Stili Barok dhe Rokoko

Diskutime tek 'Fotografia dhe Piktura - Artet Figurative' filluar nga Erind, 2 May 2006.

 1. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Stili Barok dhe Rokoko

  "Barok" eshte emri me te cilen u quajt stili dramatik dhe emocional i artit, qe u perhap ne Europe ne shekullin e 17. Ne shekullin e 18, ai u ndoq nga nje stil elegant dekorativ, i njohur me emrin "Rokoko", nga fjala rrocaille ne frengjisht, qe do te thote 'guaske'.

  Kete teme doja ta hapja me vepren e Velazquez - Tualeti Veneres (1647 - 51)

  [​IMG]

  Velazquez luan me reflektimin ne pasqyre: Venera shikon fytyren e saj, apo na sheh ne, duke ju pergjigjur ftohte veshtirmit tone?
   
 2. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: Stili Barok dhe Rokoko

  Darka ne Emmaus - Caravaggio (1601)

  [​IMG]

  Caravaggio eshte i famshem per pikturat e tij dramatike, por realiste, shpesh me skena fetare si Darka ne Emmaus.
   
 3. zog

  zog Primus registratum

  Re: Stili Barok dhe Rokoko

  velaskezi eshte piktor i madh.
   
 4.  
 5. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  ARTI BAROK.
  Italia dhe ne vecanti Roma eshte djepi i artit barok.Kjo fjale doli ne fillim si nje gjykim negativ ndaj artit te shek.XVII,per te treguar nje art te rendomte,te cuditshem dhe te panevojshem,e qe kerkonte efekte iluzive dhe mbreselenese.

  Piktura baroke ndahet ne dy drejtime;ne drejtimin realist dhe iluzionist.Perfaqesuesit kryesore ishin Karavaxhioja dhe Karraci.
   

Shpërndajeni këtë faqe