Studentet e muzikes interpretojne ne Akademine e Arteve

Diskutime tek 'Shqipëria.com' filluar nga http://shqiperia.com/feed, 20 Jan 2011.

 1. Studentët e muzikës interpretojnë në Akademinë e Arteve Në vazhdim të stinës koncertore të studentëve të Akademisë së Arteve studentët e Fakultetit të Muzikës së kësaj Akademie do të japin një koncert të shtunën datë 15 janar ora 19.00 në sallën e madhe të koncerteve të shkollës së tyre. Në programin e këtij koncerti janë interpretime nga veprat e kompozitorëve të huaj si Händel Mozart Martinu Donizzeti Pergolesi Rossini Bach Sarri dhe Puccini. Interpretojnë sopranot studente Semine Sulozeqo Denisa Macaj Mirjeta Bajramaj dhe Denisa Hasimi. Në flaut luajnë studentet Vjollca Islamaj dhe Juna Laçi. Pianistët shoqërues janë lektorët Sevasti Dheri Mimoza Kongo Marin Gjollma Ejana Nita dhe Ingrid Pulizo. Hyrja është e lirë. Haydn Chopin dhe Debussy në Akademinë e ArteveNë vazhdim të stinës koncertore të studentëve të Akademisë së Arteve pianistja e re Silvana Skënderi do të japë një koncert recital në sallën e madhe të koncerteve të Akademisë ditën e mërkure datë 26 janar ora 1900. Silvana Skenderi do të luajë grand sonatën e Josepf Haydn sonatën Nr 2op.35 grave-doppio movimento scherzo marche funebre dhe finale-presto nga Frederic Chopin suite bergamasque prelud minuet clair de lune dhe passapied nga Claude Debusy.Hyrja është e lirë.Koncert i klasës së kitarësDitën e enjte datë 27 janar ora 1900 studentët e klasës së kitarës në Akademinë e Arteve do të japin një koncert në sallën e madhe të koncerteve të shkollës së tyre. Luajnë studentët kitarist Arbër Çerri Adrian Shahinlli Ledion Semini Erind Saraçi dhe Franc Korumi të shoqëruar nga klarinetistët Lorenc Ejlli dhe Sentiliano Duli. Në program është muzikë nga veprat e Albeniz Domeniconi Castelnuovo-Tedesco Turina Pawell Villa-Lobos Koleka Bizet Mancini Preson Schmidt Bach-Busoni Liszt dhe Prokofjev. Hyrja është e lirë.

  Lexoni me tej
   
  MegiB likes this.
 2. nino

  nino Guest

   

Shpërndajeni këtë faqe