I pare . E them kete se pas ketij shkrimi do te kete penalizime mbi te gjithe analistet e kredive SME & Coo. dhe PI, por me mire keshtu . Z. Wright ju lutem zbritni me kembe ne toke dhe krijoni nje ecuri progresive ku nuk duhet te mungojne promovimet profesionale dhe finaciare (paga shume here me e larte) dhe jo politika promovuese farse me bonus dhe me darka ate shpifura te cilat perfundojne me pas ne orgji. Duhet te citoj se punonjesit qe perballen me klientet dhe qe sjellin arritjen e objektivave te vendosura nga ju marrin nje page minimum qe varion nga 25 mije leke deri ne 37 mije leke, dhe mos harroni vetem z. Grunerud merr nje page prej 1.7 milione leke ne muaj nje raport teper diskriminiues pasi ky zoteri ka marre edhe nje shperblim prej 2 mil leke te reja per sukseset e vitit 2006 dhe punonjesit te cilet meritojne shperblimin e vertete finaciar kushtezohen nga “nr 3”, i nje perfomace stereotipe dhe tendencioze nga drejtuesit perkates, dhe nuk marrin ose marrin vetem 10 mije leke shperblim. Ky eshte problemi themelor zoti Wright , ju nuk stimuloni punen e drejte dhe efektive por inkurojoni vetem presionin dhe trysinine mbi vartesit tuaj.

  Le te kthehemi pak mbrapa , vendin e z Bledar Isallari tashme do ta kete z. Shkelqim Sallaku nga Kruja nje tjeter ushtar besnik i z. Alban Comacka.

  Zj Etleva Ciço drejtoreshe e administrates e cila eshte kreu i nje prej rrjeteve me te rrezikshme dhe te fuqishme te krijuar ne RBAL( rrjeti Cico - Zeneli – Ciceri) . Kjo zonje ka meriten te jete futur ne pune thjesht per faktin se eshte gruaja e nje prej keshilltareve te ish - kryeministrit Nano, Z.Ylli Manjani i cili tani eshte jurist .Punesimi i meparshem si nje ekonomiste pagesash ne O.S.C.E nuk e justifikon kete katapultim te saj ne kete post dhe sikur te mos mjaftonte kjo , zj.Ciço ka nderrmare nje “pseudoreforme” te thelle ne administrate duke shkurtuar vendet e punes per nje pjese te madhe te shoferave dhe ka lene nje pjese te mire te agjensive pa operatore te sigurise dhe pa kamera vezhgimi , (per kete shkoni dhe shikojini vete agjensite ) ku punonjesit jane ne meshire te fatit ,. Ajo ka ulur “shpenzimet e teperta”( vetes dhe shpures se saj, jo) duke ulur tarifat e celulareve per te gjithe staffin, por zj.Cico cdo vit nderrmer plane rregulluese ku tenderat e dhena prej saj lene pas punime teper te dobeta dhe pa cilesi ( merite per kete ka edhe Ing. Suat Koskija),por mbushin xhepat e medhenj te zj.Cico.Sikur te mos mjaftonte abuzimi finaciar dhe ligjor , zj.Cico mendon ta shnderroje RBAL ne nje vend punesimi per te afermit dhe familjaret e saj ku mund te permendim zj. Fatbardha Rino , totalisht e paafte dhe imorale ne lidhjen e saj jashte martese qe ka me Kreshnik Ushina, asistenten e z.Grunerud, edhe kjo e paafte por e fuqishme te ripozicionoje perseri ne pune te fejuarin e saj Florian Zeko , totalisht i paafte dhe i perjashtuar ne punen e tij te meparshme si officer SME ne rajonin TR Lindore.

  Zj Ida Shehu, e paafte dhe e deshtuar qe kur ka qene ne Amerike, ku si merite ka qe eshte dashnorja e vjeter e z. Alban Comacka dhe ka perfunduar nga sekretare ,ne drejtoreshen e shitjeve ku po perpiqet te implementoje nje project te deshtuar “Fokusi tek Klienti”.Ne pozicionin e saj te meparshem si asistente /sekretare e z. Grunerud kjo zonje ka patur nje lidhje te zjarrte dashurie jashte martesore me z. Grunerud i cili duhet te perfaqesonte vlerat me te mira njerezore pasi ka nje post teper te rendesishem.Ky problem u be skandal ne Vjene dhe ne familjen e zotit Grunerud dhe ne Shqiperi pak veta e dine, megjithate edhe pse keto skandale ndodhin z. Grunerud vazhdon te marre shperblim per arritjet e bankes vlera ne masen e 2.400.000 leke te reja, nderkohe qe abuzon me fondin prej 3% qe ka per punonjesit duke i dhene vetes luksin per te ngrene dreka e darka ne lokale te shtrenjta te dokumentuara keto edhe nga levizjet e llogarise ne MIDAS.

  Z.Gentjan Capo nendrejtor I divizionit te auditit nje, shok dhe dashnor i vjeter I Ciljeta Apostol qe kur kane punuar ne ProCredit Bank, i cili eshte nje njeri teper cinik dhe ironizues i cili ushtron trysni per te perfituar lidhje dashurie edhe ne ambjentet e punes, mjafton te permendim qe ky drejtor ka punesuar ne pune ne departamentin e drejtuar nga Ida Shehu (SFE),zj.Valmira Rrjolli, totalisht e paafte por e kompletuar me intriga dhe me rekomandim perfekt nga ish - drejtori i saj z. Bledar Isallari.

  Z. Sokrat Dylgjeri drejtor I sigirimit, ka punesuar te dyja vajzat e tij ne RBAL dicka e papranueshme kjo per parimet bankare.

  Z.Kreshnik Hoxha,specialist ne Loan Administration ka punesuar vajzen e tij ne departamentin e kredive dicka qe bie ndesh me manualin e personelit dhe rregullat e bankes.

  Zj.Margarita Dishani drejtoreshe ne Human Resources ka punesuar vajzen e vellait te saj Raida Belegu ne rajonin Tirana Perendimore(Laprake)si sherbim clientele, dhe ky fakt e kompromenton rende kete zonje te “nderuar” e cila vjen dhe iken ne kete pozicion ne banken RBAL sa here qe ti doje qejfi.

  Zj. Genta Ciceri ka punesuar nje mori te afermish dhe shoqesh ( permendim Anila Sallata …) por gjithashtu ka punesuar edhe motren e vet Ilira Ciceri dhe kjo eshte shkelje me te dyja kembet e rregulloreve qe zj.Ciceri bertet se duhet te zbatohen.

  Se fundmi oktapode te rinj po lindin, sic eshte rasti I ngritjes ne pergjegjesi I Gentian Sejko ne detyren e drejtorit te “Raiffeisen Leasing” i cili eshte ulur pa ndonje merite te vecante ne vendin e paraardheses se tij (Majlinda Hakani e vetedorehequr), per meriten se ishte nje servil i paskrupullt i z.Grunerud.

  Dhe tani vime tek qershite e tortes, martesat e pashpallura (ose te shpalluara) juridikisht:

  Joan Canaj drejtor planifikimi ka per grua Lila Heqimin, totalisht te paafte per postin qe mban.

  Brunilda Toromani specialiste ne Head Office per Card - at eshte e martuar dhe i ka gjetur pune burrit te saj si Bankier Personal ne agjensine e Ali Demit, z.Ermal Mustafaj , nje ish futbollist I deshtuar dhe me nje mesatare teper te ulet ne fakultetin ekonomik, ne te cilin une kam qene edhe lector i jashtem.

  Sonila Lako specialiste ne Head Office per “Fokusi tek Klienti” ka punesur burrin e saj Nikolin Stefanllari si Bankier Personal ne agjensine e rruges Bardhyl.

  Duhet vene ne dikje se Sonila dhe Nikolini,jane punesuar ne keto pozicione pasi jane miq te ngushte te Anisa Tahiraj qe eshte edhe gruaja e Alban “Boss” Çomaçka.

  Rudina Bardhi drejtoreshe e Loan Administration, ka per burre (e punesuar nga Rudina) Gent Bardhi specialist IT.

  Z. Arsen Kurti drejtor i IT ka per grua ne departamentin e tij nje vajze nga Burreli qe per momentin nuk me kujtohet emri,megjithate po te kerkosh gruan e Arsenit ta tregojne te gjithe se kush eshte sepse eshte gruaja e shefit.

  Z.Kreshnik Ushina drejtor Zonal I Jugut ne RBAL I martuar me Zj Nora Caushi e cila si dhurate e kesaj martese u be pergjegjese agjensie tek Zogu I Zi, nje njeri plotesisht e perdale e cila po aspiron qe shume shpejt te zere vendin e drejtoreshes se vet Ciljeta Apostoli pas shkarlimit ose promovimit qe mund ti bejne kesaj te fundit.Duhet theksuar se ky njeri ushtron presion mbi varteset e tij gjoja per arritjen e target - sit, por qellimi i tij eshte per te fjetur me to sa here shkon per inspektim ne rrethet qe ka ne vartesi. Vlen per tu permendur ketu lidhja e tij jashte martesore ne hotelet e Sarandes me drejtoreshen e deges se Gjirokastres, nje njeri plotesisht e paafte e cila per perpiqet ti servire bossit te saj (Kreshnik Hoxha) shume gra dhe vajza.

  Dhe ja tani ne fund vjen ai , oktapodi dhe strumbullari i te gjitha ligesive qe ndodhin ne RBAL e sidomos ne rajonin me te madh te RBAL, ne ate te Tiranes , Z Alban Comacka. Ai vjen si nje specialist i thjeshte auditi nga Banka Tregtare, dhe ku me ndihmen e kusherinjve te tij si Z.Vasil Comacka shok i ngushte i drejtorit te asaj kohe ne ish –Banken e Kursimeve, arriti te behet drejtor finance , marketingu dhe me pas drejtor rajonal per Tiranen, me kurthe dhe intriga te pafund ku nga keto intriga tejet te uleta duhet te theksohet iniciativa jo e drejteperdrejte e tij por e mbeshtetur fuqishem nga ai per largimin nga puna te mikut dhe shokut te tij z.Arben Lubonja nje njeri teper profesional dhe i drejte ne punen dhe projektet qe zbatonte, por qe perbente nje rrezik teper te larte si konkurues direkt qofte nga ana morale qofte nga ana profesionale . Z. Comacka nepermjet punesimit te nje rrjeti dashnoresh mendon te mbaje nen kontroll zonen e Tiranes dhe duke ushtruar presion mbi punonjesit dhe vartesit qe bien ndesh me fjalite qe ai thote.

  Sikur te mos i llogarisim fare ligesite dhe inatet personale qe ka ky njeri qe merret vetem me fjale neper ere, dhe nuk i sheh gjerat sic jane por sic do ai ti shikoje, le te llogarisim faktin qe ky drejtor teper “i shquar” eshte i martuar me zj .Anisa Tahiraj te cilen edhe pse s’ja ka nderruar mbiemrin e ka bere drejtoreshe ne departamentin e produkteve te reja SME & PI. Mjafton ky fakt qe zoti Comacka ose zonja Tahiraj te japin doreheqjen nga banka per mosperputhje te rregullave dhe te manualit te personelit.

  Te gjitha keto qe citova me lart jane te verteta si drita e diellit dhe ju qe do ti lexoni dua qe edhe ti monitoroni nga afer per te nxjerre konkluzionin se Raiffeisen Bank of Albania eshte kthyer ne nje strokull intrigash dhe ligesish.

  p.s. Dua te sqaroj gazetaret e Top - it qe mos degjojne keshillat e zedheneses me publikun ne RBAL Zj. Vilma Bace por te pasqyrojne realitetin

  Edhe nje here ju falenderoj per durimin dhe mirekuptimin e treguar

  Faleminderit
   
 2. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  O te keqen cja paska lujt fene ... i paska demasku tgjith /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devil.gif
   
 3. irene

  irene Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  bobo dhe ne internet qeka publiku ky email-i
   
 4. juxhoxhjaj

  juxhoxhjaj Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  hahaha ishte shume qesharake kjo duhet te behet teater kjo te kujton ndonje telenovel, ai qe e ka shkruar kete me te vertete ka probleme, banka ne fjale nuk eshte ndonje dyqan i thjeshte kjo eshte e sigurte pasi eshte banka me e madhe ne vende dhe mbare evropen absolute rreth sigurise
   
 5. TheWanderer

  TheWanderer Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Email karagjoz! Tip me inferioritet dhe pamundesi per te ecur para, merret me te tjeret. Cfare feje ka luajtur...vjen e qurravitet lart e poshte per te treguar se ai eshte i drejti dhe i afti, nderkohe qe nuk i beri balle stresit! Se me ke fle apo nuk fle shefja, ca rendesie ka!Do fleje me ke ti doje qejfi...ky tipi mire do beje te veje cepave, andej nga e ka vendin!

  Persa i perket Raiffeisenit, kot e ngaterron emrin e Bankes me pakeneasite e tij, madje na sjell dhe shembull dhe Rumanine. Ik or mik dhe shiko se kjo eshte bota, po nuk ishe i zoti ta perballosh vazhdo e posto emaile, se ndoshta te bejne te ndiehesh mire.

  Si e ka emrin ky tipi i pakenaqur?
   
 6. juxhoxhjaj

  juxhoxhjaj Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  jam dakort me thewanderer
   
 7. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Hallall pra mire jua bejne juve /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
  juve ju tregojn ujkun kerkoni gjurmet ...
   
 8. Julianna

  Julianna Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Bobo, cfare thashethemesh.... kot nuk e kane pushuar nga puna kete... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif

  Nuk e kuptoj cfare ka fituar ky person me ane te ketij emiali... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/shrug.gif
  Nese ai i denon kaq hapur, atehere, ky njeri kaq i paster, duhet me pare te kishte ikur vete qe nga kjo "Gomorrah"...pse priti sa ta pushonin nga puna... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_think.gif
   
 9. Julianna

  Julianna Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Bobo, cfare thashethemesh.... kot nuk e kane pushuar nga puna kete... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif

  Nuk e kuptoj cfare ka fituar ky person me ane te ketij emiali... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/shrug.gif
  Nese ai i denon kaq hapur, atehere, ky njeri kaq i paster, duhet me pare te kishte ikur vete qe nga kjo "Gomorrah"...pse priti sa ta pushonin nga puna... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_think.gif
   
 10. J@mes_Douglas

  J@mes_Douglas Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Eshte bere e udhes ne shqiperi qe ta fitosh vendin e punes me djersen e ..... apo nga ana tjeter te fusesh fisin neper vende drejtuese ne Banka apo sipermarrje te tjera ketu tek ne ndodh rendomte, ceshtja eshte qe ne bote eshte e ndaluar.
   
 11. juxhoxhjaj

  juxhoxhjaj Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Raiffeisen Bank of Albania eshte banka me serioze ne vend cfare po thoni tani sepse po u be edhe kjo iku pastaj
   
 12. TheWanderer

  TheWanderer Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  O Dagllas, kush te ka then qe ne bote vendi i punes nuk fitohet keshtu? Ne bote nuk eshte e ndaluar fare, prandaj mos ia keput kodra pas bregut /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif Qe kur qenka bere Shqiperia kaq unike per keto raste? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif Haj, kuptoje thelbin e gjerave...ky trimi i mire me shoke pak qe ka derguar kete emailin, nuk ka sjelle asnje prove te vetme per paaftesine e ketyre punojsve, te cilet po te ishin te tille, ne rradhe te pare, bosat austriake do t'i kishin hequr. Aty flitet, per njerez imorale, per burra e gra te martuara qe kane marredhenie jashte-martesore, pra thjesht eshte nje email plehre, i ulet, qe perpiqet te godas ish-eproret ne jeten e tyre private!
   
 13. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Degjo ti Wanderer punen e bejne kush e bejne , e bejne punetoret e thjeshte si puna e ketij qe ka shkruar emailin ndersa keta eproret e tyre merren me plane si te rrjepin me shume e si e si te perfitojne per vete . Dhe ne bote ndodhin gjera te tilla por nuk eshte gjendja aq kaotike sa ne Shqiperi se ka nje qeveri dhe u kerkon llogari nuk eshte aq e perhapur sa atje . Sa qenka zhvilluar Shqiperia mer jahu neve kendej qenkemi prapa botes /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
   
 14. TheWanderer

  TheWanderer Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Une nuk e di sa prapa bote je ti, por me thuaj ti nje vend ku qeveria kontrollon se me ke fle apo nuk fle nje shef apo nje drejtor! E vertete, punen e bejne puntoret e thjeshte, por dikush i drejton keta puntoret dhe nese nuk te pelqen drejtuesi apo menyra e tij e te drejtuarit nuk do te thote qe duhet te shohesh jeten e tij private dhe ta botosh ate ne internet, ne tv apo gazeta, aq me teper pas nje anonimiteti. C'lidhje ka stresi qe ka patur ky trimi ne pune, me faktin se nje shefe e bankes, flika me drejtorin??!!!??? Thjesht, mua me duket se kete e kane hequr se ka qene zevzek e i paafte, ndaj tani vjen e me ultesi zvarraniku merret me jeten private te dikujt tjeter!
   
 15. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Si behet vone kujt se me ke shkojne ata por nese e ke lexuar me kujdes keta duke ndihmuar njeri tjetrin perfitojne ne shume parash , e bejne marifete te ndryshme ..
  Tani ti si do ndjeheshe per shembull nese ti ke shkuar ne shkolle ke studjuar e je bere i afte ne profesionin tend e aplikon per pune e i ke te gjitha premisat per ta marre por nuk ta japin se ja japin dikujt tjeter qe as e ka idene dhe aq me teper as nuk ka dipllome fare ne ate fushe ndersa ti qe ke studjuar gjithe ate kohe je i detyruar te besh pune te rendomta se i marrin njerez te tille qe shesin veten ... Te marresh ne pune njerezit e familjes tende quhet Nepotizem dhe eshte i ndaluar me ligj !
   
 16. TheWanderer

  TheWanderer Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Nese une jam i afte dhe i shkolluar dhe shoh se shefat favorizojne njeri-tjetrin (si ne te gjithe boten)duhet te filloj te interesohem per jeten e tyre private dhe te publikoj ku te jete e mundur jeten e tyre? Nuk me duket normale. Perpara se te pretendosh qe ke mesuar shume ne shkolle dhe je i pergatiur per pune, duhet te jesh i pergatitur dhe si personalitet dhe i pjekur per te bere balle situatave. Ai trimi, nese kishte apo ka gje per paaftesine e tyre dhe nese ai eshte i afte, shume bukur me elegance, mund te linte anash inatet personale, jeten private te shefave te tij dhe me shifra, raporte apo ku di une cfare (meqe ai qenka i afte) te demonstroje jo ne gazete, por atje ku duhet se shefat e tij jane te paafte, abuzojne me detyren dhe poziten qe kane dhe per shkak te tyre kompania nuk po ecen mire! Me kete email qe ka shkruar ai thjesht kerkon te demtoje jeten e shefave, jo punen e tyre apo te permiresoje punen ne Raifassen. Mos valle drejtori i Raifassen do te marre ne pyetje vartesat e tij se me ke flene apo me ke darkojne?!?!?!

  Me pak fjale, i qendroj mendimit qe tipa si ky vete-eleminohen ne procesin e zhvillimit! Ti do ta merrje ne pune nje "te afte" si ky? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 17. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  Mua korrupsioni apo miqesite neper institucione nuk me duken zhvillim!!

  Per çfare zhvillimi flisni ju? Keshtu zhvillohet shoqeria?!

  Prandaj eshte Shqiperia me keq se ç'ka qene, se ai grusht i vogel njerezish qe ka mundesi te haje pak me mire se te tjeret, ndihmon vetem faren e vet(pa merita)...dhe nuk pyet per ata qe bejne çdo gje me forcat e veta dhe qe si njeh askush edhe pse mund te kene qene shume te mire me studime apo shume te mire ne profesion... Normal jeni te gjithe te frymezuar nga ata qe ju udheheqin, e si mund te jete ndryshe!!!
   
 18. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: TheWanderer</div><div class="ubbcode-body">
  Me pak fjale, i qendroj mendimit qe tipa si ky vete-eleminohen ne procesin e zhvillimit! Ti do ta merrje ne pune nje "te afte" si ky? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif </div></div>

  Po . qe te spiunonte /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/pippiripi.gif

  ps: ajo e zhvillimit qe ironi pipell
   
 19. Julianna

  Julianna Primus registratum

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: TheWanderer</div><div class="ubbcode-body">
  Me pak fjale, i qendroj mendimit qe tipa si ky vete-eleminohen ne procesin e zhvillimit! Ti do ta merrje ne pune nje "te afte" si ky? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif </div></div>

  Une femer jam... po do thoja ..... "te afte" si KJO. Mua me duket me teper hakmarrja e nje femre. S'e di mbase gaboj.
   
 20. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Skandal ne Raiffeisen Bank of Albania

  ne fakt kisha disa dite qe e kisha deguar kete gje...
  ne fakt une nuk dua ti hyj pse e ka shkruar ai kete e_mail. kushdo po te hiqet nga puna normal qe ne njefare menyre do hakmerret...
  mua me shqeteson fakti i diskutimeve ketu. si ka mundesi qe juve nuk ju ben pershtypje qe eprori shkon me vartesin? (marrim gjithmone rastin qe te gjitha sa jane shkruar ketu jane te verteta). mua nuk me duhet fare nga ana morale, gjithesecili ka parimet e veta dhe hajt shnet, por problemi i madh eshte perfitimi i ketij vartesi nga ky epror ne menyre te padrejte...
   

Shpërndajeni këtë faqe